PSEW: Energia dla Polski – wizje sektora energetycznego po wyborach

Strona główna Energetyka, OZE PSEW: Energia dla Polski – wizje sektora energetycznego po wyborach

Partnerzy portalu

PSEW: Energia dla Polski – wizje sektora energetycznego po wyborach - ZielonaGospodarka.pl
Fot. PSEW

Rok wyborczy w Polsce przynosi ze sobą ważne pytania dotyczące działań, które należy podjąć, aby powstrzymać rosnący kryzys energetyczny. Spowodowany jest on m.in. wojną na Ukrainie, która znacząco wpłynęła na geopolityczną sytuację Europy. Obecnie widzimy, jak światowa scena polityczna przechodzi radykalne zmiany, ponieważ rządy i przedsiębiorstwa starają się zredukować swoją zależność od rosyjskiej energii i odpowiedzieć na obecne kryzysy. Podczas konferencji #PSEW2023 jednym z punktów zwrotnych, mających nakreślić plan działań rządu w aspekcie rozwoju OZE była debata polityczna „Energia dla Polski” – wizje sektora energetycznego po wyborach. W roku wyborczym kluczowe staje się pytanie, jakie kwestie wymagają najpilniejszych działań, aby powstrzymać kryzys energetyczny. Jakie są recepty polityków?

Ireneusz Zyska, wiceminister Klimatu i Środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii powiedział, że w ostatnich 8 latach podłączyliśmy  ponad 15 GW w wietrze i fotowoltaice. – Tylko w 2022 r. wartości inwestycji w fotowoltaice przekroczyło 19 mld zł. Aukcje OZE pozwoliły na zakontraktowanie nowych 12 GW mocy w OZE do 2025 r. Wówczas moc wyniesie 35 GW - wyliczał.

Borys Budka, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej odnosząc się do tych liczb podkreślił, że OZE rozwija się nie dzięki rządowi, ale wbrew niemu. – Fotowoltaika opłaca się coraz mniej. Polityka rządu to umacnianie monopoli. Musimy powrócić do konkurencji. Na czas odejścia od węgla do momentu budowy atomu, OZE powinno wynosić 70 proc. – mówił.

Michał Kobosko, wiceprzewodniczący Polski 2050, podkreślił, że na rynku energii nie ma konkurencji.

– Firmy zagraniczne zostały wypchnięte. Proponujemy liberalizację dla wiatru na ladzie i jeszcze więcej wiatru na morzu – powiedział.

Anita Sowińska, Poseł na Sejm RP, Nowa Lewica, uważa, że obecna polityka energetyczna jest nie wystarczająca.

– Nie widzę polityki bezemisyjnej do 2050 r. Jeśli nie zrealizujemy unijnego pakietu FotFor55 do w 2030 r. to wówczas będziemy opóźnieni o 20 lat. OZE plus atom i magazyny energii to spełnia kryteria ekologiczne – wskazała.

Andrzej Grzyb PSL, poseł na Sejm RP, zwrócił uwagę, że ponad 30 GW mocy otrzymało odmowę przyłączeń do sieci.

– Jedna ze spółek energetycznych króluje w tym odmowach – mówił. Jego zdaniem powinniśmy postawić na biometan, a tego nie budujemy. Wyliczał, że w najbliższych latach polski miks energetyczny powinien opierać się 40 proc. na źródłach konwencjonalnych i 60 proc. na OZE - powiedział Grzyb.

Robert Nowicki, członek zarządu ORLEN Neptun odniósł się do nieśmiało pojawiających się głosów o wzrost udziału małego atomu w planach rządu.

– Koszty SMR są kilkukrotnie mniejsze niż źródłach na których obecnie bazujemy – mówił Nowicki.

Michał J. Kołodziejczyk, Country Manager, Equinor Poland podkreślił, że polski potencjał morskiego wiatru może wynieść nawet 33 GW.

– Tylko planowane 18 GW może kosztować 240 mld zł. Nasze projekty MFW Bałtyk I i MFW Bałtyk III mają kosztować 36 – 45 mld zł – wymienił.

Sebastian Jabłoński, prezes respect energy podkreślił, że zmiana ustawy odległościowej do 700 m jest niewystarczająca.

– Współdzielenie sieci może zmniejszyć skalę odmów przyłączeń. Dzięki temu mocy przyłączona OZE może się podwoić – mówił.


Wskazał, że konieczne jest ułatwienie procedur budowlanych i środowiskowych.

Kresten Ørnbjerg, Vice President, Global Public Affairs, Vestas przedstawiciel zagranicznego inwestora wskazał, że w przypadku offshore rozwój idzie we właściwym kierunku, aby dobrze się rozwijać.

– Uruchamiany zespoły, zaczynamy prace nad kontraktacjami i jesteśmy gotowi rozwijać offshore w Polsce – mówił.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.