Dania i Niemcy będą wspólnie rozwijać infrastrukturę wodorową

Strona główna Energetyka, OZE Dania i Niemcy będą wspólnie rozwijać infrastrukturę wodorową

Partnerzy portalu

Dania i Niemcy będą wspólnie rozwijać infrastrukturę wodorową  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

Duński operator systemu przesyłowego Energinet oraz holenderska spółka Gasunie zacieśniają współpracę w zakresie rozwoju infrastruktury wodorowej. Inwestorzy wskazują, że w Danii już teraz odczuwa się duże zainteresowanie rynku możliwością zaopatrywania niemieckich klientów w ekologiczny wodór produkowany w Danii. Do tego będzie potrzebna infrastruktura przesyłowa. 

Aby przyspieszyć przygotowania do budowy transgranicznej infrastruktury wodorowej między Danią a Niemcami, Søren Dupont Kristensen, prezes Energinet System Operator, i Jens Schuman, dyrektor zarządzający Gasunie Deutschland, podpisali memorandum of understanding (MoU). Porozumienie zakłada współpracę na rzecz planowania rozwoju sieci wodorowej w oparciu o bieżące zapotrzebowanie rynkowe. Energinet i Gasunie przeanalizują i nakreślą także kluczowe punkty decyzyjne na drodze do ostatecznych decyzji inwestycyjnych – czytamy w komunikacie Gasunie. 

W maju 2022 roku Niemcy, Dania, Belgia i Holandia postawiły sobie wspólny cel zapewnienia co najmniej 65 GW w morskiej energetyce wiatrowej do 2030 roku i zwiększenia mocy do co najmniej 150 GW do 2050 roku. W związku z tzw. deklaracją z Esbjergu rządy Danii i Niemiec zawarły protokół ustaleń w sprawie zwiększonej współpracy w dziedzinie ekologicznego wodoru, w tym zbadania rozwoju potencjalnego rurociągu do eksportu wodoru z Danii do Niemiec. 

- Infrastruktura wodorowa umożliwi nam pełne wykorzystanie i eksport ogromnych zasobów energii z OZE w Danii i wypełnienie deklaracji z Esbjerg. W Energinet już teraz odczuwamy duże zainteresowanie rynku możliwością zaopatrywania niemieckiego rynku wodoru w ekologiczny wodór produkowany w Danii - a celem jest zrealizowanie tego przed 2030 rokiem - mówi Søren Dupont Kristensen.   

Dyrektor zarządzający Gasunie Deutschland Jens Schumann podkreślił, że strategiczna wartość zwiększonej współpracy w zakresie wodoru między Danią a Niemcami leży w dobrze rozwiniętej, wysokowydajnej infrastrukturze, która już łączy oba sąsiadujące ze sobą kraje. Dzięki temu firmy takie jak Gasunie mają bezpośredni dostęp do duńskich ekologicznych źródeł wodoru - bez konieczności przechodzenia na pośrednie źródła energii, takie jak amoniak.

W ubiegłym roku Energinet i Gasunie Deutschland przeprowadziły wstępną analizę techniczno-ekonomiczną, która wykazała, że Dania mogłaby potencjalnie zaspokoić 10-25 proc. przyszłego zapotrzebowania Niemiec na wodór za pośrednictwem rurociągu. Energinet zlecił wykonanie studium, którego celem jest zbadanie możliwości stworzenia sieci wodorowej w zachodniej części Danii, w tym infrastruktury do eksportu do Niemiec.
    

Źródło: Gasunie.de

Tagi:
wodór, H2, energetyka

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.