Potencjał wodoru drogą do autonomizacji i neutralności emisyjnej polskiej energetyki. V Forum Wizja Rozwoju

gm

14.06.2022 17:30
Strona główna Energetyka, OZE Potencjał wodoru drogą do autonomizacji i neutralności emisyjnej polskiej energetyki. V Forum Wizja Rozwoju

Partnerzy portalu

Potencjał wodoru drogą do autonomizacji i neutralności emisyjnej polskiej energetyki. V Forum Wizja Rozwoju - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Forum Wizja Rozwoju

Ogromny potencjał wodoru będzie jednym z kluczowych tematów poruszanych przez ekspertów V Forum Wizja Rozwoju – największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce. Wzrost cen paliw kopalnych oraz uniezależnianie się od rosyjskich surowców mogą znacznie przyspieszyć drogę Polski w kierunku wodorowego paliwa przyszłości. – To krok w stronę prawdziwej rewolucji energetycznej – mówi dr Andrzej Michalak, prezes Fundacji Wizja Rozwoju.

Energetyczna wszechstronność wodoru sprawia, że coraz częściej mówi się o nim jako o przyszłości polskiej gospodarki. Z powodzeniem wykorzystywany jest jako nośnik energii dla niestabilnych źródeł OZE, co może przyczynić się do unowocześnienia energetyki i przemianowania jej, zgodnie ze światowym trendem, w energetykę odnawialną. Wodór znajduje zastosowanie m. in. w motoryzacji, transporcie, hutnictwie, rolnictwie, przemyśle petrochemiczny czy stalowym.

Niezwykle istotnym aspektem związanym z rozwojem technologii wodorowych jest zeroemisyjność. Jedynym produktem ubocznym procesów pozostaje woda destylowana lub para wodna. Skuteczne wdrażanie strategii wodorowych może stać się kluczem do osiągnięcia neutralności emisyjnej i wzrostu bezpieczeństwa energetycznego Polski. Ekologiczny i ekonomiczny potencjał wodoru zauważają już samorządy, które wprowadzają m.in. jednostki komunikacji zbiorowej napędzane paliwem wodorowym.

W ubiegłorocznej edycji Forum Wizja Rozwoju rozwojowi technologii wodorowych poświęcono aż siedem paneli, które dotyczyły m.in. bezpieczeństwa energetycznego, roli wodoru w polskim transporcie, planów wodorowych polskich firm, a także produkcji zielonego wodoru.

– Również w tym roku eksperci  przyjrzą się wodorowi rozumianemu jako paliwo przyszłości, które ma szansę nie tylko uwolnić nas w dużym stopniu od paliw kopalnych, ale pomóc nam uzyskać autonomizację energetyczną w czasach, kiedy kwestia ta nie jest już jedynie ekonomiczna, ale także, niestety, polityczna – dodaje dr Andrzej Michalak. – Polska ma ogromny potencjał wodorowy. Możemy stać się w tej gałęzi jednym z liderów. Właśnie osiągnięciu tego pułapu ma służyć panel Forum znany od ubiegłego roku jako „3W”.  

O dalekosiężności projektów świadczy fakt, że 2 listopada 2021 roku Rząd przyjął Polską Strategię Wodorową do 2030 roku z perspektywą do 2040 roku. Jej celem jest wskazanie kierunku rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce ze szczególnym naciskiem na „zazielenienie wodoru”. Rozwój gospodarki wodorowej ma przełożyć się miedzy innymi na dekarbonizację niektórych gałęzi przemysłu czy też transportu.

Piąta edycja Forum Wizja Rozwoju odbędzie się 20–21 czerwca w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Wydarzenie towarzyszące FWR jest czterdziesta rocznica powstania Solidarności Walczącej. Na dni 23-24 czerwca zaplanowane są uroczyste obchody. Następnie, 25 czerwca, w piątek wieczorem, debaty zostaną przeniesione do Warszawy do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Rejestracja na wydarzenie jest bezpłatna.

Partner Generalny: PKN Orlen. Partner Strategiczny: BGK Bank Gospodarstwa Krajowego. Partner Główny: Totalizator Sportowy sp. z o.o, Grupa Lotos S.A, Energa S.A. Grupa Orlen. Partner Główny i Partner Hackathonu: Fundacja KGHM Polska Miedź S.A. Partner+: PGNiG, Polski Fundusz Rozwoju, KGHM Polska Miedź, PKP Polskie Linie Kolejowe, Polski Fundusz Rozwoju S.A., Węglokoks S.A.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.