Forum Energii: nowy model taryf sieciowych dla wsparcia transformacji

Strona główna Forum Energii: nowy model taryf sieciowych dla wsparcia transformacji
Forum Energii: nowy model taryf sieciowych dla wsparcia transformacji - ZielonaGospodarka.pl
Fot. forum-energii.eu

Nowy model taryf sieciowych, czyli opłat za dostarczanie energii elektrycznej powinien wysyłać odbiorcom czytelne bodźce, np. do oszczędzania - wskazuje w analizie modelu taryfowego think-tank Forum Energii. Jak ocenia, obecny model taryf jest nieefektywny.

Jak wskazuje w analizie Forum Energii i Regulatory Assistance Project, projektowanie taryf jest integralną częścią polityki publicznej, która powinna wspierać, a nie utrudniać transformację energetyczną.

W ocenie autorów, obecny model taryf sieciowych jest nieelastyczny, nieefektywny, nieprzystosowany do zmieniającej się rzeczywistości na rynku energii i przyspieszającej transformacji energetycznej.

Jak argumentują, większość´ nowych odnawialnych mocy wytwórczych zostanie przyłączona do sieci dystrybucyjnej, co wymusi jej kosztowną rozbudowę i modernizację oraz zarządzanie popytem i podażą energii.

„Aby nie dopuścić do przeciążenia systemu energetycznego, należy odpowiednio sterować popytem na energię. Niezbędnym narzędziem do tego są dynamiczne taryfy, które zachęcą użytkowników do korzystania z prądu do ładowania aut czy ogrzewania domu wtedy, kiedy jest najtaniej” – zwraca uwagę współautorka analizy, kierowniczka projektu Elektroenergetyka w Forum Energii Aleksandra Gawlikowska-Fyk.

Jak ocenia Forum, zmiana modelu taryfowania w pierwszej kolejności powinna dotyczyć´ odbiorców aktywnych. Kiedy zaczną? W większym stopniu dostosowywać´ zużycie energii do sygnałów cenowych powinni mieć´ dostęp do bardziej zróżnicowanych taryf. Ważne jest także zadbanie o odbiorców o najniższych dochodach – powinni oni odnosić´ korzyści wynikające ze zmienności taryf - podkreśla się w analizie.

Jak zauważają autorzy, dzisiejszy system dystrybucyjny jest przestarzały i nieprzystosowany do tego, aby udźwignąć skutki szybko zachodzących zmian, ale modernizacja to znacznie więcej niż wymiana starych kabli i przewodów. To poprawa elastyczności, coraz większe rozproszenie źródeł, aktywni odbiorcy, automatyzacja i inteligentne opomiarowanie. Dlatego wzrost stawek sieciowych jest w kolejnych latach nieunikniony - podkreśla się w analizie.

Współautor raportu Andreas Jahn z Regulatory Assistance Project wskazuje, że dynamiczny system taryfowy zachęci odbiorców do lepszego wykorzystania sieci, co spowoduje, że koszty za kilowatogodzinę będą niższe.

„W wielu przypadkach rozwiązaniem tańszym niż rozbudowa sieci, jest przesunięcie zapotrzebowania na moc. Nowoczesne sieci wymagają inteligentnych stawek, aby umożliwić konsumentowi uczestnictwo w nowym systemie energetycznym, w którym inwestycje są zoptymalizowane i przynoszą korzyści wszystkim konsumentom” – dodaje Jahn.

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.