Domowy recykling wkracza na rynek

sg

04.06.2022 13:50 Źródło: cleantechnica.com
Strona główna Odpady, Recykling Domowy recykling wkracza na rynek

Partnerzy portalu

Domowy recykling wkracza na rynek - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay.com

Co roku ludzkość generuje ponad 2 miliardy ton śmieci. Czy domowy recykling może zmniejszyć ten problem? Z pomocą przychodzą startupy.

Na podstawie tekstu Carolyn Fortuna, cleantechnica.com 


Realnie rzecz ujmując, jedyną sensowną drogą do zmniejszenia zużycia plastiku w firmach jest zmniejszenie ich produkcji. Dopóki to się nie wydarzy, tzn. dopóki firmy nie zostaną do tego zmuszone poprzez odpowiednie zmiany w prawie, musimy za wszelką cenę unikać wyrzucania plastikowych odpadów na wysypiska. Zasadę 3R – „reduce, reuse, recycle” („zmniejszaj zużycie, użyj ponownie, poddaj recyklingowi”) powinniśmy jednak nie tyle powtarzać, co przemyśleć ją na nowo.

Firmy zajmujące się technologicznymi innowacjami próbują rozwiązać problem odpadów wszelkimi sposobami, od poprawy procesów recyklingowych, przez tworzenie nowych materiałów, po wytwarzanie jednorazowych, biodegradowalnych produktów. Wiele z tych innowacji staje się coraz bardziej dostępnych, a niektóre spełniają wymagania klienckie przy niskich nakładach i jednocześnie potrzebie masowej produkcji, która jest celem nadrzędnym firm.

Domowy recykling jest atrakcyjną, nowoczesną opcją, a technologia sprzyja jej wykonalności. Sprawdźmy, jak firmy technologiczne ułatwiają odzyskiwanie materiałów w domu.

Domowy recykling a startupy

Brytyjski Lasso Loop to przyrząd kuchenny, który automatycznie sortuje odpady, które nadają się do recyklingu. Firmę docenił CES (Stowarzyszenie Konsumentów Technologii, Consumer Technology Association). Według Lasso Loop narzędzie oferuje „prosty, wygodny i ułatwiony recykling”. Menadżer ds. rozwoju w Lasso, Dominique Leonard, powiedział gazecie „Washington Post”, że narzędzie analizuje, co nadaje się do recyklingu, przy użyciu sensorów, kamer i sztucznej inteligencji. Jeśli popełnisz „recyklingowe faux pas” i włożysz do Lasso Loop nienadający się przedmiot, zostanie on zwrócony. Przyjęte przedmioty z plastiku, szkła i metalu są czyszczone parą wodną, oddzielane i przetrzymywane w osobnych kontenerach, by zapobiec zabrudzeniu.

Zespół Lasso planuje sprzedać swój produkt za 5000 dolarów (lub 3500 w przedsprzedaży), by rozpocząć „żywą, światową ekonomię cyrkularną” dostępną na każdą kieszeń.

ClearDrop ze Stanów Zjednoczonych ma produkt o nazwie Minimizer. To innowacyjna zagęszczarka do miękkich tworzyw sztucznych (SPC). Wkłada się do niej wszelkie miękkie torebki plastikowe, folie i opakowania, a automatyczny proces zmniejsza i usztywnia stos, wykorzystując właściwości topnienia samego plastiku. W procesie nie są uwalniane szkodliwe substancje. Minimizer nagrzewa i kompresuje torby, a następnie tworzy z nich nieco gąbczasty blok.

Kolejnym krokiem w świecie recyklingu gospodarstw domowych będzie przyjęcie przez gminy miękkich tworzyw sztucznych i przetworzenie ich na materiały na inne produkty. Ten etap rozwoju producentów opakowań z tworzyw sztucznych, zakładów recyklingu i miękkich tworzyw sztucznych jest na razie w fazie projektowej. Firma ma nadzieję, że do końca 2022 roku będzie mogła przejść do etapu produkcji w cenie ok. 150 dolarów.

Ridwell to amerykański serwis redukcji odpadów, który próbuje pomóc zwykłym mieszkańcom zmniejszyć ilość materiałów wrzucanych przez nich każdego dnia do kosza. Prawie 20 tysięcy gospodarstw domowych w rejonie metra w Portland korzysta z rozwiązania tego starupu pochodzącego z Seattle. Firma oferuje miesięczną subskrypcję usługi odbioru przedmiotów takich jak baterie, żarówki i plastikowe pojemniki z pokrywką, których zwykle nie można umieścić w koszach na śmieci stojących na ulicy. Ridwell odbiera te przedmioty i przekazuje je organizacjom, które mogą je ponownie wykorzystać lub poddać recyklingowi. Na przykład folie z tworzyw sztucznych trafiają do firmy Trex w stanie Nevada, a firma zamienia ją w kompozytowe drewniane deski tarasowe. Plastik, z którego korzystamy, może więc stać się częścią placu zabaw czy tarasu naszych sąsiadów.

