Wynik wyszukiwania - "drewno" - Wiadomości

Hennig-Kloska: sprawdzę szczegóły decyzji NFOŚiGW o przedłużeniu czasu na certyfikację pomp ciepła

W poniedziałek sprawdzę szczegóły decyzji NFOŚiGW dotyczącej przedłużenia czasu na certyfikację pomp ciepła z europejskimi znakami jakości; nie ma tu miejsca na żadne wątpliwości - poinformowała w sobotę minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
11.05.2024

Projekt: odpady budowlane i rozbiórkowe nie będą musiały być od razu segregowane

Odejście od obowiązku tzw. segregacji u źródła odpadów budowlanych i rozbiórkowych - zakłada opublikowany w poniedziałek projekt noweli ustawy o odpadach. Zgodnie z nowymi przepisami więcej środków z budżetu będą mogły też otrzymać samorządy na likwidację nielegalnych wysypisk w gminach.
30.04.2024

Od 1 maja zakaz użytkowania tzw. kopciuchów w Małopolsce

Zgodnie z uchwałą antysmogową w woj. małopolskim od 1 maja zabronione będzie użytkowanie kotłów poniżej 3 klasy do ogrzewania budynków. Ograniczenia dotkną też właścicieli kominków na drewno – muszą one spełniać wymogi ekoprojektu lub podsiadać sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80 proc.
30.04.2024

Zmiany w programie Czyste Powietrze dotyczące m.in. pomp ciepła

22 kwietnia zaczynają obowiązywać zmiany w programie "Czyste Powietrze", dotyczące m.in. dotacji do pomp ciepła. Do 13 czerwca potrwa okres przejściowy, po tej dacie dotacje z programu będzie można otrzymać tylko do urządzenia znajdującego się na specjalnej liście.
22.04.2024

Przedstawiciele firm z branży drzewnej chcą rozmów z ministerstwem klimatu

Przedstawiciele firm z branży drzewnej chcą rozmów z ministerstwem klimatu na temat przyszłości branży w związku z wprowadzonym w styczniu moratorium na wycinkę lasów. Protestujący we wtorek w Białymstoku przedstawiciele środowiska przekazali pismo w tej sprawie wojewodzie podlaskiemu.
16.04.2024

Lasy Państwowe: w piątek milion sadzonek drzew do odbioru w nadleśnictwach

W piątek, 12 kwietnia, od godz. 9.00 do 15.00, odbędzie się szósta edycja akcji #sadziMY - poinformowały Lasy Państwowe. Każdy chętny będzie mógł udać się do nadleśnictwa i za darmo odebrać sadzonkę, którą będzie mógł zasadzić na własnym gruncie. Na chętnych czeka milion sadzonek drzew i krzewów.
11.04.2024

W połowie czerwca zmiany w programie "Czyste Powietrze"

Do czasu planowanych zmian w programie "Czyste Powietrze" ws. pomp ciepła NFOŚiGW zaleca obecnie ostrożność przy ich kupnie. Po 13 czerwca dotacje z Funduszu będzie można otrzymać tylko do pomp będących na specjalnej liście, gwarantującej, że oferowane urządzenia są zgodne z deklarowanymi parametrami.
10.04.2024

Chcieć to móc. Pomysły na transformację energetyczną prosto ze Skandynawii

W miarę jak transformacja energetyczna nabiera tempa, istotną rolę odgrywają materiały z jakich wykonane są instalacje sektora energetycznego. Szwedzi wykorzystują drewno do budowy wież turbin wiatrowych, zaś Finowie piasek do baterii ogrzewających sieci ciepłownicze.
28.03.2024

IOŚ: 40 proc. przedsiębiorców będących na liście ZUM oferuje pompy ciepła

Na liście zielonych urządzeń i materiałów (ZUM) znajduje się obecnie ok. 800 producentów i dystrybutorów urządzeń grzewczych i materiałów budowalnych, z czego 40 proc. oferuje pompy ciepła - przekazał PAP Instytut Ochrony Środowiska. Wkrótce dotacje z "Czystego Powietrza" będzie można uzyskać jedynie do pomp będących na tej liście.
23.03.2024

Sto dni rządu w energii, klimacie i w przyrodzie

Zamrożenie cen energii na pół roku, przedstawienie projektu Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) do 2030 zakładającego m.in. redukcję emisji CO2, ograniczenie wycinki drzew w 10 lokalizacjach - to niektóre działania jakie w ciągu 100 dni rządu zrealizowano w obszarze energii i środowiska.
20.03.2024

Branża drzewna oczekuje od MKiŚ realizacji zapowiadanych zmian w systemie sprzedaży drewna

Branża drzewna oczekuje od resortu klimatu realizacji zapowiadanych zmian w systemie sprzedaży drewna; kluczowe będą rozwiązania legislacyjne wdrażane przez Lasy Państwowe przy współpracy z resortem - uważa prezydent Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego Piotr Poziomski.
19.03.2024

Od kwietnia zmiany w "Czystym Powietrzu" m.in. dotyczące pomp ciepła

Ograniczenie dotacji z programu "Czyste Powietrze" tylko do pomp ciepła i kotłów zgazowujących drewno oraz na pellet, które będą na liście zielonych urządzeń i materiałów - to jedne ze zmian w "Czystym Powietrzu", jakie zaczną obowiązywać w kwietniu.
15.03.2024

Minister klimatu: mniej nieprzetworzonego drewna ma wyjeżdżać z Polski

Mniej nieprzetworzonego drewna ma wyjeżdżać z Polski; większa pula drewna ma trafić ma trafić do stałych i wieloletnich klientów, premiowani mają być też odbiorcy, którzy przerabiają drewno blisko jego pozyskania – przekazała w piątek minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
15.03.2024

Polski Alarm Smogowy: woj. śląskie i małopolskie walczą ze smogiem lepiej niż mazowieckie

Województwa śląskie i małopolskie poprzez wymiany starych urządzeń grzewczych walczą ze smogiem lepiej niż mazowieckie - wynika z przedstawionego we wtorek raportu Polskiego Alarmu Smogowego.
06.03.2024

Krakowski Alarm Smogowy: w metropolii jest prawie 12 tys. kopciuchów

Prawie 12 tys. pieców bezklasowych na węgiel i drewno, określanych kopciuchami, jest w gminach metropolii krakowskiej – poinformował w czwartek Krakowski Alarm Smogowy (KAS) przypominając, że zgodnie z małopolską uchwałą antysmogową od 1 maja kotły takie nie będą mogły być używane.
29.02.2024

Jest projekt ustawy objęcia całej Puszczy Białowieskiej ochroną w formie parku narodowego

Powstał projekt ustawy, która przewiduje objęcie całej Puszczy Białowieskiej ochroną w formie parku narodowego - poinformował we wtorek w Warszawie przed rozpoczęciem obrad senackiej komisji klimatu i środowiska jej przewodniczący senator Stanisław Gawłowski.
13.02.2024

Lasy Państwowe negocjują z firmą FSC ws. certyfikatu o sposobie pozyskania drewna

Pod koniec lutego ma odbyć się spotkanie ws. z firmą FSC International, która wydaje certyfikaty mające gwarantować, że drewno zostało pozyskane w sposób zrównoważony - poinformowały w poniedziałek Lasy Państwowe.
12.02.2024

Ekstremalne zanieczyszczenie powietrza to rosnące zagrożenie miejskie

Średnio jedna osoba na pięć dni umiera w australijskich miastach na skutek zanieczyszczenia powietrza, do którego dochodzi w skutek zjawisk ekstremalnych - informuje czasopismo „Heliyon”.
05.02.2024

Dorożała: w ramach programu Las Energii w 2024 r. powstanie 100 stacji ładowania elektryków

W 2024 r. w ramach programu Las Energii realizowanego przez Lasy Państwowe powstanie 100 stacji ładowania pojazdów elektryków - poinformował w piątek w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Michał Dorożała. Dodał, że w planach spółka ma też budowę fotowoltaiki i farm wiatrowych.
26.01.2024

MKiŚ: decyzja o wstrzymaniu wycinek w niektórych lasach jest legalna

Decyzja ministra klimatu o ograniczeniu wycinek lasu na wskazanych obszarach jest legalna - przekonywali w czwartek na posiedzeniu sejmowej komisji ochrony środowiska przedstawiciele resortu. Nie podali jednak finansowych skutków decyzji.
26.01.2024

RDOŚ próbuje ograniczyć proces osuszania torfowiska w rezerwacie Rotuz

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska z Katowic próbuje ograniczyć proces osuszania torfowiska w rezerwacie przyrody Rotuz na Śląsku Cieszyńskim oraz jego sukcesję przez drzewa – poinformowała instytucja. Część drzew wycięto, a resztę zaobrączkowano – wyjaśniono.
08.01.2024

Eksperci z PAN wzywają do ochrony bioróżnorodności lasów i ograniczenia wycinki drzew

Ochrona bioróżnorodności lasów powinna być ważniejsza niż maksymalizacja ich wydajności produkcyjnej - apelują eksperci z Polskiej Akademii Nauk. Wzywają też do opracowania nowej polityki leśnej i sugerują m.in. bezzwłoczne ograniczenie wycinki na terenach chronionych i najcenniejszych przyrodniczo.
08.01.2024

5 pozytywnych wydarzeń w walce o czyste powietrze w Polsce w 2023 r.

