PGNiG inwestuje w wodór

zk

22.07.2022 13:17 Źródło: PGNiG
Strona główna Energetyka, OZE PGNiG inwestuje w wodór

Partnerzy portalu

 PGNiG inwestuje w wodór - ZielonaGospodarka.pl
Fot. PGNiG

W ramach projektu badawczo-rozwojowego „Mikrokogeneracja H₂” PGNiG, w ścisłej współpracy z Centrum Technologii Wodorowych (CTH₂) Instytutu Energetyki, opracowuje własną technologię produkcji energii elektrycznej i ciepła w innowacyjnych, wysokosprawnych układach opartych na stosach stałotlenkowych ogniw paliwowych (SOFC) w całości wytwarzanych w Polsce.

W ostatnim miesiącu PGNiG odebrał pierwszy, w pełni funkcjonalny prototyp układu mikrokogeneracyjnego zasilanego wodorem o mocy 1 kW.

- Próby rozruchowe prototypu wykazały spełnienie wszystkich założonych parametrów jakościowych. Obecnie trwają badania długookresowe urządzenia. W najbliższych miesiącach planujemy odbiór i badania dwóch kolejnych prototypów wielopaliwowych układów kogeneracyjnych SOFC zasilanych gazem ziemnym lub wodorem. W niedalekiej przyszłości takie układy będą mogły zastąpić domowe kotły gazowe - podkreślał Arkadiusz Sekściński, wiceprezes PGNiG ds. rozwoju.

 „Mikrokogeneracja H₂” jest projektem zorientowanym na opracowanie technologii wysokosprawnych urządzeń kogeneracyjnych zasilanych wodorem, a dla okresu przejściowego transformacji energetycznej – gazem ziemnym.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 73.52 $ baryłka  -1,97% 27.06.2026 18:05
 Cyna 50075 $ tona 1,11% 27.06.2026 18:05
 Cynk 3431 $ tona -0,16% 27.06.2026 18:05
 Aluminium 3131 $ tona -0,57% 27.06.2026 18:05
 Pallad 1213.75 $ uncja  2,17% 27.06.2026 18:05
 Platyna 1614.4 $ uncja  1,10% 27.06.2026 18:05
 Srebro 59.16 $ uncja  2,19% 27.06.2026 18:05
 Złoto 4103.9 $ uncja  1,54% 27.06.2026 18:05

Dziękujemy za wysłane grafiki.