Brandenburgia wprowadza ustawę odległościową

Strona główna Energetyka, OZE Brandenburgia wprowadza ustawę odległościową

Partnerzy portalu

Brandenburgia wprowadza ustawę odległościową  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

Niemieckie media donoszą, że władze Brandenburgii przyjęły ustawę wprowadzająca minimalną odległość turbin wiatrowych od obszarów mieszkalnych.

Turbiny wiatrowe na terenie kraju związkowego będą mogły pojawić się w odległości 1000 metrów od zabudowań. Minimalna odległość została już określona w umowie koalicyjnej. Nowe regulacje zostały przyjęte po latach dyskusji na temat rozwoju energetyki wiatrowej. Jednocześnie uchwała koalicji rządzącej SPD, CDU i Zielonych ma na celu przyspieszenie rozwoju energetyki wiatrowej.

 - Dalszy rozwój energetyki wiatrowej jest możliwy tylko wtedy, gdy zachowana zostanie minimalna odległość - powiedziała podczas środowej debaty posłanka CDU Nicole Walter-Mundt, cytowana przez dziennik Tagesspiegel.

Posłowie popierający ustawę przekonują, że cele rządu federalnego dotyczące powiększenia powierzchni w Brandenburgii przeznaczonej pod rozwój wiatraków o 2,4 proc. można osiągnąć również przy zachowaniu minimalnej odległości.

Frakcje opozycyjne jednogłośnie odrzuciły ustawę. Deputowany AfD Daniel Münschke skrytykował ją za to, że z powodu licznych wyjątków jest "pełna dziur jak ser szwajcarski". Na przykład minimalna odległość nie ma zastosowania do terenów wykorzystywanych do celów rekreacyjnych. Ponadto koalicja chce odejść od minimalnej odległości, jeśli będzie to sprzeczne z celami rządu federalnego w zakresie rozwoju OZE.

- W ciągu ostatnich kilku tygodni toczyła się dość emocjonalna dyskusja na temat minimalnych odległości. W tym procesie obiektywizm czasami schodził na dalszy plan. Szybko pojawiła się teza, że jeśli nie będzie minimalnych odległości, to w sąsiedztwie domów będzie można stawiać turbiny wiatrowe. Jest to niezgodne z faktami. Dzięki określeniu obszarów przydatności dla elektrowni wiatrowych jako celów planowania regionalnego oraz prawnemu zabezpieczeniu sporządzania planów, odległości pomiędzy turbiny wiatrowymi a budynkami mieszkalnymi były i są zapewnione – powiedział Jan Hinrich Glahr, Przewodniczący Związku Regionalnego BWE Berlin Brandenburgia, cytowany przez portal branżowy Windkraft Journal.

Ponadto w Brandenburgii zostanie wprowadzony obowiązek instalowania fotowoltaiki na budynkach publicznych i komercyjnych oraz na parkingach.


Źródło: tagesspiegel.de

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.