Powietrze, którym oddychamy w Polsce, nadal należy do najbardziej zanieczyszczonych w Europie. W 2023 roku nie brakowało jednak przełomowych wydarzeń, które w perspektywie kilku lat mogą okazać się kluczowe, by pożegnać polski smog na dobre.
03.01.2024

W Poznaniu ruszyła kolejna edycja miejskiego programu Kawka Bis

Ruszyła kolejna edycja miejskiego programu Kawka Bis – poinformował we wtorek poznański magistrat. Wnioski można składać do końca lipca. W tym roku na likwidację kopciuchów przeznaczonych zostanie 10 mln zł.
02.01.2024

Branża recyklerów, papierników oraz producentów opakowań z papieru i tektury apeluje do nowego rządu

18 grudnia br. przedstawiciele państw członkowskich zajmą się projektem Packaging and Packaging Waste Regulation – przepisów, które mają m.in. pomóc ograniczyć ilość odpadów opakowaniowych i jeszcze bardziej przybliżyć kraje członkowskie do wdrożenia gospodarki obiegu zamkniętego. Branża recyklerów, papierników oraz producentów opakowań z papieru i tektury apeluje do nowego rządu o wsparcie komplementarności recyklingu i ponownego użycia jako podstawy gospodarki o obiegu zamkniętym podczas głosowania nad projektem rozporządzenia.
14.12.2023

Do Sejmu wpłynął wniosek D. Tuska o wybór składu Rady Ministrów. Kto zostanie ministrem klimatu i środowiska?

We wtorek do marszałka Sejmu Szymona Hołowni wpłynął wniosek premiera Donalda Tuska o wybór składu Rady Ministrów.
12.12.2023

Polska Fundacja pomaga tanzańskim hodowcom krów budować biogazownie

Pierwsze 20 przydomowych biogazowni wybudowała u podnóża Kilimandżaro Fundacja Ekonomiczna Polska – Afryka Wschodnia. Na realizacji projektu współfinansowanego z rządowego programu Polska Pomoc korzysta nie tylko środowisko naturalne, ale również tanzańscy drobni rolnicy.
06.12.2023

Polacy chcą budownictwa przyjaznego dla środowiska

Większość Polaków uważa, że współczesne budownictwo powinno wykorzystywać drewno certyfikowane. Potwierdza to aż 76% respondentów badania* zrealizowanego na zlecenie Forest Stewardship Council® – organizacji, która wyznacza standardy dla odpowiedzialnej gospodarki leśnej. Dla ponad połowy ankietowanych drewno to także przyszłość budownictwa, a branża powinna szukać sposobów na zastąpienie betonu i stali materiałami odnawialnymi. Badanie potwierdza stałą potrzebę wdrażania zmian w budownictwie z korzyścią dla ludzi, klimatu i plan
24.11.2023

Firmy inwestują w zieloną energię. To odpowiedź na kryzys energetyczny

Transformacja energetyczna dzieje się tu i teraz. Zobowiązują do niej nie tylko unijne rozporządzenia i państwowe strategie, lecz także bieżąca sytuacja w Europie. Między innymi za sprawą wojny w Ukrainie i rosnących cen prądu polski biznes zaczął bardziej interesować się zieloną energią. Nowy raport specjalny EFL omawia znaczenie inwestowania w OZE w świetle kryzysu energetycznego i klimatycznego.
23.11.2023

Pomorze Zachodnie przykładem dla wojewódzkich Programów Ochrony Powietrza

Województwo zachodniopomorskie, znane z licznych inicjatyw na rzecz ochrony środowiska, które potwierdzają działania takie jak Szczyt Ekologiczny w Szczecinie czy ustanowienie Roku Ekologicznego w 2021 r., przeprowadziło aktualizację Programu Ochrony Powietrza (POP).
12.11.2023

Umowa koalicyjna: przeznaczymy całość wpływów z ETS na inwestycje w transformację energetyczną

Przyspieszymy zieloną transformację energetyczną poprzez stworzenie stabilnego prawa oraz budowę systemów wspomagania finansowego i technologicznego. Przeznaczymy całość wpływów z ETS na inwestycje w transformację energetyczną - wynika z opublikowanej w piątek umowy koalicyjnej KO, Polski 2050, PSL i Nowej Lewicy.
10.11.2023

Plastik w rzekach niesie groźne bakterie

Niesione przez rzeki cząstki plastiku są pokryte chorobotwórczymi bakteriami. Mogą przy tym stanowić rezerwuar genów oporności na antybiotyki.
01.11.2023

Budynki będą coraz bardziej przyjazne środowisku. Wywiad z ekspertem

Choć na place budów trafiają najnowsze wynalazki, jak rozszerzona rzeczywistość, powstają układające cegły roboty czy budowlane drukarki, wiele wykorzystywanych technik powstało w starożytnym Rzymie. Postęp nie zawsze jest widoczny na pierwszy rzut oka - mówi w rozmowie z PAP dr hab. inż. Szymon Firląg z Politechniki Warszawskiej.
28.10.2023

Urząd Marszałkowski zwołał spotkanie w sprawie aktualizacji mazowieckiego Programu Ochrony Powietrza

12 października mazowiecki Urząd Marszałkowski zorganizował dla gmin i przedstawicieli organizacji społecznych kolejne (drugie) spotkanie informacyjne w sprawie aktualizacji mazowieckiego Programu Ochrony Powietrza.
16.10.2023

Forum w Krynicy. Wiceminister klimatu: potrzebujemy strategii dla polskiego leśnictwa

Powinniśmy jasno nakreślić strategię dla polskiego leśnictwa i edukować polskie społeczeństwo, czym jest drewno, że jest to surowiec odnawialny, strategiczny i ekologiczny - powiedział w piątek wiceminister klimatu Edward Siarka.
16.09.2023

Krynica Forum: do transformacji energetycznej niezbędne są kompetentne kadry

Odpowiednio wykształceni w zakresie ochrony środowiska ludzie są niezbędni do przeprowadzenia udanej transformacji energetycznej - ocenili eksperci podczas Krynica Forum. Wskazali, że transformacja energetyczna, której celem jest zerowa emisja w 2050 r., to szansa dla naszego sektora edukacyjnego i całej polskiej gospodarki.
15.09.2023

Co z porzuconymi polami? Ekspertka przestrzega przed inwazją nawłoci

W Polsce pozostawianie porzuconych ziem porolnych samym sobie wcale nie jest dobrym rozwiązaniem dla przyrody. Już lepsze jest prowadzenie tam ekstensywnej gospodarki rolnej. Opuszczone tereny szybko padają ofiarą inwazji choćby nawłoci kanadyjskiej, która niszczy bioróżnorodność - mówi w rozmowie z PAP ekspertka z Instytutu Ochrony Przyrody PAN.
21.08.2023

Amerykańscy naukowcy opracowali metodę przerabiania plastiku na mydło

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego i Politechniki w Wirginii (Virginia Tech) odkryli metodę przekształcania polietylenu w kwasy tłuszczowe, główny składnik mydła - poinformował "The Guardian".
12.08.2023

Jak redukować ślad węglowy w budownictwie?

Zielone rozwiązania wpływają na wzrost wartości nieruchomości. I choć coraz częściej mamy do czynienia z pozytywnymi przykładami na polskim rynku, wciąż mamy wiele do nadrobienia. Niestety brak regulacji w tym zakresie nie wpływa pozytywnie na poprawę sytuacji. Tymczasem architekci przekonują, że praca nad rozwiązaniami, które są racjonalne i optymalne kosztowo, pozwoli zmniejszyć ślad węglowy budynku, ale też docelowo obniżyć koszty użytkowania inwestycji.
10.08.2023

Małopolskie. Specjalni operatorzy pomogą mieszkańcom w wymianie pieców

Specjalni operatorzy będą od jesieni pomagać mieszkańcom Małopolski przejść procedurę wymiany starych pieców i ociepleń domów w ramach programu "Czyste Powietrze". W poniedziałek ruszył nabór wniosków dla organizacji, które chciałyby wskazać takich operatorów.
07.08.2023

Użycie drewna w budownictwie nie jest neutralne dla środowiska

Pozyskiwanie drewna do celów budowlanych, nawet jeśli odbywa się w sposób zrównoważony, nie jest neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla, dowodzą autorzy raportu opracowanego dla amerykańskiego World Resources Institute.
01.08.2023

Design i ekologia – czy polskie konopie zrewolucjonizują branżę meblarską?

