Baltic Power. Okoliczności sukcesu [wideo]

Strona główna Energetyka, OZE Baltic Power. Okoliczności sukcesu [wideo]

Partnerzy portalu

Baltic Power. Okoliczności sukcesu [wideo] - ZielonaGospodarka.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Baltic Power jako pierwszy projekt budowy morskiej farmy wiatrowej w kraju zamknął etap pozyskiwania finansowania i przystąpił do fazy budowy. Otwiera to nowy rozdział w historii polskiej energetyki, wyznaczając kurs ku zrównoważonej przyszłości. Podczas zorganizowanej przez PSEW konferencji Offshore Wind Poland 2023, Jarosław Broda, członek zarządu Baltic Power, odsłonił kulisy sukcesu, który nabiera szczególnego znaczenia zwłaszcza w kontekście wyzwań, jakie niesie ze sobą globalny kryzys branży związany z niestabilną rzeczywistością geopolityczną.

Spółka ogłosiła financial close pod koniec września br. Projekt uzyskał finansowanie od 25  międzynarodowych instytucji, w tym od 2 banków rozwojowych, EBOR i EBI, a także od agencji wspierania eksportu z Danii, Niemiec i Kanady. Jak wyjaśnia Jarosław Broda, powodzenie projektu było rezultatem trzech istotnych czynników.

Przede wszystkim – istniejąca w Polsce dobra, choć wciąż niedoskonała, infrastruktura prawna wspierająca realizację przedsięwzięć offshore wind. – Kontrakt różnicowy razem z prowadzonymi w zeszłym roku zmianami zapewnia zdrową rentowność projektów i umożliwia pozyskanie zewnętrznego finansowania – wskazuje. – System udzielania koncesji pozwala na stabilność prawną i systematyczną pracę nad projektami – dodaje.

Drugi filar to dobre partnerstwo i struktura joint venture z Northland Power. – To, że pracujemy wspólnie, to, że mamy w naszym zespole 19 narodowości z całej Europy i mamy łączącą wszystkich kulturę, zmierzającą do osiągnięcia wspólnego celu, było jednym z absolutnie kluczowych czynników sukcesu – podkreśla Broda.

Jako trzeci element Jarosław Broda wskazał odwagę udziałowców projektu, którzy mimo trudnych warunków rynkowych wynikających z międzynarodowego kryzysu, podjęli śmiałe kroki. – W związku z wahaniami na rynku, z wojną w Ukrainie i ze wzrostem cen, nasi udziałowcy musieli podjąć kilka trudnych decyzji. Musieli zdecydować się na prefinansowanie projektu w okresie, kiedy czekaliśmy na ostatnie pozwolenia i kiedy czekaliśmy na zamknięcie finansowe. Dzięki tym odważnym decyzjom możemy być w tej chwili nie tylko po financial close, ale możemy być po czterech miesiącach, w czasie budowy, zgodnie z harmonogramem i zgodnie z budżetem – zwraca uwagę.

Jarosław Broda zapewnia, że w projekcie Baltic Power, duży nacisk został położony na angażowanie polskich wykonawców, co pozwoliło firmom, takim jak TELE-FONIKA Kable, czy Grupa Przemysłowa Baltic, na zaistnienie w łańcuchu dostaw. Jednakże, jak zauważa, aby polskie przedsiębiorstwa mogły stać się podstawowymi dostawcami komponentów, konieczne jest utrzymanie stabilności i długofalowej perspektywy rozwoju. – Jest jeszcze długa droga przed nami, żeby kolejni polscy producenci mogli zrobić krok do przodu i stać się dostawcami Tier 1, podstawowymi dostawcami komponentów. Do tego potrzebna jest stabilność i wieloletnia perspektywa, aby polskim firmom opłacało się inwestować w kompetencje i rozwijać się, żeby przy kolejnych projektach móc odgrywać większą rolę w realizacji morskich farm wiatrowych – mówi.

Podczas konferencji inwestorzy polskiego sektora energetyki morskiej podpisali list intencyjny QHSE, którego celem jest wdrażanie najlepszych praktyk międzynarodowych w zakresie bezpieczeństwa, jakości oraz zrównoważonej środowiskowo realizacji i eksploatacji projektów MFW w polskiej części Bałtyku. Określone w dokumencie założenia wpisują się w kulturę pracy Baltic Power. – Przy projektach offshore wind mamy do czynienia nie tylko z normalnymi zagrożeniami na budowie, ale i z naturą w pełnej swojej krasie, z pracami na morzu, z ryzykiem pogodowym. Dlatego przykładamy bardzo dużą wagę do tego, żeby bezpieczeństwo było na pierwszym miejscu. List, który dzisiaj podpisaliśmy, jest branżową inicjatywą, która ma po pierwsze pomóc nam wymieniać doświadczenia, a po drugie stworzyć platformę do budowy najlepszych praktyk w tej branży – tłumaczy Broda.

Postęp projektu Baltic Power stanowi inspirujący przykład dla branży. Śmiałość biznesowa, solidna infrastruktura prawna oraz efektywne partnerstwa ujawniają potencjał polskiego sektora energetycznego. Ten kamień milowy jest bodźcem dla przyszłych innowacji, mobilizując do budowy silnych fundamentów współpracy i kształtowania zrównoważonej przyszłości energetyki morskiej w Polsce.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.