DNV certyfikatorem morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III

rk

11.09.2023 11:04 Źródło: DNV
Strona główna Energetyka, OZE DNV certyfikatorem morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III

Partnerzy portalu

DNV certyfikatorem morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III  - ZielonaGospodarka.pl

DNV zdobyło kontrakt na certyfikację morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III na Morzu Bałtyckim, powstających w ramach spółki zrzeszającej Equinor i Polenergia S.A. Ich planowana moc ma wynosić razem 1440 MW, co ma wystarczyć do zasilenia w prąd dwóch milionów polskich gospodarstw domowych.

Zakres prac norweskiego certyfikatora ma obejmować dostarczanie certyfikatów dla farm wiatrowych związanych z projektowaniem, produkcją/montażem/uruchomieniem i eksploatacją zgodnie z odpowiednimi przepisami prawa, regulacjami i kodeksami. Jako aktywa zdefiniowane do certyfikacji znajdują się generatory turbin wiatrowych (WTG), morskie platformy podstacji, a także podwodne kable przesyłowe.

- DNV jest niezwykle zadowolone z przyznania tego kontraktu i przyczynienia się do dążenia do zwiększenia wykorzystania energii odnawialnej w kraju. Ten ruch Polski mający na celu zwiększenie mocy wytwórczych morskiej energetyki wiatrowej potwierdza raport DNV dotyczący prognoz transformacji energetycznej na rok 2022, w którym stwierdzono, że udział morskiej energetyki wiatrowej w całkowitej produkcji energii elektrycznej z wiatru będzie stale rósł, wzrastając na całym świecie z 8% w 2020 do 34% w 2050 roku. W całym okresie objętym prognozą Europa utrzyma wiodącą pozycję pod względem części zapotrzebowania na energię elektryczną pokrywanej przez morskie źródła wiatrowe, zarówno stacjonarne, jak i pływające - zaznaczyła Kim Sandgaard-Mørk, wiceprezes wykonawczy ds. certyfikacji odnawialnych źródeł energii w DNV

- Bazując na bogatym doświadczeniu DNV w certyfikacji projektów dotyczących energii odnawialnej, z wielką satysfakcją poszerzamy naszą wiedzę certyfikacyjną na Polskę po ogłoszeniu na początku tego roku, że DNV uzyskało od polskiego Ministerstwa Infrastruktury upoważnienie do wydawania certyfikatów dla morskich farm wiatrowych i montaż urządzeń wyjściowych mocy. Certyfikacja Bałtyk II i Bałtyk III przez DNV dodatkowo umacnia zaangażowanie w spełnianie najwyższych standardów branżowych w zakresie bezpieczeństwa, niezawodności i zrównoważonego rozwoju. Osobiście nie mogę się doczekać dalszej pracy nad tym projektem i pomyślnego wyniku - stwierdził Krystian Słodzinka, kierownik ds. ofert projektów i koordynator polskiego Ministerstwa ds. Systemów Energetycznych w DNV.

Rozwój morskich farm wiatrowych na Bałtyku to kluczowy krok w stronę przejścia Polski w kierunku bardziej ekologicznej i zrównoważonej przyszłości energetycznej. Projekty te nie tylko przyczynią się do ograniczenia emisji CO2, ale będą miały potencjał do tworzenia nowych miejsc pracy i napędzania wzrostu gospodarczego w regionie, czego przykładem jest budowa infrastruktury tworzącej zaplecze dla budowy i potem konserwacji przyszłych farm wiatrowych na morzu. Przykładem tego ma być terminal instalacyjny w Świnoujściu oraz baza serwisowa w Ustce. Cała inwestycja ma także zwiększyć znaczenie morza i gospodarki morskiej dla państwa. Wytworzona energia elektryczna będzie eksportowana do polskiej sieci przesyłowej, której operatorem są Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. Aby zapewnić efektywną pracę, każda farma wiatrowa będzie posiadać własną podstację morską.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.