Nowo przyjęta strategia Unii Europejskiej mająca na celu m.in. ograniczenie wycinki drzew o 25% zrodziła szereg nowych wyzwań dla przemysłu drzewnego i w konsekwencji – branży meblarskiej. Europejski Zielony Ład do 2030 r. nie tylko ograniczy dostępność surowców naturalnych, ale też będzie stale kontrolował ich zakup. Priorytetem stało się więc opracowanie nowatorskich i bardziej ekologicznych rozwiązań pozyskiwania drewna. To najbardziej rewolucyjne opracowywane jest w Polsce.
17.07.2023

100 tys. zł kary dla gdańskiej firmy za brak ewidencji odpadów

Inspektorzy WIOŚ z Gdańska nałożyli na przedsiębiorstwo z powiatu gdańskiego karę 100 tys. zł za brak ewidencji odpadów. Firma pośredniczyła w dostarczaniu odpadów z Gdańska do powiatu oświęcimskiego.
16.07.2023

Modvion i Vestas buduje "najwyższą na świecie" drewnianą wieżę turbiny wiatrowej

Drewniana wieża turbiny wiatrowej o wysokości 105 metrów, będąca najwyższą w swoim rodzaju, jest obecnie budowana przez szwedzką firmę Modvion, specjalizującą się w technologii drewna. Wieża ta stanowi pierwszą komercyjną instalację firmy i jest wznoszona na zlecenie przedsiębiorstwa energetycznego Varberg Energi, zlokalizowanego w gminie Skara w Szwecji.
05.07.2023

Wiceprezes IGU OZE: tylko 5 proc. pomp ciepła sprzedanych w ub.r. w Polsce wyprodukowano w kraju [WYWIAD]

W 2022 roku sprzedano w naszym kraju ok. 200 tys. pomp ciepła, z czego jedynie 5 proc. wyprodukowano w Polsce. Importerzy zamawiają produkty pod własnym "brandem" i oferują jako polskie – powiedziała w rozmowie z PAP wiceprezes Izby Gospodarczej Urządzeń (IGU) OZE Aleksandra Jurkowska.
05.06.2023

Badanie: czy ciężarówki też powinny być elektryczne

W przeszłości elektryzowanie pojazdów ciężarowych, które przewożą ładunki na duże odległości, uważano za nieopłacalne. Naukowcy z Chalmers University of Technology w Szwecji wykazali, że pojazdy ciężarowe mogą być jednak tańsze w zasilaniu energią elektryczną niż olejem napędowym.
05.06.2023

Rosną inwestycje w start-upy pozytywnego wpływu. Ich celem jest przeciwdziałanie globalnym problemom, zwłaszcza w obszarze klimatu

Start-upy coraz mocniej się angażują w rozwiązywanie palących problemów w skali globalnej. Jednym z najważniejszych obszarów jest środowisko i klimat. Na całym świecie skala inwestycji w tzw. start-upy pozytywnego wpływu szybko rośnie. Przybywa także programów, które mają tym młodym spółkom pomóc w rozwoju i wdrożeniu na rynek ich rozwiązań. Jednym z nich jest konkurs Huawei Startup Challenge. Podczas XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Huawei zaprezentował innowacyjne rozwiązania niektórych laureatów konkursu, m
27.04.2023

Radom. Tej wiosny w lasach wysadzonych zostanie ok. 12 mln drzew i krzewów

W nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu trwają intensywne prace związane z odnawianiem lasu. Tej wiosny wysadzonych zostanie ok. 12 mln drzew i krzewów – poinformowała rzeczniczka prasowa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Edyta Nowicka.
23.04.2023

Warmia i Mazury walczą o poprawki w Programie ochrony powietrza

Do 21 kwietnia trwają konsultacje społeczne w sprawie Programu ochrony powietrza (POP) w województwie warmińsko-mazurskim. Z inicjatywy grupy Drewno Pozytywna Energia powstała petycja „Tak dla odnawialnej biomasy”, której celem jest zwrócenie uwagi na nieścisłości i udoskonalenie założeń przyjętych w 2020 roku przez Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
18.04.2023

Wiceszef MKiŚ: 70 proc. drewna przeładowywanych w naszych portach przyjeżdża do Polski

70 proc. drewna, które jest przeładowywane w naszych portach, to jest drewno, które do Polski przyjeżdża, a nie wyjeżdża - podkreślił w piątek w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka. Dodał, że ponad 96 proc. drewna z Lasów Państwowych jest sprzedawane polskim firmom.
14.04.2023

W Ostródzie powstaje pierwszy drewniany szpital w Polsce

Rozbudowa szpitala w Ostródzie, mieszczącego się przy ulicy Jagiełły, jest przykładem realizacji łączącej w sobie wykorzystanie nowatorskich, innowacyjnych i proekologicznych technologii budowlanych i instalacyjnych w budynku użyteczności publicznej. Rozwiązania te nie tylko znacznie skrócą czas samego procesu budowy, ale pozwolą też zminimalizować negatywny wpływ obiektu na środowisko naturalne. Firmą, której powierzono rozbudowę szpitala, jest gdańska spółka EKOINBUD, specjalizująca się w budowie modułowych obiektów użytecznośc
07.04.2023

Koszty prądu i ogrzewania pod uważniejszą kontrolą Polaków. Wielu przyspieszyło inwestycje w wymianę źródeł ciepła

Ostatni rok zmusił wielu Polaków do oszczędzania energii elektrycznej i ciepła. Różne badania pokazują, że do tej pory nie mieliśmy świadomości, w jaki sposób rozsądnie gospodarować tymi zasobami, i dopiero niedawno zaczęliśmy kontrolować takie kwestie jak wyłączanie nieużywanych sprzętów z gniazdek, utrzymywanie nieco niższej temperatury w mieszkaniu czy zakręcanie wody. Wiele osób przyspieszyło decyzję o wymianie źródła ciepła czy ociepleniu domu. Do inwestycji i oszczędności w tym obszarze motywują nas głównie wysokie rachunki
23.03.2023

Rozpoczyna się budowa gazociągu dla elektrowni w Ostrołęce

Wykonawca przyłącza gazowego dla bloku gazowo-parowego w Ostrołęce, o mocy ok. 750 MW, rozpoczyna właściwe prace budowlane. 28-kilometrowy gazociąg, biegnący przez teren pięciu gmin w województwach podlaskim i mazowieckim, zgodnie z planem powstać ma do końca drugiego kwartału 2024 roku.
21.03.2023

Siemens Gamesa dostarczy 132 łopaty RecyclableBlades do projektu RWE

Siemens Gamesa podpisał umowę na dostawę 132 łopat turbin wiatrowych nadających się do recyklingu, które będą wykorzystane w projekcie offshore RWE Sofia, u wybrzeży Wielkiej Brytanii.
12.03.2023

Konopie w meblarstwie odpowiedzią na Europejski Zielony Ład

Nowo przyjęta strategia Unii Europejskiej mająca na celu m.in. ograniczenie wycinki drzew o 25% zrodziła szereg nowych wyzwań dla przemysłu drzewnego i w konsekwencji – branży meblarskiej. Europejski Zielony Ład do 2030 r. nie tylko ograniczy dostępność surowców naturalnych, ale też będzie stale kontrolował ich zakup. Priorytetem stało się więc opracowanie nowatorskich i bardziej ekologicznych rozwiązań pozyskiwania drewna. To najbardziej rewolucyjne opracowywane jest w Polsce.
27.02.2023

Ekspertka: szukanie nowych surowców, które mogłyby zastąpić plastik, to ogromne wyzwanie

Szukanie nowych surowców, które mogłyby zastąpić plastik, to ogromne wyzwanie. Nie od razu bowiem wiemy, pod jakim kątem badać substancję, by mieć pewność, że jest ona bezpieczna dla człowieka – powiedziała w rozmowie z PAP dr Małgorzata Nowacka z Wydziału Nauk o Żywności SGGW w Warszawie.
04.02.2023

Już czas przywrócić mokradła! Wody Polskie współpracują na rzecz mokradeł

Już czas przywrócić mokradła – to hasło tegorocznego Światowego Dnia Mokradeł. Cenne obszary wodno-błotne pełnią szereg funkcji – istotnych zarówno w świecie przyrody, jak i człowieka. W związku z tym niezbędne jest ich zachowanie, a także odtwarzanie. Celem Wód Polskich jest zwiększanie retencji wód i ograniczanie negatywnych skutków zmian klimatu, co działa też na korzyść mokradeł.
02.02.2023

Opolskie walczy o poprawki w Programie ochrony powietrza

Do 10 lutego trwają konsultacje społeczne w sprawie Programu Ochrony Powietrza (POP) w województwie opolskim. Z inicjatywy grupy Drewno Pozytywna Energia powstała petycja „Tak dla odnawialnej biomasy”, której celem jest zwrócenie uwagi na nieścisłości i udoskonalenie założeń przyjętych w 2020 roku przez Sejmik Województwa Opolskiego.
30.01.2023

Lasy – do pieca czy do ochrony?