Subskrypcja oferuje wywożenie śmieci co 2 tygodnie, dodatkowo specjalny kosz, zestaw toreb oraz kategoryzację śmieci. Koszt takiej usługi w Portland zaczyna się od 16 dolarów za miesiąc z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia. 

Bin-e zamierza zrewolucjonizować łańcuch recyklingu przy pomocy systemowego rozwiązania, które w pełni automatyzuje gospodarkę odpadami. Krótki film na stronie internetowej pokazuje prostotę „najmądrzejszego na świecie kosza na śmieci”. Po otwarciu klapy automatycznej wrzuca się przedmiot i czeka, aż maszyna zatwierdzi rodzaj materiału. Kosz sortuje surowiec poprzez automatyczne rozpoznawanie i segregację. Dzięki sprasowaniu plastiku i papieru częstotliwość opróżniania pojemników zmniejsza się o połowę.

Prawdopodobnie najlepiej przystosowane do środowiska biurowego, urządzenie ma wymiary 120x120x60 cm przy pojemności (materiał nieskompresowany) 0,3 m3 i (materiał skompresowany) 0,8 m3. Bin-e wykorzystuje zasilanie elektryczne AC 230V WiFi oraz łącze internetowe LAN.

2b0.io (To Be Zero) to zautomatyzowane narzędzie do recyklingu. Rozpoznawanie rodzaju materiału dzieje się przez autosortowanie przy użyciu AI. Oparta na IoT robotyka umożliwia mielenie materiału, które zmniejsza objętość w stosunku 15:1, ponieważ zmielony materiał jest pakowany próżniowo. Opisywana jako możliwość gromadzenia i analizy danych, wraz z aplikacją mobilną, która pomaga konsumentom zmienić ich nawyki zakupowe, innowacyjna, opatentowana technologia 2b0 integruje rozwiązania i usługi dla zastosowań mieszkaniowych, komunalnych i komercyjnych.

Poprzez użycie tarcia do recyklingu przy jednoczesnym monitorowaniu i dostosowywaniu zużycia materiałów, inteligentny 2B0.io dostarcza klientom informacji, a zarazem nagrody. Dzieje się to poprzez specjalną aplikację mobilną, która analizuje dane w czasie rzeczywistym i oferuje sugerowane metody dalszego zmniejszania ilości odpadów, jako ostateczny cel mając bycie „zero waste”.

Repod to sprytne rozwiązanie, które upraszcza osobne zbieranie śmieci. Włoskie urządzenie, które posiada już krajowy patent i stara się o patent organizacji PCT international, oszczędza przestrzeń w kuchni, jednocześnie mierząc efektywność oraz ma możliwość przekazania tych danych z klientami. Firma, która wygrała 3 przetargi na 235 tys. euro, stworzyła już pełen prototyp. Teraz kolejne kroki startupu to wypłynięcie na rynek włoski i europejski i otwarcie pilotażowego projektu we współpracy z władzami poszczególnych miast w Europie.

Closed Loop z Australii dostarczają efektywnych i niskokosztowych rozwiązań mieszkańcom większych mieszkań oraz domów, rozpoznając niezużyte surowce, maksymalizując ich wartość, a także oszczędzając pieniądze, które wydano by na zarządzanie odpadami komunalnymi.

Pierwszym krokiem do efektywnego i zrównoważonego zarządzania surowcami jest ich szczegółowy „audyt”. Kiedy firma zrozumie swój łańcuch dostaw, w tym koszty, które generują śmieci, powstaje krótko- i długodystansowa strategia biznesowa. Closed Loop analizuje finansowy, społeczny i środowiskowy efekt ponownego wykorzystania śmieci i rekomenduje sposoby na przerobienie ich na produkty, które wracają do łańcucha dostaw danej firmy. Polami ekspertyzy Closed Loop są m.in. ekologiczne opakowania, recykling kubków, upcycling śmieci, przetwarzanie odpadów bio, zarządzanie surowcami, a nawet odpadami z eventów.

Partnerzy portalu

Ekokonsult

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.