EDP Renewables przyspiesza transformację energetyczną za sprawą rozwiązań opartych na OZE

Strona główna Energetyka, OZE EDP Renewables przyspiesza transformację energetyczną za sprawą rozwiązań opartych na OZE

Partnerzy portalu

EDP Renewables przyspiesza transformację energetyczną za sprawą rozwiązań opartych na OZE - ZielonaGospodarka.pl

Grupa niedawno dokonała oficjalnego otwarcia elektrowni słonecznej z magazynem energii na pustyni w USA, która pozwala ograniczyć do minimum spalanie gazu przez lokalną społeczność; inna inicjatywa grupy praktycznie zlikwidowała zapotrzebowanie na paliwo na wyspie należącej do Singapuru. EDP inwestuje w liczne przykładowe zastosowania czystych technologii, które mają na celu ograniczenie emisji CO2 i wsparcie wspólnych wysiłków na rzecz klimatu przed szczytem COP 28.

Mohave Electric Cooperative (spółdzielnia energetyczna Mohave), położona na środku pustyni w stanie Arizona, skorzysta z innowacyjnej elektrowni słonecznej EDP, która dostarczy czystą energię 36 700 jej członków. Grupa zainwestowała w obiekt o mocy zainstalowanej 23 MWp, który przyczyni się do dekarbonizacji tej społeczności; spółdzielnia do tej pory mogła produkować elektryczność jedynie ze spalania gazu i węgla. Jednocześnie na drugiej półkuli naszej planety EDP Renewables zelektryfikowała wyspę Pulau Ubin, zapewniając jej mieszkańcom i przedsiębiorstwom dostęp do czystej energii. Należąca do Singapuru wyspa nie jest połączona z siecią elektroenergetyczną na kontynencie i korzysta z własnej, 10-letniej mikrosieci, w której energia pochodzi ze spalania ponad 100 000 litrów oleju diesla rocznie, co oznacza emisję ponad 260 000 kg CO2 w skali roku. Za sprawą nowego i zrównoważonego rozwiązania EDP Renewables wspiera przejście wyspy z paliw kopalnych na czyste źródła energii.

Na drodze ku dekarbonizacji


Oba projekty stanowią zaledwie dwa przykłady najnowszych inwestycji grupy EDP na świecie w dekarbonizację różnych grup odbiorców: społeczności żyjących na obszarach oddalonych, przestrzeni miejskich i przedsiębiorstw za sprawą innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań, które wspierają wspólne działania na rzecz klimatu. 

Grupa EDP realizuje szereg różnych inicjatyw, które mogą przyspieszyć holistyczną transformację energetyczną i zapewnić uczestniczącym w niej odbiorcom i społecznościom udział w budowaniu bardziej zrównoważonej planety. Strategia ta jest w pełni zgodna z założeniami szczytu COP28, który rozpoczyna się w następnym tygodniu i w którym EDP weźmie aktywny udział.

— Jesteśmy świadkami historycznie wysokiego poziomu wykorzystania OZE, na czym korzystają społeczeństwa, globalna gospodarka i planeta. Potrzeba jednak jeszcze więcej działań i inwestycji, aby przyspieszyć transformację energetyczną i osiągnąć cele zakładane w porozumieniu paryskim. Z niecierpliwością czekam na spotkania i rozmowy o sposobach przyspieszenia transformacji energetycznej z liderami ze świata biznesu, polityki i pozostałymi interesariuszami z obszaru działań na rzecz klimatu podczas szczytu COP28. EDP planuje odegrać aktywną rolę podczas tego wydarzenia, zaprezentować swoje innowacyjne rozwiązania i wzmocnić nasze zaangażowanie w działanie na rzecz klimatu, osiągnięcie celu zerowej emisji netto i zapewnienie zrównoważonego rozwoju na naszej planecie — podkreśla Miguel Stilwell d'Andrade, dyrektor generalny EDP.

