Autobusy napędzane wodorem i osiedla wodorowe w Szczecinie? Jest na to szansa!

zk

29.11.2022 08:53 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE Autobusy napędzane wodorem i osiedla wodorowe w Szczecinie? Jest na to szansa!

Partnerzy portalu

Autobusy napędzane wodorem i osiedla wodorowe w Szczecinie? Jest na to szansa! - ZielonaGospodarka.pl

Samorządy w Polsce coraz szerzej odkrywają potencjał wodoru – w niektórych miastach testowane są autobusy napędzane wodorem, inne gminy stawiają na zasilanie energią z wodoru osiedli mieszkaniowych czy nawet instytucji publicznych, takich jak gminne spółki czy placówki edukacyjne.

To, co jest standardem w Europie, już niebawem w Polsce może wyjść poza ramy ramowych projektów testowych – przekonują eksperci.

„Wodór to antidotum na problemy miast, które borykają się z problemem smogu”

Co musi się stać, żeby wodór stał się realną alternatywą dla dotychczas znanych, kopalnych źródeł energii oraz np. energii z wiatru czy słońca? Eksperci mówią, że przede wszystkim, takim rozwiązaniom muszą zaufać przedsiębiorcy i samorządowcy. Jako przykłady zastosowania wodoru w użytku publicznym wskazuje się przede wszystkim komunikację zbiorową. Autobusy napędzane wodorem testuje między innymi Kraków czy Trójmiasto.

Inna ciekawa inicjatywa to „osiedla wodorowe”. Takie osiedla powstają między innymi w Środzie Śląskiej, Śremie czy zachodniopomorskim Wałczu, który wobec wodoru ma bardzo poważne plany energetyczne.

– Szczecin, jako duża aglomeracja może inspirować się innymi gminami i aktywnie prowadzić gospodarkę energetyczną, uwzględniającą wodór w planach – mówi dr hab. Marzena Frankowska, prof. US, współorganizatorka konferencji H2Szczecin Wodór Napędem Regionu.

– Wodór przez samorządy wykorzystywany jest w różnych celach. Podstawowy to elektromobilność. Wszędzie, gdzie produktem ubocznym jest wodór, może być on wykorzystywany, jako zeroemisyjne paliwo dla komunikacji miejskiej. To jest antidotum dla miast, które borykają się z problemem smogu. W naszym regionie mamy Zakłady Chemiczne Police, mamy więc dostęp do wodoru, który po przetransportowaniu może być idealny do użycia – dodaje prof. Frankowska.

Informacja i inspiracja. Wodór to przyszłość gospodarki

Cztery sesje plenarne, merytoryczni goście, których wiedza w przedmiotowym temacie jest absolutnie bezcenna, wymiana doświadczeń i planów między samorządowcami, aktywistami, naukowcami. Już 30 listopada w hotelu Coutryard by Marriott w Szczecinie odbędzie się pierwsza konferencja H2Szczecin – Wodór napędem regionu. Celem wydarzenia jest promocja wodoru jako alternatywy dla znanych dotychczas surowców energetycznych. Spotkanie podzielone będzie na panele dyskusyjne z zaproszonymi gośćmi.

– Chcemy inspirować i informować – mówi prof. Marzena Frankowska.

– Po pierwsze będzie to platforma informacyjna: co już zostało zrobione w Polsce i w Europie, co jest w planach, jakie to ma znaczenie dla nauki i gospodarki. To będzie więc ważne wydarzenie dla naukowców. Przedsiębiorcy dowiedzą się jak może wyglądać tworzenie wodorowego „local content”, jak można optymalizować koszty działania i uniezależniać się energetycznie dzięki wodorowi. Będziemy także mówić o wodorowych łańcuchach dostaw, co jest nowością dla sektora TSL. Samorządowcy dowiedzą się czy to już dobry moment, by inwestować w komunikację miejską zasilaną wodorem – mówi prof. Frankowska.

Organizatorem wydarzenia jest klaster Metalika dla Przemysłu. Współorganizatorem jest Urząd Marszałkowski województwa zachodniopomorskiego oraz Uniwersytet Szczeciński. Partnerzy strategiczni to ENEA oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. Partner główny to Szczecińska Energetyka Cieplna, a partner technologiczny to Air Products.

Link do rejestracji na wydarzenie: h2szczecin.pl



Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.