Czy Lasy Państwowe będą budować farmy wiatrowe?

zk

06.07.2021 12:10 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE Czy Lasy Państwowe będą budować farmy wiatrowe?

Partnerzy portalu

Czy Lasy Państwowe będą budować farmy wiatrowe? - ZielonaGospodarka.pl
Fot. inf. prasowa

Jak dużą rolę odgrywają kwestie bezpieczeństwa energetycznego, które źródła energii są najbardziej akceptowalne? Jakie są oczekiwania co do transformacji energetycznej, neutralności klimatycznej, świadomości proekologicznej społeczeństwa? Na te i wiele innych pytań starali się odpowiedzieć uczestnicy  kolejnej konferencji cyklu Forum Samorządowego Pomorza Zachodniego zorganizowanej przez think tank Nobilis Media 2 lipca. Tematem wiodącym były odnawialne źródła energii.


Edward Siarka, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska odnosząc się do wyzwań, jakie przed Europą, Polską wymuszają zmiany klimatyczne zwrócił uwagę na specyfikę naszego kraju a zwłaszcza na lasy, które w sposób naturalny absorbują ogromne ilości szkodliwego dwutlenku węgla.


– Europa ma zalesionych 37 proc obszarów, Polska w 30 proc. – przypomniał wiceminister dodając, że po drugiej wojnie światowej mieliśmy zalesionych 20 proc. obszaru kraju. – Docelowo zamierzamy zalesić 33 proc. kraju.


Minister podkreślał różne funkcje lasów: społeczne, przyrodnicze, przemysłowe, wskazywał na parki i rezerwaty. Zwrócił też uwagę na racjonalną politykę leśną obszarów, które w Polsce są własnością skarbu państwa, natomiast w Europie – w większości prywatną.


Drewno (40 mln m sześc. rocznie) stanowi 15 proc. polskiego eksportu – kontynuował Siarka. – Co nas sytuuje na piątym miejscu w Europie. – Mamy 26 tys. leśników a cała branża zapewnia pracę dla pół miliona osób. Sekretarz stanu zapewniał, iż pozyskiwanie drewna nie wyrządza większych szkód przyrodzie. Podkreślił też znaczenie biomasy, czy pozyskiwanych z niej peletów, jako ekologicznego paliwa energetycznego.


Czy w lasach będzie można budować farmy wiatrowe? Wiceminister widzi możliwości, zwłaszcza w obszarach, które są w zarządzie leśników, zdegradowane przemysłowo, i nie zawsze nadające się do zalesienia. Ale do tego trzeba jeszcze przygotować się legislacyjnie – zauważył prelegent. – Mamy wiele odnawialnych źródeł energii, trzeba je maksymalnie wykorzystać.


Małgorzata Szambelańczyk, prezes Eurowind Energy podczas debaty podkreśliła, iż w przypadku budowy wiatraków w obszarach leśnych są dobre praktyki. W wielu krajach europejskich bowiem takie obiekty w lasach działają. Z kolei Katarzyna Suchcicka, dyrektor generalna OX2, spółki działającej w obszarze odnawialnych źródeł energii uzmysłowiła uczestnikom konferencji, iż w bilansie tego roku 10 proc. energii w naszym kraju pochodzić będzie z lądowych siłowni wiatrowych.


Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przybliżając główne obszary wsparcia  ze strony funduszu podkreślił, że tylko na program Czyste powietrze tylko w br. przeznaczonych jest 7,5 mld złotych, z czego 5 mld to będzie bezzwrotna pomoc. W sumie ten program dysponuje kwotą 103 mld zł. Ale fundusz zapewnia pomoc także poprzez takie programy, jak Czysty prąd właśnie, czy Czysta woda.


– Do udziału w tych programach zaprosiliśmy banki komercyjne, które w zamian otrzymają dotacje – kontynuował prezes Mirowski. – Prowadzimy tez szeroką akcję promocyjną, by zachęcać do korzystania z programów Funduszu. Wprowadzamy zachęty dla samorządów, by angażowały się i korzystały z propozycji NFOŚiGW. Prowadzimy pilotażowy program w Zachodniopomorskiem, w ramach którego przystępując do programu Czyste powietrze, można pozyskać nawet do 37 tys. zł bezzwrotnej pomocy.


Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.