O wpływie produkcji energii z biomasy leśnej na gospodarkę i środowisko Polski w świetle toczących się negocjacji na temat zmian europejskiej dyrektywy OZE dyskutowano 26 stycznia 2023 roku w Centrum Konferencyjnym PAP w Warszawie. Organizatorem wydarzenia był Instytut Spraw Obywatelskich.
28.01.2023

Niemieckie lasy są zagrożone; chorych jest nawet cztery na pięć drzew

Lasami pokryta jest prawie jedna trzecia (29,8 proc.) powierzchni Niemiec. Jednak prawda jest taka, że niemieckie lasy mają się źle i większość odwiedzających je prawdopodobnie nie zdaje sobie sprawy z tragizmu sytuacji – podkreśla portal dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ).
25.01.2023

Zamiast do recyklingu trafia do pieca! Polacy palą plastikiem

Przez trudną sytuację gospodarczą, kryzys energetyczny i wysokie ceny nośników energii tej zimy plastikowe odpady z tworzyw sztucznych częściej niż do tej pory kończą jako opał do spalenia w przydomowych piecach, zamiast trafiać do recyklingu. – Szacunki naszych firm członkowskich wskazują już, że od kilku do kilkunastu procent mniej odpadów trafia do recyklingu – mówi Grzegorz Piotr Rękawek ze Stowarzyszenia Polski Recykling. Jak podkreśla, konsekwencje tego zjawiska dla zdrowia mieszkańców i środowiska mogą się okazać katastrof
12.01.2023

Wchodzi selektywna zbiórka odpadów budowlanych

Od 1 stycznia 2023 r. odpady budowlane i rozbiórkowe podlegają selektywnej zbiórce w podziale na co najmniej sześć frakcji. Nowe przepisy nie dotyczą jednak gospodarstw domowych i punktów selektywnej zbiórki odpadów.
01.01.2023

Minister Moskwa: na ograniczenie cen energii wydamy w dwa lata ponad 100 mld zł

Na ograniczenie podwyżek cen energii, tak gazu jak i prądu, wydamy w ciągu dwóch lat w sumie ponad 100 mld zł – podkreśliła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że dzięki działaniom rządu rachunki za prąd będą przynajmniej o kilkaset złotych niższe, niż mogłyby być.
29.12.2022

Poznań. Święta w duchu ekologii, czyli co zrobić, żeby zredukować ilość śmieci po świętach

Święta Bożego Narodzenia kojarzą się z suto zastawionymi stołami, mnóstwem prezentów i - niestety - rosnącymi „górami odpadów”. Poznański magistrat przypomina o odpowiedniej segregacji śmieci, a także radzi co zrobić np. ze zbyt dużą ilością jedzenia po świętach.
25.12.2022

Recyklerzy biją na alarm! Plastik zamiast trafiać do recyklingu, może tej zimy skończyć w piecach

Spadek ilości tworzyw sztucznych kierowanych do recyklingu może być pierwszym sygnałem na to, że tej zimy plastik będzie traktowany jako opał, a nie jako cenny surowiec wtórny. Konsekwencje spalania odpadów w piecach CO są katastrofalne nie tylko dla naszego zdrowia i środowiska, ale także dla gospodarki.
21.12.2022

 Polacy chcą zakazu pakowania owoców i warzyw w plastik!

65 proc. Polaków opowiada się za wprowadzaniem w Polsce przepisu zakazującego sprzedaży owoców i warzyw w plastikowych opakowaniach - wynika z badania. Ponad połowa ankietowanych wskazuje papier jako najbardziej ekologiczne opakowanie.
08.12.2022

Lasy Państwowe zapowiadają rezygnację z ważnego międzynarodowego certyfikatu

Certyfikat FSC jest gwarantem zrównoważonej gospodarki leśnej. Informuje potencjalnego klienta, że – kupując drewno i produkty z drewna oznaczone tym certyfikatem – nie przyczynia się do niszczenia środowiska naturalnego. Dla większości działających w Polsce firm z branży drzewnej i meblarskiej posiadanie tego certyfikatu jest wymogiem, bez którego nie mogą sprzedawać produktów na zagranicznych rynkach. To dlatego zapowiedzi kolejnych regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych o zamiarze rezygnacji z certyfikacji FSC wywołują takie
06.12.2022

Polski startup FibriTech opracował nową technologię ekologicznych materiałów prz

Jednym z największych wyzwań cywilizacyjnych jest obecnie znalezienie rozwiązania na pogłębiające się problemy ekologiczne. Jednym z sektorów wymagających poprawy jest rynek materiałów, zdominowany przez tworzywa sztuczne. Aby odpowiedzieć na te potrzeby, FibriTech opracował zupełnie nową technologię materiałów opartych na sieci włókien naturalnych.
06.12.2022

Architekci i zeroemisyjne budownictwo

Najnowsze analizy pokazują, że branża budowlana odpowiada za 37% emisji gazów cieplarnianych. Trudno się zatem dziwić, że w związku z planem redukcji emisji gazów cieplarnianych o 55% do 2035 roku określonym w Europejskim Nowym Zielonym Ładzie mnożą się obszary pilnych działań pomagających w osiągnięciu tego wyniku.
16.11.2022

GIOŚ kontroluje na bieżąco jakość powietrza w Polsce

W Polsce jest 285 stacji pomiarowych, które na bieżąco kontrolują jakość powietrza. Wyniki ich pomiarów można sprawdzić na stronie internetowej lub w specjalnej aplikacji "Jakość powietrza w Polsce".
14.11.2022

Biomasa drzewna bez wątpliwości jest OZE!

Do 4 listopada trwają konsultacje społeczne w sprawie Programu ochrony powietrza (POP) w województwie dolnośląskim. Z inicjatywy grupy Drewno Pozytywna Energia powstała petycja „Tak dla odnawialnej biomasy”, której celem jest zwrócenie uwagi na nieścisłości i udoskonalenie założeń przyjętych w 2020 roku przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego.
03.11.2022

W Łodzi dron z czujnikami antysmogowymi kontroluje, czym mieszkańcy palą w piecach

W ramach jednego z projektów budżetu obywatelskiego Straż Miejska w Łodzi pozyskała drona, który od poniedziałku kontroluje jakość powietrza. Wyposażone w antysmogowe czujniki urządzenie wskaże, czy mieszkańcy Łodzi palą w piecach niedozwolonymi materiałami.
26.10.2022

Jakość powietrza w Polsce [WYWIAD]

Wraz z nadejściem jesieni rozpoczyna się w Polsce chłodna połowa roku. Okres ten charakteryzuje się przede wszystkim pogorszeniem warunków pogodowych: spadkiem temperatury powietrza, wzrostem wilgotności, przewagą pochmurnych dni i częstszym występowaniem mgieł. Okres jesienny rozpoczyna jednocześnie sezon grzewczy. Z tym też związane jest widoczne pogarszanie się jakości powietrza i występowanie smogu. W temacie smogu porozmawialiśmy z Barbarą Toczko, zastępcą Dyrektora Departamentu Monitoringu Środowiska w Głównym Inspektoracie
13.10.2022

Opublikowano projekt zmienionego wzoru wniosku o dopłaty do źródeł ciepła

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL) opublikowano zmieniony wzór wniosku o wypłatę dopłaty do źródeł ciepła wykorzystujących takie paliwo jak: pellet drzewny, drewno kawałkowe, inny rodzaj biomasy, gaz LPG czy olej opałowy.
11.10.2022

Wiceszefowa MKiŚ: energia w Polsce jest jedną z najtańszych w Europie

Cena energii w Polsce jest jedną z najmniejszych w Europie - przekonywała w czwartek w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Zwróciła uwagę, że sytuacja na wspólnotowym rynku energetycznym jest dramatyczna, bo trwa wojna.
30.09.2022