EDP po raz kolejny weźmie udział w szczycie klimatycznym, tym razem w COP28 w Dubaju, który odbędzie się w terminie od 30 listopada do 12 grudnia. Grupa przedstawi swoje spostrzeżenia na temat transformacji energetycznej i strategii przeciwdziałania zmianom klimatu na skalę światową. Dzięki prezentacji innowacyjnych i zrównoważonych projektów, takich jak te zrealizowane na pustyni Mojave i na wyspie Pulau Ubin (oraz wielu innych w różnych zakątkach naszej planety) EDP wzmocni swoje zobowiązanie na rzecz wspólnych działań na rzecz klimatu oraz udzieli wsparcia wezwaniu do co najmniej potrojenia energii wytwarzanej z OZE do 2030 roku, przyłączając się tym samym do pozostałych głosów domagających się wymiernych osiągnięć podczas COP28.

Zastąpienie paliw kopalnych energią słoneczną


EDPR, poprzez swoją spółkę EDPR NA Distributed Generation, niedawno oficjalnie uruchomiła na pustyni w stanie Arizona (USA) innowacyjny projekt: rozproszony system instalacji fotowoltaicznych o mocy 23 MWp połączony z akumulatorem o pojemności 15 MW/60 MWh, który jest w stanie zmagazynować do 4 godzin nadmiarowej energii elektrycznej do późniejszego wykorzystania. Inwestycję przeprowadzono na rzecz Mohave Electric Cooperative z siedzibą w Fort Mohave na pustynnych terenach stanu Arizona. Pozwoli ona tej spółdzielni dystrybucyjnej non-profit i jej 36 700 członkom częściowo zastąpić spalanie gazu ziemnego pozyskiwaniem energii z czystych źródeł. Projekt ten pozwoli złagodzić różnice w zużyciu energii w okresie szczytowym i docelowo ustabilizuje koszty energii.

Liczący ponad 54 000 panele fotowoltaiczne naziemny system elektrowni w Mojave pozwoli skompensować emisję ponad 36 000 ton metrycznych emisji CO2 rocznie, co stanowi odpowiednik dwutlenku węgla pochłanianego przez ok. 17 500 ha lasów w USA w ciągu roku. Jest to największy rozproszony system fotowoltaiczny połączony z magazynem energii zbudowany do tej pory przez grupę EDP. Stanowi on doskonały przykład wykorzystania potencjału grupy do dostarczania rozwiązań dopasowanych do zróżnicowanych potrzeb klientów. 

W projekcie Mojave zastosowano systemy naprowadzające (trackery) ATI; jest to innowacyjne rozwiązanie w rozproszonych systemach fotowoltaicznych, które umożliwia orientację paneli w kierunku słońca przez cały dzień. W przeciwieństwie do nieruchomych instalacji fotowoltaicznych, system naprowadzający pozwala na maksymalne wykorzystanie promieniowania słonecznego, gdyż panele zawsze ustawione są w najbardziej optymalnej pozycji względem słońca, co ma znaczny wpływ na ilość energii z OZE w portfelu Mohave Electric. Z kolei system przechowywania energii jest wyposażony w model prognozowania i zaawansowanego modelowania oparty na sztucznej inteligencji; pozwala to na optymalizację wykorzystania energii i generuje wartość dodaną dla Mohave Electric Cooperative i jej członków. 

W tym miesiącu EDP Renewables również zelektryfikowano i wprowadziło czyste źródła energii na wyspie Pulau Ubin, z korzyścią dla jej mieszkańców i przedsiębiorstw. Ta wyspa na północy Singapuru nie jest połączona z siecią elektroenergetyczną na kontynencie i korzysta z własnej, 10-letniej mikrosieci, zasilanej spalaniem ponad 100 000 litrów oleju diesla rocznie, co powoduje emisję ponad 260 000 kg CO2 w skali roku.

Za sprawą elektrowni słonecznej i systemu magazynowania energii EDPR wyspa Pulau Ubin będzie mogła pokryć do 95% swojego zapotrzebowania na prąd z czystych źródeł energii. Po wprowadzonych ulepszeniach mikrosieć na wyspie korzysta teraz z elektrowni słonecznej o mocy zainstalowanej 238 kWp i systemu magazynowania energii o pojemności 1 MWh. Akumulator z zapasem energii pozwala łagodzić skutki zmiennego dostępu do promieniowania słonecznego i zapewnia nieprzerwane dostawy prądu w sieci dzięki równoważeniu podaży i zapotrzebowania.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.