DWF Poland doradcą Baltic Towers przy projekcie budowy pierwszej w Polsce fabryki morskich wież wiatrowych

Strona główna Energetyka, OZE DWF Poland doradcą Baltic Towers przy projekcie budowy pierwszej w Polsce fabryki morskich wież wiatrowych

Partnerzy portalu

DWF Poland doradcą Baltic Towers przy projekcie budowy pierwszej w Polsce fabryki morskich wież wiatrowych - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Baltic Towers

DWF Poland doradcą prawnym Baltic Towers sp. z o.o. przy projekcie budowy pierwszej w Polsce fabryki morskich wież wiatrowych (offshore wind).

Zespół DWF Poland, którym kierował Łukasz Gembiś, adwokat, Local Partner kierujący Zespołem Kontraktów i Zamówień Publicznych, a w którego skład wchodziła Agnieszka Chylińska, Counsel oraz Paulina Sawicka, Counsel doradzał Baltic Towers sp. z o.o., spółce będącej joint venture Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. oraz hiszpańskiej firmy GRI Renewable Industries, S.L. w procesie prowadzącym do zawarcia z ERBUD S.A. w dniu 22 lutego 2024 r. umowy na zaprojektowanie i budowę hali produkcyjnej pierwszej w Polsce fabryki morskich wież wiatrowych (offshore wind) o wartości ponad 400 milionów złotych brutto.

W ramach inwestycji zlokalizowanej na Wyspie Ostrów w Gdańsku zostanie zbudowana fabryka produkująca wieże wiatrowe offshore dla największych planowanych turbin wiatrowych o mocy 15 MW i więcej, a nowoczesny zakład produkcyjny, zaprojektowany i wybudowany w myśl standardu Industry 4.0, będzie posiadał moce produkcyjne zdolne do realizacji ponad 150 wież rocznie. Nowa fabryka będzie spełniała najwyższe standardy techniczne i jakościowe stawiane przez kluczowych klientów na rynku morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i na świecie. Inwestycja stworzy 500 wysoko wyspecjalizowanych miejsc pracy.

Doradztwo zespołu DWF Poland obejmowało kompleksowe wsparcie Baltic Towers sp. z o.o. od momentu przygotowania i przeprowadzenia postępowania przetargowego na wybór generalnego wykonawcy, poprzez przygotowanie projektu umowy na zaprojektowanie i budowę fabryki, aż po wsparcie w negocjacjach z oferentami oraz proces zawarcia umowy z generalnym wykonawcą ERBUD S.A.

Jak wskazuje kierujący projektem Łukasz Gembiś:

- Budowa tego rodzaju inwestycji w ramach łańcucha dostaw morskiej energetyki wiatrowej to silny impuls dla gospodarczego rozwoju Polski, a także kluczowy element rozwijającego się ekosystemu offshore. W kontekście umiejscowienia tego rodzaju inwestycji w łańcuchu dostaw oraz harmonogramów inwestycyjnych offshore, istotne jest odpowiednie zabezpieczenie ryzyk kontraktowych związanych z budową samej fabryki, jak i sprawne przeprowadzenie całego procesu przetargowego, który ma na celu wyłonienie doświadczonego i rzetelnego partnera odpowiedzialnego za realizację projektu. Tego rodzaju ryzyka natury projektowej i prawnej, zwłaszcza przy zaangażowaniu zewnętrznych instytucji finansujących, wymagały specjalnego podejścia przez multidyscyplinarny zespół doradców, który w ramach DWF Poland został świetnie uzupełniony przez kompetencje kierowanego przez Karola Lasockiego i będącego jednym z wiodących na rynku zespołów doradztwa prawnego dla energetyki odnawialnej, w tym w szczególności w sektorze offshore. Serdecznie podziękowania dla całego zespołu Baltic Towers za okazane zaufanie i możliwość wsparcia tego pionierskiego na skalę Europy projektu.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.