Ustawa o wsparciu odbiorców ciepła opublikowana; wejdzie w życie we wtorek

Zgodnie z przepisami ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw wchodzi ona w życie następnego dnia po dniu ogłoszenia.
20.09.2022

Konsumenci wyznaczają kierunki działania dla biznesu. Pod ich wpływem prawie 60 proc. firm zwiększyło ambicje swoich celów środowiskowych

Temat zrównoważonego rozwoju staje się kluczowy dla konsumentów i biznesu. – Prawie 90 proc. Polaków uważa, że ich wybory i jednostkowe działania mogą mieć pozytywny wpływ na rozwiązywanie globalnych problemów społecznych i środowiskowych, 57 proc. firm zwiększyło ambicje swoich celów środowiskowych – mówi Małgorzata Jarczyk-Zuber, odpowiedzialna za ESG i innowacje w ING Banku Śląskim.
19.09.2022

Opublikowano projekt ze wzorem wniosku o wypłatę dodatku energetycznego

W środę na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL) opublikowano projekt rozporządzenia ze wzorem wniosku o wypłatę dodatku energetycznego. Dodatek będą mogli otrzymać ogrzewający swoje domy m.in. drewnem, LPG, czy olejem opałowym.
15.09.2022

Holandia. Wysokie ceny gazu skłaniają wielu Holendrów do ogrzewania domów lampami naftowymi

Ze względu na wysokie ceny gazu, coraz więcej Holendrów zamierza ogrzewać mieszkania przy pomocy turystycznych lamp naftowych, które służą nie tylko do oświetlenia, ale i ogrzania pomieszczenia, informuje portal NU. „Znacznie wzrósł popyt zarówno na lampy jaki i samą naftę” – twierdzi rzecznik Obelink, sieci sklepów sprzedających akcesoria kempingowe.
14.09.2022

Prezydencka Rada do Spraw Środowiska o sytuacji na rynku energii elektrycznej i ciepła

W czwartek odbyło się posiedzenie prezydenckiej Rady do Spraw Środowiska z udziałem doradcy Prezydenta RP Pawła Sałka, prezesa Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie Jacka Szymczaka i wiceministra klimatu i środowiska Ireneusza Zyski. Posiedzenie zostało zwołane po to, aby przedyskutować i ocenić obecną sytuację na rynku energii elektrycznej i ciepła - poinformował doradca prezydenta.
08.09.2022

W środę w Senacie m.in. ustawa o wsparciu odbiorców ciepła i powołanie członka RPP

Ustawą o wsparciu odbiorców ciepła, która przewiduje obowiązkowe ograniczenie cen ciepła sieciowego przez wytwórców oraz dodatki dla gospodarstw domowych używających do ogrzewania drewna, pelletu, LPG lub oleju opałowego i powołaniem członka RPP - zajmie się Senat na środowym posiedzeniu.
07.09.2022

Sejm nie poparł wniosku o odrzucenie projektu ustawy o wsparciu odbiorców ciepła

Sejm opowiedział się w piątek przeciw odrzuceniu w pierwszym czytaniu projektu ustawy o wsparciu odbiorców ciepła. Wniosek złożyła Konfederacja. Posłowie skierowali projekt do dalszych prac w komisji. Kluby zapowiedziały złożenie w ich trakcie poprawek.
02.09.2022

Sejm rozpoczął obrady, zajmie się projektami ws. dodatków grzewczych i wsparcia dla przedsiębiorców znad Odry

Sejm w piątek, po godz. 10 rozpoczął posiedzenie; zajmie się projektami ustaw ws. dodatkowych możliwości dofinansowania innych źródeł ciepła niż węgiel. Posłowie rozpatrzą też przepisy dotyczące wsparcia dla przedsiębiorców znad Odry oraz przedłużającymi działanie tarczy antyinflacyjnej.
02.09.2022

Minister klimatu: Sejm będzie pracował nad ustawą dot. wszystkich użytkowników ciepła

Sejm w piątek będzie pracował nad ustawą, która obejmie wszystkich użytkowników ciepła, którzy potencjalnie mogą być dotknięci podwyżkami z powodu wzrostu cen surowca, przede wszystkim gazu i węgla - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
02.09.2022

Instalacje fotowoltaiczne i magazyny energii powstaną na gruntach trzech nadleśnictw

Na gruntach kolejnych trzech nadleśnictw na terenie województwa małopolskiego powstaną instalacje fotowoltaiczne i magazyny energii dzięki współpracy spółki Tauron Zielona Energia oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie.
31.08.2022

Moskwa: wnioskujący o dodatek na ogrzewanie sami wskażą, jakiego źródła dotyczy

Występujący o dodatek na ogrzewanie sami wskażą, jakiego źródła dotyczy, jeśli mają ich kilka - powiedziała PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Projekt ustawy o wsparciu odbiorców ciepła przewiduje jednorazowe dodatki o różnej wysokości dla ogrzewających się drewnem, LPG, olejem opałowym.
30.08.2022

Ograniczanie zagrożenia wybuchem w instalacjach współspalania węgla i biomasy w energetyce. Część I: Charakterystyka i parametry biomasy.

Instalacje nawęglania w elektrowni służą do dostarczenia paliwa konwencjonalnego, jakim jest węgiel, z placu składowego do zasobników przykotłowych. Jeżeli spalanie ma miejsce w kotłach rusztowych lub fluidalnych, węgiel kierowany jest z zasobników bezpośrednio do komory paleniskowej kotła.
25.08.2022

6,5 mln gospodarstw domowych i instytucji publicznych otrzyma dodatek do źródeł ciepła, w tym do biomasy

6,5 mln gospodarstw domowych i instytucji publicznych otrzyma dodatek do źródeł ciepła o łącznej wartości 10 mld zł - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że 3 tys. zł wyniesie dopłata do pelletu, 2 tys. zł do oleju opałowego, 1 tys. zł do drewna kawałkowego i 500 zł do gaz LPG.
24.08.2022

"The Guardian": Produkcja węgla drzewnego w Somalii prowadzi do deforestacji i daje zysk islamistom

Produkcja węgla drzewnego w Somalii prowadzi do degradacji środowiska, w tym deforestacji, a handel tym surowcem zapewnia zysk organizacjom islamistycznym takim jak Asz-Szabab, które kontrolują jego dystrybucję - podaje w środę brytyjski dziennik "The Guardian".
18.08.2022

Projekt ws. dopłat do innych niż węgiel źródeł ciepła - opublikowany

W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano projekt ustawy regulujący m.in. jednorazowe dodatki dla ogrzewających swoje domy paliwem innym niż węgiel. Projekt przewiduje też ograniczenie podwyżek cen ciepła poprzez wprowadzenie taryf z rekompensatą.
11.08.2022

Kraków nie chce zmian w uchwale antysmogowej

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski ponownie zwrócił się do marszałka Małopolski Witolda Kozłowskiego o niewprowadzanie zmian w uchwale antysmogowej dla województwa. Do 23 sierpnia trwają konsultacje społeczne ws. wydłużenia o rok terminu wymiany pieców bezklasowych.
11.08.2022

Zegar tyka. Zbliża się "koniec" Bałtyku

Gdybyśmy wypompowali wodę z Bałtyku, zobaczylibyśmy apokaliptyczny krajobraz: stosy min, beczek i bomb naładowanych chemikaliami. Kiedy poniemiecki złom skoroduje, czeka nas katastrofa ekologiczna - ostrzega wtorkowa "Gazeta Wyborcza".
09.08.2022

Ruszyły konsultacje społeczne projektu zmian uchwały antysmogowej

Do konsultacji społecznych trafił projekt uchwały zarządu województwa małopolskiego, zakładający przesunięcie o rok terminu wymiany pieców bezklasowych, czyli tzw. kopciuchów – poinformował w poniedziałek urząd marszałkowski.
01.08.2022

BIG kończy w Norwegii budowę najbardziej przyjaznej środowisku fabryki mebli na świecie

Fabryka Plus, zaprojektowana dla Vestre, łączy strategie Passivhaus, produkcję wspomaganą przez roboty, panele słoneczne i studnie geotermalne, aby być energooszczędną i ekologiczną.
29.07.2022

Elektryki na baterie z drewna - rewolucja Northvolt i Stora Enso

Firma Northvolt nawiązała współpracę z firmą Stora Enso w celu zbadania możliwości opracowania baterii z wykorzystaniem produktów drewnopochodnych pochodzących z lasów nordyckich.
27.07.2022

Grupa Azoty wprowadza pierwsze w Polsce biodegradowalne granulaty polimerowe

Grupa Azoty wprowadza do oferty pierwszą w Polsce linię granulatów polimerowych biodegradowalnych do produkcji m.in.: folii, opakowań i doniczek. Udział składników bioodnawialnych w nowej linii może dochodzić do 100 proc. - poinformowała spółka w poniedziałek.
11.07.2022

