Equinor na PSEW 2023: Polska jest gotowa na rozwój energetyki wiatrowej [WIDEO]

Equinor na PSEW 2023: Polska jest gotowa na rozwój energetyki wiatrowej [WIDEO] - ZielonaGospodarka.pl
22.06.2023 06:53
Strona główna Energetyka, OZE Equinor na PSEW 2023: Polska jest gotowa na rozwój energetyki wiatrowej [WIDEO]

Partnerzy portalu

Equinor na PSEW 2023: Polska jest gotowa na rozwój energetyki wiatrowej [WIDEO] - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay
„Partnerstwo i współpraca z firmami doświadczonymi w realizacji projektów morskich farm wiatrowych na całym świecie - takimi jak firma Equinor - jest kluczowe dla powodzenia transformacji energetycznej w Polsce. Energetyka przyszłości nie obędzie się bez energii z wiatru” - przekonywał Michał Kołodziejczyk, prezes Equinor w Polsce, podczas konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej w Serocku.

Uczestnicy „Debaty politycznej Energia dla Polski - wizje sektora energetycznego po wyborach” zgodzili się, że globalna sytuacja energetyczna ulega zmianom, w miarę jak zmniejsza się zależność od rosyjskiej energii. Zdaniem ekspertów rządy poszczególnych państw Unii Europejskiej, w tym Polski, swoimi decyzjami wyznaczają kierunki rozwoju rynku energetycznego.

„Aby powstrzymać kryzys energetyczny, należy jak najszybciej zatwierdzić nowe założenia polskiej strategii energetycznej. W proponowanym dokumencie widzimy dużo większe cele dla rozwoju energetyki odnawialnej m.in. 18 GW mocy z wiatru morskiego i 20 GW z wiatru na lądzie do 2040 roku” - wskazywał Michał Kołodziejczyk, prezes Equinor w Polsce.

Jego zdaniem morska energetyka wiatrowa powinna też rozwijać się płynnie, w szczególności przejście z pierwszej do drugiej fazy rozwoju offshore w Polsce, co przyczyni się do utrzymania tempa transformacji energetycznej, jak i budowaniu łańcucha krajowych dostawców.

Według opinii Michała Kołodziejczyka transformacja energetyczna nie powiedzie się także bez rozwoju sieci energetycznej. Zwraca on uwagę na konieczność przyspieszenia budowy stałoprądowego mostu energetycznego między północą a południem, a także na potrzebę sprawnego wdrożenia technologii cable poolingu [współdzielenie infrastruktury energetycznej pomiędzy instalacjami opartymi o różne źródła energii odnawialnej - PAP]. Służyłoby to bardziej efektywnemu wykorzystaniu sieci i włączaniu do niej większych mocy z OZE.

„Reprezentowany przez nas biznes - morska energetyka wiatrowa - jest zadowolony z dotychczasowych działań rządu. Głównie dlatego, że stworzono ramy rozwoju tych źródeł, wdrażając ustawę o morskiej energetyce wiatrowej, co odblokowało potencjał offshore wind w Polsce” - zaznaczył prezes Equinor w Polsce.

Zdaniem uczestników spotkania Polska staje się coraz bardziej bezpieczna energetycznie ze względu na zmiany miksu energetycznego, polegające na „zazielenianiu” gospodarki i rozwijaniu odnawialnych źródeł energii. Eksperci pozytywnie ocenili także odejście od kontraktów gazowych z Rosją.

„Polska jest gotowa na rozwój energetyki wiatrowej. Branża ma nadzieję na przyspieszenie rozwoju - zarówno na morzu, jak i na lądzie. Pamiętajmy, że każdy megawat zielonej mocy jest potrzebny do tego, żeby rosła konkurencyjność polskiej gospodarki” - mówił Michał Kołodziejczyk.

PSEW 2023 to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie branżowe poświęcone energetyce wiatrowej - przez trzy dni w jednym miejscu skupia decydentów, liderów opinii, przedstawicieli samorządów, stowarzyszeń biznesowych i ekologicznych, media oraz całą branżę wiatrową.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.