OSGE ze wsparciem finansowym amerykańskiego rządu na budowę małych reaktorów

zg

09.11.2023 14:53
Strona główna Energetyka, OZE OSGE ze wsparciem finansowym amerykańskiego rządu na budowę małych reaktorów

Partnerzy portalu

OSGE ze wsparciem finansowym amerykańskiego rządu na budowę małych reaktorów  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. ORLEN Synthos Green Energy

Orlen Synthos Green Energy (OSGE) zostało objęte strategicznym amerykańskim programem Phoenix i otrzyma finansowanie od Departamentu Stanu na przyspieszenie projektu budowy małych reaktorów w Polsce. Oficjalna inauguracja projektu ma miejsce dziś w Bratysławie.

Finansowanie dla OSGE zostało przyznane w ramach Projektu Phoenix. To program Departamentu Stanu USA, którego celem jest wsparcie procesu transformacji energetycznej w Europie Środkowej w zakresie budowy małych reaktorów modułowych w miejscu elektrowni węglowych. O wyborze beneficjentów poinformował we wrześniu tego roku podczas Szczytu Inicjatywy Trójmorza (3SI) w Bukareszcie John Kerry, Specjalny Wysłannik Prezydenta Stanów Zjednoczonych ds. klimatu. Dziś w stolicy Słowacji odbywa się  oficjalny start programu. Obok OSGE wsparcie dostaną podmioty ze Słowacji i Rumunii: Slovenske Elektrarne i Nuclearelectrica.

W inauguracji programu w Bratysławie biorą udział przedstawiciele rządu Stanów Zjednoczonych, ale także państw uczestniczących w projekcie – Polski, Słowacji i Rumunii. Oprócz tego obecni są reprezentanci przemysłu jądrowego USA, w tym dostawcy technologii SMR, a także potencjalni inwestorzy. OSGE reprezentował Prezes Zarządu Rafał Kasprów, który – między innymi – wziął udział w panelu otwierającym spotkanie „Nagrodzeni w Projekcie Phoenix: plany studiów wykonalności i potencjał dla SMR-ów.

„Objęcie OSGE strategicznym programem prowadzonym przez Departament Stanu USA traktujemy jako uznanie dla stopnia zaawansowania naszego projektu i dostrzeżenie potencjału budowy floty reaktorów SMR w Polsce. Włączenie w Projekt Phoenix może znacząco przyspieszyć nasze działania, nie tylko dzięki współpracy z amerykańskim rządem, ale także z doświadczonymi i uznanymi w energetyce jądrowej ekspertami i firmami ze Stanów Zjednoczonych we współpracy z którymi Projekt Phoenix będzie realizowany” – powiedział Rafał Kasprów, Prezes Zarządu OSGE.

Technologia SMR, którą w Polsce wdraża OSGE to BWRX-300 opracowana przez amerykańską firmą GE Hitachi Nuclear Energy. OSGE posiada wyłączność na wdrożenie technologii w Polsce.

Projekt Phoenix to inicjatywa rządu Stanów Zjednoczonych mająca na celu wsparcie procesu przechodzenia w Europie z energetyki opartej na paliwach kopalnych na reaktory SMR przy jednoczesnym zachowaniu lokalnych miejsc pracy poprzez przekwalifikowanie pracowników. Program zapewnia bezpośrednie wsparcie finansowe ze strony rządu Stanów Zjednoczonych na opracowanie studiów wykonalności dla wybranych technologii SMR. Finansowane mogą być również działania wspierające cele bezpieczeństwa energetycznego krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.