Małopolscy radni rozważą wydłużenie terminu wymiany kopciuchów

Małopolscy radni PiS, którzy mają większość w sejmiku województwa, rozważą wydłużenie terminu wymiany kopciuchów, czego zapowiedzią jest poniedziałkowe głosowanie za przyjęciem do dalszych analiz petycji gmin ws. wydłużenia tego terminu.
05.07.2022

Ostatni dzień na złożenie deklaracji w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Spóźnienie może skutkować grzywną

Właścicielom i zarządcom nieruchomości został już tylko jeden dzień, żeby złożyć deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków i wskazać w niej swoje źródło ogrzewania. Ci, którzy nie dopełnią tego obowiązku, muszą się liczyć z karą grzywny. Trzeba też pamiętać, że obowiązkiem zgłoszenia do CEEB są objęte wszystkie budynki – mieszkalne i niemieszkalne – wybudowane i oddane do użytkowania przed styczniem 2022 roku.
30.06.2022

Ekspert: Zegar tyka

Jeszcze tylko 4 dni pozostały właścicielom lub zarządcom budynków i lokali na złożenie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Nawet 5 tys. złotych kary grozi za niewysłanie deklaracji. Moim zdaniem, władze lokalne jeszcze nie wstały z zimowego snu. Postanowiłem wesprzeć władzę i rozesłać wici. Czas pokazać władzy, że potrafimy. Czas na pospolite ruszenie.
27.06.2022

Raport PAS – spalanie odpadów wciąż poza kontrolą

Jeśli w gminie nie ma straży gminnej, spalanie śmieci i użytkowanie „kopciuchów” jest praktycznie bezkarne. Nawet jeśli wystawiany jest mandat, co dzieje się niezmiernie rzadko, to jego średnia wartość wynosi zaledwie 160 zł. Mieszkańcy niemal 80% gmin w Polsce pozbawieni są ochrony przed działaniami osób spalających odpady i łamiących przepisy uchwał antysmogowych. To wnioski z raportu Polskiego Alarmu Smogowego, który przyjrzał się, jak przebiega kontrola palenisk w 167 gminach w trzech województwach.
18.06.2022

"Superrobaki są jak małe centra recyklingu"? Wyjątkowe odkrycie naukowców

Naukowcy zidentyfikowali robaki, które potrafią przeżyć na jednym z popularnych tworzyw sztucznych - polistyrenie. To prawdopodobnie zasługa bakterii w ich jelitach, a wykorzystanie działających w nich enzymów może pozwolić na przetwarzanie plastiku na masową skalę.
11.06.2022

Czas na ekoinnowacje: drewniane wieże turbin wiatrowych! [GALERIA]

Stora Enso i Modvion, specjalizująca się w technologii drewna, współpracują nad wprowadzeniem tego surowca jako materiału wykorzystywanego do budowy wież turbin wiatrowych. Celem współpracy jest zademonstrowanie szerokich możliwości wykorzystania drewna w tych wymagających konstrukcjach.
28.05.2022

Władysławowo – port na szlaku E60 i offshore. Niezbędna budowa falochronu i rozbudowa portu

Port Władysławowo już od dawna działa jako port towarowy i miejsce cumowania jednostek serwisowych dla offshore. Wiedzą o tym nieliczni. Mogli się o tym przekonać uczestnicy projektu Incone60 w czasie spotkania zorganizowanego przez Instytut Morski Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
20.05.2022

Wiceminister Edward Siarka podczas 17. sesji Forum ONZ ws. Lasów

„Jestem zaszczycony będąc w gronie krajów z całego świata, które wyróżniają się znaczącymi zasobami leśnymi. Nie ulega wątpliwości, że lasy musimy chronić dla następnych pokoleń, nie dopuszczać do ich degradacji, ale też mądrze korzystać z ich zasobów” – mówił wiceminister Edward Siarka podczas 17. Sesji Forum Narodów Zjednoczonych (ONZ) poświęconej lasom, która odbyła się 9 maja 2022 r. w Nowym Jorku.
10.05.2022

Mieszkańcy Mazowsza chcą zakazu palenia węglem w Warszawie i w obwarzanku. Już jutro głosowanie nad uchwałą antysmogową

Z badania przeprowadzonego wśród mieszkańców Mazowsza przez Europejskie Centrum Czystego Powietrza wynika, że ponad 2/3 z nich jest za zakazem palenia węglem w Warszawie, a większość chciałaby też rozciągnięcia go na otaczające stolicę powiaty. Już jutro na posiedzeniu Sejmiku, rozstrzygną się losy kluczowej dla jakość powietrza uchwały antysmogowej.
25.04.2022

Jeszcze trzy miesiące można składać deklaracje dotyczące źródła ogrzewania

Właściciele i zarządcy nieruchomości wybudowanych i oddanych do użytkowania przed styczniem 2022 roku mają jeszcze nieco ponad trzy miesiące na złożenie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków i zgłoszenie w niej swojego źródła ogrzewania. Ten obowiązek dotyczy zarówno budynków mieszkalnych, jak i niemieszkalnych, np. usługowych i użyteczności publicznej. Deklaracje można złożyć online albo za pośrednictwem swojego urzędu gminy. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara grzywny.
04.04.2022

Rośnie ilość biomasy leśnej spalanej w energetyce

O wzroście zużycia biomasy drzewnej, problemach z jej klasyfikacją oraz o tym, jak większość osób wyobraża sobie bioenergię - rozmawiali eksperci podczas debaty Instytutu Spraw Obywatelskich dotyczącej raportu „Lasy do spalenia. Prawdziwa cena bioenergii”, opracowanego przez Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot. Debata odbyła się 29 marca w Centrum Prasowym PAP.
30.03.2022

Wicemarszałek Małopolski nie zakłada korekt w uchwale antysmogowej

Wicemarszałek Małopolski Józef Gawron, zajmujący się środowiskiem, nie zakłada zmian w uchwale antysmogowej, ale część radnych PiS uważa, że ze względu na inflację i rosnące ceny gazu i prądu wskazana byłaby korekta, polegająca na wydłużeniu czasu wymiany starych pieców o kilka lat.
01.02.2022

Do końca stycznia konsultacje ws. planu przeciwpożarowego dla polskiej części obiektu UNESCO Białowieża Forest

Do końca stycznia 2022 r. Instytut Badawczy Leśnictwa (IBL) prowadzi konsultacje społeczne ws. projektu planu przeciwpożarowego zabezpieczenia i gaszenia pożarów dla polskiej części Transgranicznego Obiektu Światowego Dziedzictwa Białowieża Forest.
25.01.2022

Nowa część programu „Czyste Powietrze” – wsparcie nawet do 69 tys. zł

Trzecia część programu „Czyste Powietrze” z najwyższym dofinansowaniem do 69 tys. zł przy miesięcznym dochodzie nie większym niż 900 lub 1260 zł na osobę (dotyczy odpowiednio gospodarstw wieloosobowych i jednoosobowych), oraz dla osób z ustalonym prawem do zasiłku, a także zmiany dotychczasowego programu, żeby jeszcze łatwiej sięgać po dotacje – to kolejne kroki milowe w walce ze smogiem. Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa, podczas wizyty w Bieruniu na Śląsku, ogłosiła, że nowe zasady w „Czystym Powietrzu” zaczną obowiązyw
24.01.2022

Nowoczesność, ekologia czy luksus? - Drewno niejedno ma imię

Zastosowanie naturalnych materiałów w aranżacji wnętrz jest architektoniczną odpowiedzią na typowo biologiczną potrzebę regularnego obcowania z naturą. Kamień i drewno to surowce pozwalające zaprojektować wnętrza ponadczasowe, świadczące o klasie i dobrym smaku inwestora, ale jednocześnie emanujące ciepłem i sprawiające, że przebywanie w nich jest po prostu przyjemne.
24.01.2022

Nadzór budowlany: właściciele domów i budynków złożyli ponad milion deklaracji o źródle ciepła do CEEB

Od lipca ubiegłego roku ok. 20 proc. właścicieli domów, zarządów budynków, nieruchomości niemieszkalnych złożyło deklaracje do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, to ponad 1 mln deklaracji - informuje PAP p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska.
24.01.2022

Kolejne wycinki polskich lasów

Na Podkarpaciu leśnicy w tym roku planują pozyskać 2,1 mln m sześc. drewna. Jak powiedział w środę PAP rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek, to o 40 tys. m sześc. więcej niż planowano rok wcześniej.
06.01.2022

Koniec z dopłatami do pieców węglowych w programie "Czyste powietrze"

