44 organizacje pozarządowe: apelujemy o pilne przyjęcie ustawy wiatrakowej

zg

06.12.2023 15:58 Źródło: Obywatele Natury
Strona główna Energetyka, OZE 44 organizacje pozarządowe: apelujemy o pilne przyjęcie ustawy wiatrakowej

Partnerzy portalu

44 organizacje pozarządowe: apelujemy o pilne przyjęcie ustawy wiatrakowej - ZielonaGospodarka.pl

Greenpeace i ponad 40 organizacji pozarządowych podpisało się pod wspólnym apelem w sprawie energetyki wiatrowej. Zwracają się do sejmowej większości o pilne przyjęcia ustawy umożliwiającej rozwój energetyki wiatrowej, który będzie bezpieczny dla ludzi i przyrody. „Nowa ustawa powinna zostać przygotowana w dialogu ze społeczeństwem i z zachowaniem najwyższych standardów legislacyjnych" – podkreślają sygnatariusze listu.

Pełna treść listu: https://www.greenpeace.org/poland/aktualnosci/33976/apel-organizacji-spolecznych-w-sprawie-energetyki-wiatrowej/

Organizacje zwracają się do sejmowej większości o pilne przyjęcia ustawy umożliwiającej rozwój energetyki wiatrowej, który będzie bezpieczny dla ludzi, przyrody, o przygotowanie nowej ustawy w dialogu ze społeczeństwem i z zachowaniem najwyższych standardów legislacyjnych, o zajęcie się nowelizacją ustawy wiatrakowej jako jedną z pierwszych oraz o przeprowadzenie szerokiej i przemyślanej kampanii społecznej na temat energii z wiatru i jej korzyści

Obok postulatów i propozycji, strona społeczna zwraca także uwagę, że podczas przygotowywania przez projektu zmian w prawie dot. energetyki wiatrowej, nowa koalicja nie zadbała o odpowiednie skonsultowanie przepisów z organizacjami i podmiotami.

„Przygotowując projekt zmian w prawie dotyczącym energetyki wiatrowej, nowa koalicja nie zadbała o odpowiednie skonsultowanie przepisów z zainteresowanymi organizacjami i podmiotami. Wywołało to uzasadniony niepokój społeczeństwa obywatelskiego. Liczymy na to, że uświadomi to większościowej koalicji sejmowej, że kwestie środowiskowe i energetyczne nie mogą być traktowane pobieżnie i bez wymaganych prawem konsultacji" – czytamy w apelu.

Autorzy oczekujemy, że nowy, koalicyjny rząd przygotuje i zajmie się nowelizacją ustawy wiatrakowej jako jedną z pierwszych, a w projekcie uwzględni wymogi ochrony przyrody oraz interes społeczności lokalnych, umożliwiając odblokowanie rozwoju czystej, taniej i bezpiecznej energii z wiatraków. Jak podkreślają, dynamiczny rozwój energetyki wiatrowej to najszybszy i najskuteczniejszy sposób na uniezależnienie się od węgla i gazu ziemnego. W 2022 roku Polska wydała około 200 miliardów złotych na import paliw kopalnych. Źródłem były środki publiczne oraz rachunki płacone przez obywatelki i obywateli.

„W ostatnich latach w Polsce spowalniano transformację energetyczną, czego efektem są wyższe ceny energii, niszczenie środowiska, rosnące koszty zdrowotne, wyższe emisje gazów cieplarnianych, ograniczenie możliwości rozwoju rodzimej branży wiatrowej oraz inwestowania przez samorządy, spółdzielnie, firmy i rolników w tanią i czystą energię. (...) Odblokowanie rozwoju energetyki wiatrowej jest koniecznością. Tylko w ten sposób będziemy w stanie doprowadzić do dynamicznej i korzystnej społecznie transformacji energetycznej kraju. Nowy rząd powinien poprawioną ustawę gwarantującą te wszystkie aspekty przygotować w ramach przejrzystego procesu legislacyjnego, zgodnie z przedwyborczymi zapowiedziami, już w pierwszych 100 dniach swojego funkcjonowania" -uważają sygnatariusze listu.

Pod apelem podpisały się 44 organizacje, m.in.: Greenpeace Polska, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, Instytut Spraw Publicznych, Fundacja Frank Bold, Stowarzyszenie BoMiasto, Rodzice dla Klimatu, Fundacja Wschód, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.