Rząd chce ułatwić rozwój biometanu i biogazu, a także wesprzeć prosumentów. Przyjął projekt nowej ustawy

Strona główna Energetyka, OZE Rząd chce ułatwić rozwój biometanu i biogazu, a także wesprzeć prosumentów. Przyjął projekt nowej ustawy

Partnerzy portalu

Rząd chce ułatwić rozwój biometanu i biogazu, a także wesprzeć prosumentów. Przyjął projekt nowej ustawy  - ZielonaGospodarka.pl
Polska Grupa Biogazowa

  

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Minister Klimatu i Środowiska. Nowe przepisy mają zapewnić większe wsparcie dla produkcji biometanu i biogazu, a także usprawnić realizację inwestycji oraz wprowadzić korzystne zmiany dla prosumentów, czyli osób lub firm, które jednocześnie produkują energię na własne potrzeby i z niej korzystają. 

 

Nowe przepisy wprowadzą aukcje na instalacje biometanowe

 

Na mocy nowelizacji o ile zostanie ona przegłosowana w Sejmie i podpisana przez Prezydenta powstanie nowy system wsparcia dla instalacji produkujących biometan o mocy większej niż 1 MW. Ma być ono przyznawane podczas aukcji, tak samo jak dzieje się w przypadku instalacji morskiej energetyki wiatrowej. Aukcje pozwalają na konkurencyjny wybór nowych projektów. Nowy mechanizm może objąć produkcję ok. 300 mln m³ biometanu rocznie, a w jego ramach może zostać zbudowanych ok. 50 nowych instalacji. Producenci biometanu będą mogli liczyć na wsparcie maksymalnie do 20 lat. Nowa ustawa złagodzi też zasady udziału części instalacji wykorzystujących biogaz i biomasę w systemie aukcyjnym OZE. Minimalny poziom energii, który musi zostać dostarczony zgodnie z ofertą aukcyjną, zostanie obniżony z 85% do 65%. Chodzi o to, aby ograniczyć ryzyko inwestorów związane ze zmiennymi cenami surowców i zachęcić do budowy nowych instalacji.

 

 

Rząd planuje też na mocy nowych przepisów ułatwić zasady budowy tzw. gazociągów bezpośrednich, czyli połączeń, które umożliwiają dostarczanie biogazu lub biometanu bezpośrednio od producenta do odbiorcy, z pominięciem ogólnej sieci gazowej. Dzięki temu łatwiej będzie tworzyć lokalne instalacje, np. przy zakładach przemysłowych lub gospodarstwach rolnych, które mogą wykorzystywać wyprodukowany gaz. Zmiany uproszczą także procedury administracyjne i mogą przyczynić się do powstania kolejnych instalacji biogazowych i biometanowych.

 
Idą ułatwienia dla prosumentów 

 

Zyskają również prosumenci, ponieważ nowelizacja zakłada, że przy podłączaniu mikroinstalacji z magazynem energii moc samego magazynu nie będzie zwiększać mocy instalacji, pod warunkiem spełnienia określonych wymagań technicznych. Zmiana ta pozwoli właścicielom instalacji fotowoltaicznych na gromadzenie większej ilości wyprodukowanej energii i wykorzystywanie jej wtedy, gdy jest najbardziej potrzebna. Sprzedawcy energii będą musieli przedstawiać na fakturach bardziej szczegółowe informacje dotyczące m.in. ilości energii pobranej i oddanej do sieci oraz rozliczenia środków zgromadzonych w tzw. depozycie prosumenckim. W przypadku zmiany sprzedawcy energii, prosument otrzyma zwrot niewykorzystanych środków zgromadzonych w depozycie. Nowe przepisy ułatwią także monitorowanie kosztów i korzyści związanych z produkcją własnej energii. 

 

W nowelizacji doprecyzowano zasady działania spółdzielni energetycznych, czyli grup mieszkańców, przedsiębiorców lub samorządów, które wspólnie produkują i wykorzystują energię. Uproszczone zostaną niektóre obowiązki administracyjne, a procedury związane z zakładaniem i funkcjonowaniem spółdzielni będą bardziej przejrzyste. Samorządy będą miały większą również pewność prawną przy współpracy ze spółdzielniami energetycznymi.

 

 


Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 85.62 $ baryłka  0,30% 16.07.2026 06:05
 Cyna 53897.5 $ tona 2,27% 16.07.2026 06:05
 Cynk 3589.25 $ tona 0,52% 16.07.2026 06:05
 Aluminium 3170 $ tona 1,01% 16.07.2026 06:05
 Pallad 1321.5 $ uncja  1,23% 16.07.2026 06:05
 Platyna 1689.7 $ uncja  3,03% 16.07.2026 06:05
 Srebro 58.1 $ uncja  -1,59% 16.07.2026 06:05
 Złoto 4067.05 $ uncja  0,22% 16.07.2026 06:05

Dziękujemy za wysłane grafiki.