ZEA inwestuje w energetykę wiatrową w Polsce. W Dubaju zainaugurowano oficjalnie dwie farmy

19.12.2021 13:44 Źródło: Własne
Strona główna Energetyka, OZE ZEA inwestuje w energetykę wiatrową w Polsce. W Dubaju zainaugurowano oficjalnie dwie farmy

Partnerzy portalu

ZEA inwestuje w energetykę wiatrową w Polsce. W Dubaju zainaugurowano oficjalnie dwie farmy - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Masdar

Inwestor Masdar, znany również jako Abu Dhabi Future Energy Company, to należąca do rządu Zjednoczonych Emiratów Arabskich firma zajmująca się odnawialnymi źródłami energii. Podczas Expo 2020 w Dubaju, odbyła się uroczysta inauguracja projektów wiatrowych – FW Mława i FW Grajewo. 

Masdar oraz fundusz Taaleri SolarWind II Fund, inwestujący w aktywa wiatrowe i słoneczne w skali przemysłowej, uroczyście zainaugurowały projekty lądowych farm wiatrowych, których są współwłaścicielami w Polsce. 

Ceremonia inauguracji farm wiatrowych Mława i Grajewo odbyła się 8 grudnia w Pawilonie Polskim w Centrum Wystawienniczym w Dubaju, jako część obchodów Narodowego Dnia Polski na Expo 2020 Dubai.  W uroczystości wzięli udział m.in. Peter Ramsay, dyrektor generalny Taaleri Group, Niall Hannigan, dyrektor finansowy Masdar oraz Jakub Sławek, Chargé d'Affaires Ambasady RP, a także inni przedstawiciele wyższego kierownictwa. 

W styczniu 2021 roku Masdar i Taaleri SolarWind II Fund ogłosiły oficjalnie, że nabyły po 50 procent udziałów w projektach, co oznacza ich pierwszą inwestycję na polskim rynku OZE. Farma wiatrowa Mława o mocy 37,4 MW znajduje się w województwie mazowieckim w północnej Polsce, natomiast projekt Grajewo o mocy 14 MW, składający się z dwóch farm wiatrowych, zlokalizowany jest w województwie podlaskim. Łącznie projekty produkują wystarczającą ilość energii elektrycznej, aby zaopatrzyć w energię około 90 tys. gospodarstw domowych w Polsce i zrównoważyć emisję 146 tys. ton dwutlenku węgla (CO2) rocznie.

– To wydarzenie stanowi kamień milowy na drodze Polski do rozwoju energetyki odnawialnej i pokazuje zaangażowanie Masdar w realizację krajowych celów w zakresie ochrony klimatu. Cieszymy się na rozszerzenie naszej obecności w polskim sektorze OZE i wzmocnienie naszego strategicznego partnerstwa z Taaleri Energia – powiedział Niall Hannigan, dyrektor finansowy Masdar. 

Polskie projekty zostały opracowane przez duńskiego potentata Vestas wraz z firmą V-Ridium Power Services, która świadczy usługi inżynieryjne, zaopatrzeniowe i budowlane (EPC). Finansowanie projektu zapewnione jest przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR), DNB Polska oraz TFI PZU.

Duet inwestuje w Europie, także w fotowoltaikę

Ponadto w maju 2021 roku Masdar i Taaleri Energia ogłosiły zawarcie porozumienia w sprawie wspólnej budowy elektrowni fotowoltaicznej o mocy 65 MW w Grecji. Projekt ten, będący pierwszą inwestycją stron w tym kraju, zostanie zrealizowany w ramach spółki joint venture pomiędzy obiema firmami, wraz z dwoma lokalnymi partnerami. Masdar i Taaleri Energia są partnerami w farmie wiatrowej Čibuk 1 o mocy 158 MW w Serbii oraz w największym projekcie słonecznym w Jordanii - Baynouna Solar Energy Project o mocy 200 MW. 

Polskie projekty zostały opracowane przez Vestas wraz z firmą V-Ridium Power Services, która świadczy usługi inżynieryjne, zaopatrzeniowe i budowlane (EPC) oraz usługi zarządzania technicznego i komercyjnego w fazie budowy i eksploatacji. Finansowanie projektu zostało zapewnione przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR), DNB Polska oraz TFI PZU.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.