Prezes PKN Orlen: połączenie z PGNiG to bezpieczeństwo, lepsza oferta i stabilny zysk

zk

10.10.2022 16:25 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse Prezes PKN Orlen: połączenie z PGNiG to bezpieczeństwo, lepsza oferta i stabilny zysk

Partnerzy portalu

Prezes PKN Orlen: połączenie z PGNiG to bezpieczeństwo, lepsza oferta i stabilny zysk - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Daniel Obajtek/wikimedia

Dzięki połączeniu PKN Orlen z PGNiG i wcześniejszym fuzjom, powstanie grupa, która zagwarantuje Polsce bezpieczeństwo energetyczne, klientom - lepszą ofertę, a akcjonariuszom stabilny zysk - ocenia prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Akcjonariusze PGNiG przegłosowali w poniedziałek połączenie z Orlenem. Na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu spółki za połączeniem oddano ponad 99,99 proc. głosów. Decyzja oznacza, że "wielkimi krokami zbliżamy się do wzmocnienia największego w tej części Europy koncernu multienergetycznego" - przekazał Obajtek. "Dzięki połączeniu PKN Orlen z PGNiG, a wcześniej dzięki fuzji z Lotosem i Energą stworzymy Grupę, która zagwarantuje Polsce bezpieczeństwo energetyczne, klientom jeszcze lepszą i bardziej atrakcyjną ofertę, a akcjonariuszom stabilny zysk" - ocenił prezes PKN Orlen.

Jak podkreślił, spółka taka jak PKN Orlen, aby się rozwijać i skutecznie konkurować na rynku, nie może działać tylko w ramach sektora paliwowo-rafineryjnego, jak np. 10-20 lat temu. "Konieczne są akwizycje, które integrują najważniejszych graczy tworząc synergię biznesową, która m.in. polega na tym, że każda ze spółek daje coś sobie nawzajem. Dzięki temu w obszarach, w których działała jest w stanie zaoferować klientowi więcej, lepiej, a często i taniej" - wskazał Obajtek. Według niego, wejście PGNiG do zintegrowanej Grupy oznacza też większą gwarancję stabilnych dostaw surowców, w tym gazu, a w konsekwencji połączenie spółek przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa energetycznego Polski i regionu, które jest szczególnie ważne w obecnej sytuacji geopolitycznej.

"Już zidentyfikowaliśmy szereg obszarów, wokół których możemy zbudować centra kompetencyjne PGNiG i są to m.in. poszukiwania i wydobycie węglowodorów, dystrybucja i magazynowania gazu oraz wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej" - zaznaczył prezes Obajtek.

Akcjonariusze PGNiG podczas Walnego Nadzwyczajnego Zgromadzenia spółki przegłosowali w poniedziałek jej połączenie z PKN Orlen. Za odpowiednią uchwałą padło ponad 99,99 proc. oddanych głosów, reprezentujących 85,83 proc. akcjonariuszy PGNiG.

Uchwała przewiduje połączenie spółki z PKN Orlen poprzez przeniesienie całego majątku PGNiG, obejmującego wszystkie aktywa i pasywa na PKN Orlen w zamian za akcje, które PKN Orlen wyda akcjonariuszom spółki zgodnie z postanowieniami planu połączenia spółek. Plan ten przewiduje, że w zamian za jedną akcję PGNiG jego akcjonariusze otrzymają 0,0925 akcji Orlenu.

Rząd na połączenie Orlenu i PGNiG zgodził się 26 września. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PKN Orlen podjęło uchwałę w sprawie połączenia z PGNiG oraz o odpowiednich zmianach w statucie PKN Orlen 28 września br.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 29537,00 $ tona 1,07% 1 lut
 Cynk 3439,00 $ tona 0,91% 1 lut
 Aluminium 2610,00 $ tona 3,04% 1 lut
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.