Chiński Szantung chce rozwijać morską fotowoltaikę

Strona główna Energetyka, OZE Chiński Szantung chce rozwijać morską fotowoltaikę

Partnerzy portalu

Chiński Szantung chce rozwijać morską fotowoltaikę - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Markus Spiske/Unsplash

Shandong, wschodnia prowincja Chin położona nad Morzem Żółtym, ogłosiła przetarg na realizację 10 pływających morskich projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 11,25 GW do 2025 roku. To kolejne przetargi uruchamiane w Chinach, mające na celu przyspieszenie rozwoju OZE. W 2022 roku Państwo Środka najprawdopodobniej odnotuje rekordowy przyrost PV. Postępowanie antydumpingowe w USA zwiększa napięcia w branży, także w Chinach.

Jak informują władze chińskiej prowidncji, projekty morskie fotowoltaiki będą realizowane w rejonach Binzhou, Dongying, Weifang, Yantai, Weihai, Qingdao oraz na pozostałych obszarach wzdłuż wybrzeża Szantungu.

Zainteresowane firmy mogą składać oferty od 1 czerwca 2022 roku. Przetarg dotyczy projektów PV o stałych konstrukcjach wsporczych, czyli przytwierdzonych do dna morskiego lub akwenu wodnego.

- Przedsiębiorstwa o doskonałych modelach, zaawansowanym sprzęcie, dobrych rozwiązaniach technicznych, rozsądnych okresach budowy i dobrych efektach napędzających przemysł mogą być deweloperami. Firmy, które spełniają te wymagania, mogą składać wnioski – czytamy w ogłoszeniu.

Rozpoczęcie budowy projektów spodziewane jest pod koniec 2022 roku. Zgodnie z wytycznymi chińskiego rządu, oferenci muszą być zarejestrowani w Chinach jako osoby prawne posiadające zdolność do integracji inwestycji, budowy i eksploatacji nowych morskich projektów OZE.

Chińska branża spodziewa się rekordowego wzrostu w fotowoltaice

Wang Bohua, honorowy przewodniczący Chińskiego Stowarzyszenia Przemysłu Fotowoltaicznego (CPIA), cytowany przez Reuters, oczekuje kolejnego dobrego roku dla branży w tym kraju. Tylko w tym roku w segmencie fotowoltaiki przybędzie prawdopodobnie 75-90 GW.

Chiny jako największy na świecie producent komponentów fotowoltaicznych i wytwórca energii słonecznej zainstalował w 2021 roku 54,88 GW nowej mocy, zwiększając całkowitą moc zainstalowaną w fotowoltaice do 306 GW, pomimo zakłóceń w dostawach surowców.

W latach 2022-2025 Chiny mogą co roku dodawać średnio od 83 do 99 GW nowych mocy – donosi Reuters, powołując się na szacunki CPIA.

Chiny planują zwiększyć wykorzystanie konsumpcji energii słonecznej produkowanej na dachach w centralnej i wschodniej części kraju. Mikroinstalacje fotowoltaiczne znajdują się blisko konsumentów i zapewniają łatwiejszy dostęp do sieci.

Przygotowywane są również projekty budowy kolejnych dużych elektrowni słonecznych w regionie Gobi i innych pustynnych regionach na zachodzie kraju, przy czym na tym obszarze trwa już budowa elektrowni słonecznych o mocy około 100 GW.

Postępowanie antydumpingowe w USA zwiększa napięcia w branży, także w Chinach

Wang ostrzegł również, że dynamicznie rozwijająca się branża energetyki słonecznej w Stanach Zjednoczonych i niektórych krajach europejskich może stanowić wyzwanie dla przemysłu w Chinach. De facto obecnie te dwa rynki są uzależnione od importu chiński komponentów PV. Prezydent USA Joe Biden na początku lutego przedłużył o cztery lata wprowadzone przez Trumpa cła na importowany sprzęt do produkcji energii słonecznej. Europa coraz głośniej dyskutuje o wsparciu rodzimej produkcji komponentów PV.

Co więcej, według prognoz Rystad Energy, aż 17,5 GW planowanej mocy słonecznej w USA w 2022 roku stoi pod znakiem zapytania po tym, jak amerykański Departament Handlu (DOC) wszczął dochodzenie w sprawie importu paneli z południowo-wschodniej Azji. Pierwotnie prognozowano, że w tym roku USA zainstalują w sumie 27 GW w energetyce słonecznej, ale w obliczu rosnących cen surowców i nowej groźby nałożenia ceł na import, 64 proc. tych inwestycji jest obecnie zagrożonych.

25 marca 2022 roku administracja prezydenta Joe Bidena postanowiła zbadać petycję krajowego producenta paneli fotowoltaicznych Auxin Solar dotyczącą krzemowych paneli fotowoltaicznych (cSi) pochodzących z Kambodży, Malezji, Tajlandii i Wietnamu. Firma Auxin twierdziła, że chińscy producenci paneli obchodzą prawo, przenosząc procesy montażu ogniw i paneli do tych czterech krajów, a jednocześnie wykorzystując tanie chińskie surowce.

Import z Kambodży, Malezji, Tajlandii i Wietnamu stanowił 85 proc. paneli fotowoltaicznych sprowadzonych do USA w 2021 roku (21,8 GW). W styczniu i lutym 2022 roku ich łączny udział w imporcie wyniósł aż 99 proc.

Amerykańscy deweloperzy obawiają się potencjalnych kar na import paneli, które prawdopodobnie zostaną nałożone z mocą wsteczną. W odpowiedzi na to chińscy producenci paneli wstrzymują dostawy do USA do czasu ujawnienia wyników dochodzenia amerykańskiego rzędu. Wstępne orzeczenie ma zapaść w sierpniu, a ostateczna decyzja ma zostać wydana do stycznia 2023 roku.

- Próbując ograniczyć napływ tanich chińskich paneli słonecznych z Azji Południowo-Wschodniej na rynek, a także mając na uwadze cel, jakim jest wzmocnienie krajowego łańcucha dostaw, Stany Zjednoczone poważnie obniżyły prognozę rozwoju mocy paneli słonecznych w 2022 roku i kolejnych latach. To może być najbardziej przełomowe wydarzenie w historii amerykańskiej branży słonecznej  - mówi Marcelo Ortega, analityk rynku OZE w Rystad Energy.


Źródło: offshore-energy.biz, Shandong.gov.cn, Rystad Energy


Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.