Od 1 stycznia 2022 r. nie będzie można uzyskać dopłaty do kupna pieca węglowego w ramach programu "Czyste powietrze" - przypomina wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski. Dodał, że w 2022 r. Fundusz przeznaczy 600 mln zł na dopłaty do zakupu pomp ciepła.
01.01.2022

Pół roku na złożenie deklaracji o źródłach ogrzewania budynków

Zostało pół roku na złożenie deklaracji o źródłach ogrzewania budynków – przypomniał we wtorek małopolski urząd marszałkowski. Dotychczas wpłynęły ponad 73 tys. takie pisma, czyli niecałe 9 proc. z wszystkich punktów adresowych w województwie.
29.12.2021

W Olsztynie dron zbada dym z kominów

W ramach jednego z projektów budżetu obywatelskiego olsztyńscy strażnicy miejscy otrzymają wkrótce drona, który będzie badał dym z kominów. Pozwoli to na wykrywanie osób palących śmieciami - poinformował olsztyński ratusz.
11.12.2021

Rekordowa ilość posegregowanych odpadów - ponad 12 tys. ton

Od stycznia w łódzkiej sortowni odzyskano ponad 12,1 tys. ton odpadów - tyle samo, co przez cały ubiegły rok. Ilość odpadów trafiających do sortowni utrzymuje się na tym samym poziomie, jednak - według MPO - łodzianie coraz lepiej radzą sobie z ich segregacją.
16.11.2021

Badanie PAS: 65 proc. mieszkańców za zakazem ogrzewania węglem

65 proc. badanych przez Polski Alarm Smogowy mieszkańców woj. śląskiego poparłoby wprowadzenie zakazu ogrzewania węglem w całym regionie; jednocześnie 32 proc. pytanych nie słyszało o obowiązku wymiany starych pieców – wynika z badania PAS.
09.11.2021

PSP: od 1 października 189 interwencji w związku z emisją tlenku węgla; zmarły dwie osoby

Od 1 października strażacy interweniowali 189 razy w związku z emisją tlenku węgla; wskutek zatrucia czadem zmarły dwie osoby, a 51 wymagało hospitalizacji - poinformował PAP bryg. Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej.
02.11.2021

Węgiel na wagę złota

Jedni kupują węgiel na zapas, obawiając się dalszego wzrostu cen i mroźnej zimy, inni odchodzą ze składu opału z kwitkiem, bo albo węgla dla nich zabrakło, albo nie byli przygotowani, by za tonę zapłacić kilkaset złotych więcej niż przed rokiem - pisze w poniedziałek "Nasz Dziennik".
25.10.2021

Opakowania po chipsach, słodyczach i zupkach instant mogą posłużyć do produkcji mebli. Najczęściej trafiają jednak do złego worka na śmieci

Polacy zużywają rokrocznie ok. 32 tys. ton elastycznych opakowań z tworzyw sztucznych, takich jak folie po chipsach, słodyczach czy zupkach instant. Zwykle konsumenci wyrzucają je nie tam, gdzie trzeba, czyli do odpadów zmieszanych zamiast do żółtego worka na śmieci. W efekcie tylko niewielki odsetek trafia później do recyklingu.
25.10.2021

Holandia: Przez wysokie ceny gazu mieszkańcy kupują coraz więcej drewna na opał

Ze względu na wysokie ceny gazu Holendrzy kupują coraz więcej drewna opałowego. “Już wyprzedaliśmy większość zapasów a zwykle ma to miejsce dopiero w lutym lub marcu” - powiedział dziennikowi „Algemeen Dagblad” Ronny van Beek z firmy Gebroeders.
20.10.2021

Siarka: wprowadzenie ograniczeń w eksporcie polskiego drewna - możliwe

Sytuacja na rynku drewna jest monitorowana m.in. w kontekście jego wywozu z kraju; jeśli to się nasili, możliwe jest wprowadzenie ograniczeń w eksporcie, np. zakazu wywozu całych kłód - powiedział PAP wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.
14.10.2021

Brambles wykazuje znaczące osiągnięcia w obszarze ESG w pierwszym roku realizacji celów zrównoważonego rozwoju 2025

Globalny lider w zakresie rozwiązań dla łańcucha dostaw osiągnął neutralność węglową i wprowadza na rynek pierwszą paletę wykonaną w 100% z przetworzonego plastiku, stawiając znaczący krok w kierunku odnawialnej przyszłości.
04.10.2021

“Poland. Creativity inspired by nature.” - otwarcie pawilonu polskiego w ramach Expo 2020

W ramach rozpoczynającego się Expo 2020 w Dubaju 1 października 2021 r. odbyła się ceremonia otwarcia polskiego pawilonu. Uczestniczyli w niej m.in. prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego.
02.10.2021

Castorama promuje odpowiedzialną gospodarkę leśną biorąc udział w kolejnym Piątku FSC

Już 24 września odbędzie się coroczna akcja Piątek FSC, w tym roku pod hasłem „Dbając o lasy, dbamy o klimat!”. Z tej okazji Castorama zachęca do poszerzenia wiedzy na temat wpływu lasów na nasze życie oraz roli zrównoważonego gospodarowania zasobami leśnymi. Zgodnie ze zobowiązaniami odpowiedzialnego biznesu Grupy Kingfisher, do której należy Castorama, firma dąży również do uzyskania dodatniego bilansu leśnego do 2025 roku.
25.09.2021

Rząd planuje przyjąć do końca roku strategię dla ciepłownictwa

W IV kw. br. rząd planuje przyjąć w formie uchwały strategię dla ciepłownictwa - wynika z wpisu do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Strategia ma doprowadzić do zmiany dominującego węgla na inne paliwa oraz do urealnienia taryf.
11.09.2021

Polska innowacyjna! Instalacja łamaczy światła z ogniwami perowskitowymi

24 sierpnia w Lublinie odbyła się premiera instalacji lameli – łamaczy światła z ogniwami perowskitowymi Saule Technologies. Jest to pierwsze komercyjne wdrożenie technologii perowskitowych ogniw słonecznych na świecie. Za system automatyki do sterowania położeniem lameli względem pozycji Słońca odpowiada marka Somfy. Pierwszym klientem Saule został Aliplast.
25.08.2021

Branża: eksport polskiego drewna znacznie większy niż podają Lasy Państwowe

Polskie drewno jest eksportowane w znacznie większej skali niż podają Lasy Państwowe, a ceny surowca drzewnego są obecnie najwyższe w historii - napisały organizacje branżowe w poniedziałkowym apelu o przyjęcie zasad sprzedaży ograniczających eksport tego surowca.
09.08.2021

Kornik drukarz niszczy drzewa, lasy znikają w błyskawicznym tempie

Niemieckie lasy szybko się kurczą wskutek globalnych zmian klimatu, które przynoszą susze sprzyjające rozwojowi szkodników drzew, głównie kornikowi drukarzowi – alarmuje niemiecki tygodnik "Der Spiegel" na swojej stronie interentowej.
05.08.2021

COVID-19 wzmocnił transport morski i rolę portów

Lipiec był kolejnym z rzędu miesiącem wzrostów w przeładunkach towarów w portach w Szczecinie i Świnoujściu. Po pierwszej połowie roku wzrost był na poziomie 11,5 proc. Jeśli ta dynamika się utrzyma, obecny rok prześcignie 2019 rok.
04.08.2021

Powstanie ogólnodostępny miejski sad owocowy

Czereśnie, wiśnie, mirabelki, brzoskwinie, jabłonie, winorośl oraz różne odmiany malin i jeżyn znajdą się w ogólnodostępnym sadzie owocowym, powstającym na skwerze w Tychach (Śląskie). Tworzony w ramach budżetu obywatelskiego sad ma być przestrzenią wypoczynku i zabawy, ale także edukacji.
27.07.2021

Branża drzewna: konieczny zakaz eksportu drewna, inaczej wiele firm upadnie

Polskie firmy z branży drzewnej nie wytrzymają finansowo rywalizacji o ograniczone zasoby polskiego surowca z międzynarodowymi pośrednikami, dlatego potrzebny jest zakaz eksportu drewna nieprzetworzonego - uważa Rafał Szefler, dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego.
22.07.2021

ML System głównym sponsorem konkursu na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd

Trwa Ogólnopolski Konkurs dla Jednostek Samorządu Terytorialnego na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd. Konkurs organizuje Instytut Polityki Energetycznej im Łukasiewicza w Rzeszowie, wspólnie z partnerami.
09.07.2021

Nie ma poprawy jakości powietrza - zbyt wolne postępy polityki antysmogowej

Ogólnopolski program Czyste Powietrze przynosi efekty w zakresie wymiany kopciuchów i termomodernizacji domów, ale dla uzyskania zadowalającego efektu powinien objąć wsparciem także ludzi najuboższych – podkreślają eksperci Polskiego Alarmu Smogowego. Aby Polska wypełniła obowiązki narzucone prawem, tempo zmian antysmogowych musi być trzykrotnie wyższe.
08.07.2021

Czy Lasy Państwowe będą budować farmy wiatrowe?

Jak dużą rolę odgrywają kwestie bezpieczeństwa energetycznego, które źródła energii są najbardziej akceptowalne? Jakie są oczekiwania co do transformacji energetycznej, neutralności klimatycznej, świadomości proekologicznej społeczeństwa? Na te i wiele innych pytań starali się odpowiedzieć uczestnicy kolejnej konferencji cyklu Forum Samorządowego Pomorza Zachodniego zorganizowanej przez think tank Nobilis Media 2 lipca. Tematem wiodącym były odnawialne źródła energii.
06.07.2021

MRPIT: Minister Anna Kornecka: Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to kolejny krok ku czystemu powietrzu

1 lipca 2021 roku wchodzi w życie obowiązek składania deklaracji o źródłach ogrzewania budynków w całej Polsce – chodzi m.in. o piece węglowe i gazowe, kominki, fotowoltaikę. Będzie je można złożyć w formie papierowej lub online w uruchomionej dzisiaj Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).
02.07.2021

Kornecka: ruszyła Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków; to krok ku czystemu powietrzu

Uruchomiliśmy Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków; to kolejny krok ku czystemu powietrzu - powiedziała w czwartek wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka. 1 lipca br. wchodzi w życie obowiązek składania deklaracji o źródłach ogrzewania budynków w całej Polsce.
01.07.2021

Dendrolog: Nie ma dobrej metody usuwania gatunków inwazyjnych

Wszystkie metody zwalczania gatunków inwazyjnych w jakiś sposób szkodzą środowisku. Samo zaś rozprzestrzenianie się gatunków inwazyjnych szkodzi bioróżnorodności. Jakim kosztem drzewa, będące gat. inwazyjnymi, mogą pomóc ze zwalczaniem skutków zmian klimatu? Mówi o tym dr Marcin K. Dyderski z Instytutu Dendrologii PAN.
10.06.2021

Dendrolog: Nie ma dobrej metody usuwania gatunków inwazyjnych

Wszystkie metody zwalczania gatunków inwazyjnych w jakiś sposób szkodzą środowisku. Samo zaś rozprzestrzenianie się gatunków inwazyjnych szkodzi bioróżnorodności. Jakim kosztem drzewa, będące gat. inwazyjnymi, mogą pomóc ze zwalczaniem skutków zmian klimatu? Mówi o tym dr Marcin K. Dyderski z Instytutu Dendrologii PAN.
04.06.2021

Czy drewniane domy są ekologiczne i będą stanowić alternatywę dla tradycyjnego budownictwa?

W Polsce rośnie zainteresowanie domami z drewna. Choć według GUS w 2020 roku oddano u nas do użytkowania ponad 900 nowych budynków mieszkalnych o konstrukcji drewnianej, to zdaniem ekspertów faktyczna liczba stawianych domów z drewna może być kilkukrotnie wyższa.
01.06.2021

Kanada: Trwa wycinka pierwotnego lasu; sąd dał zgodę na usuwanie protestujących

W Kolumbii Brytyjskiej nasilają się protesty przeciwko wycince starodrzewu należącego do Indian Pacheedaht. W mediach społecznościowych opublikowano zdjęcie gigantycznego pnia starego drzewa wiezionego na przyczepie na autostradzie; to świerk, który trafił do tartaku przygotowującego drewno na instrumenty.
29.05.2021

„XYLOPOLIS” – MKiŚ oraz Podlaskie wspólnie na Expo 2020 w Dubaju

– Koncentracja na tematyce związanej z klimatem i środowiskiem, w kontekście bezpieczeństwa i jakości życia ludzi, zrównoważonych wzorców produkcji i konsumpcji oraz inwestowania w nowoczesne technologie to wspólne cele, które sprawiły, że zdecydowaliśmy się połączyć siły z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego podczas Expo 2020 – powiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, 27 maja 2021 roku, podczas konferencji, inaugurującej kampanię promującą „Xylopolis”.
28.05.2021

Trwają prace nad wycofywaniem z rynku jednorazowych plastikowych sztućców, słomek i talerzy. Czy koszty tej zmiany poniosą konsumenci?

Już za kilka tygodni w UE zacznie obowiązywać dyrektywa Single Use Plastic. Od lipca zakazane będzie wprowadzanie na rynek m.in. plastikowych sztućców, mieszadełek czy słomek, choć w Polsce wdrożenie w życie tego zakazu może się przesunąć ze względu na brak odpowiednich przepisów. Jak podaje WWF, nawet selektywna zbiórka takich odpadów nie pomaga w ograniczeniu ich ilości, a to przekłada się na zanieczyszczenie środowiska.
26.05.2021

Wiceminister Siarka na spotkaniu ministrów odpowiedzialnych za leśnictwo państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii i Rumunii

Leśnictwo i gospodarka leśna w świetle Europejskiego Zielonego Ładu to temat spotkania ministrów odpowiedzialnych za leśnictwo państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii i Rumunii, które odbyło się 13 maja 2021 r. W wydarzeniu, zorganizowanym w ramach polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej, uczestniczył wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.
14.05.2021

Jak Polska zaprezentuje się światu OZE podczas Wystawy Światowej Expo 2020 w Dubaju?

Już za 140 dni rozpocznie się największe wydarzenie promocyjno-gospodarcze na świecie – Wystawa Światowa Expo 2020 w Dubaju. Wydarzenie zostało przełożone o rok ze względu na pandemię koronawirusa, lecz utrzymało charakter stacjonarny. Polska wkracza w kluczową fazę przygotowań, za które odpowiada Polska Agencja Inwestycji i Handlu.
14.05.2021

Resort klimatu chce znacząco zwiększyć poziom recyklingu. Pomóc mają większa odpowiedzialność producentów i system kaucyjny

Do 2025 roku poziom recyklingu odpadów opakowaniowych w krajach członkowskich UE musi wzrosnąć do 65 proc. Obecnie w Polsce w przypadku opakowań z tworzyw sztucznych jest dwukrotnie niższy, przez co z tytułu nowego podatku Plastic Tax będziemy płacić nawet 2 mld zł rocznie. W zwiększaniu poziomów recyklingu ma pomóc opracowywana przez resort klimatu rozszerzona odpowiedzialność producentów, a także system kaucyjny, który zmobilizuje konsumentów do oddawania opakowań do punktów zbiórek. Za jego wprowadzeniem opowiada się aż 90 pro
23.04.2021

W przyszłym roku rynek odpadów czeka rewolucja. Nowe zasady dla konsumentów, samorządów i producentów

Unijny pakiet odpadowy narzuca Polsce – podobnie jak wszystkim krajom członkowskim – wysokie cele dotyczące recyklingu odpadów opakowaniowych. Ma on wzrosnąć do 65 proc. w 2025 roku oraz 70 proc. w 2030 roku. Prawdopodobnie w przyszłym roku rynek ten czeka rewolucja. Wdrożenie rozszerzonej odpowiedzialności producentów oraz systemu kaucyjnego, nad którymi pracuje resort klimatu i środowiska, przeniesie koszty związane z prowadzeniem selektywnej zbiórki i recyklingiem na producentów stosujących opakowania. Dziś odpowiedzialne są z
16.04.2021

W Pszczynie realizowany jest pilotaż Czystego Powietrza dot. budynków wielolokalowych

Pilotażowa odnoga programu Czyste Powietrze dot. wsparcia budynków wielolokalowych na terenie gminy rozpoczyna się w Pszczynie (Śląskie) – poinformował w czwartek w tym mieście minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
15.04.2021

Pomorze walczy ze smogiem

Samorząd Województwa Pomorskiego systematycznie walczy o jakość powietrza w województwie, dlatego przypomina o konieczności wymiany kotłów węglowych, odpowiedzialnych za powstawanie smogu. Jeżeli istnieje możliwość, mieszkańcy Pomorza podłączają się do sieci ciepłowniczych (w miastach również gazowych) lub wymieniają paliwa stałe na źródła nisko- lub bezemisyjne. Jeszcze inne zasady obowiązują w Sopocie, który ma charakter uzdrowiska.
12.04.2021

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

  • Metalerg

    Oława, ul. ul.Portowa 1A , tel.: +48 71 72 15 200

  • Poltarex

    Lębork, ul. Żeromskiego 9/10 , tel.: +48 59 86 22 430

Dziękujemy za wysłane grafiki.