Wynik wyszukiwania - "magazynowanie energii" - Wiadomości

Więcej niż bateryjka. Akumulatory w bezpiecznej transformacji energetycznej

Najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej podejmuje temat akumulatorów i bezpiecznej transformacji energetycznej. Zdaniem raportu, to właśnie akumulatory mają szansę odegrać kluczową rolę w bezpiecznej transformacji energetycznej.
08.05.2024

Magazynowanie energii z fotowoltaiki pozwoli uniknąć jej marnotrawienia

Rozwój fotowoltaiki w Polsce wymaga wsparcia państwa dla tworzenia magazynów energii, również przydomowych, rozwiązań umożliwiających sterowanie jej nadwyżkami, a także modyfikacji i rozbudowy sieci przesyłowej - stwierdzili uczestnicy dyskusji poświęconej fotowoltaice, odbywającej się ramach cyklu debat eksperckich „Go green, be eco! Energetyka odnawialna i niskoemisyjna w Polsce” w Centrum Prasowym PAP.
25.04.2024

Tauron wybuduje farmę fotowoltaiczną o mocy 54 MW

Budowę farmy fotowoltaicznej, która pokryje roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną dla 27 tys. gospodarstw domowych, rozpoczyna w Bałkowie (Świętokrzyskie) Tauron – poinformowała w czwartek spółka. Elektrownia rozpocznie pracę w 2025 roku i będzie jedną z największych tego typu w regionie.
05.04.2024

Eesti Energia wybuduje pierwszy wielkoskalowy magazyn energii

Eesti Energia, estońska grupa energetyczna i wiodący producent energii wiatrowej w krajach bałtyckich, zbuduje pierwszy w historii firmy wielkoskalowy magazyn energii w Auvere, w Estonii. Celem inwestycji jest stabilizacja cen energii elektrycznej oraz wsparcie stabilności systemu elektrycznego. Pojemność magazynu pokryje dwugodzinne zapotrzebowanie energetyczne ok. 13% estońskich gospodarstw domowych.
08.03.2024

Pomorska Platforma Offshore na Edu Offshore Wind: konieczne przyspieszenie permittingu

Dla osób zaangażowanych w rozwój rynku offshore w Polsce podczas tegorocznego Edu Offshore Wind spore znaczenie mogła mieć także odbywająca się w ramach targów konferencja Pomorskiej Platformy Offshore.
07.03.2024

Mix atomu i OZE odpowiada na potrzeby czystej, własnej i taniej energii

Czy uruchamianie tak ogromnej inwestycji, jak budowa elektrowni jądrowej ma sens? Dlaczego akurat pomorska gmina jest najbardziej optymalnym miejscem na taka inwestycję? Dlaczego samo OZE nie wystarczy, by zapewnić Polsce bezpieczeństwo dostaw i zabezpieczyć całe zapotrzebowanie na energię elektryczną?
27.02.2024

Dwie uczelnie i firma przygotują studia podyplomowe z transformacji energetycznej

Politechnika Śląska i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny będą współpracowały z firmą Energo-Complex z Piekar Śląskich przy prowadzeniu studiów podyplomowych z transformacji energetycznej. W poniedziałek podpisano umowę konsorcjum w tej sprawie.
13.02.2024

Nowy punkt odniesienia dla długotrwałego magazynowania energii w bateriach litowych - światowy debiut Mr., flagowej serii EVE Energy

W związku z globalnym zobowiązaniem do osiągnięcia szczytowych wartości emisji dwutlenku węgla i neutralności węglowej wzrósł popyt na wielkoskalowe i długotrwałe magazynowanie energii.
29.01.2024

SolarEdge na targach Solar Energy EXPO 2024

Targi Solar Energy EXPO 2024 okazały się niezwykle udane dla SolarEdge Technologies - globalnego lidera w dziedzinie inteligentnych technologii energetycznych. Firma zaprezentowała szeroki asortyment swoich produktów, w tym innowacyjny system do zarządzania energią SolarEdge ONE. Zarówno stoisko SolarEdge, jak i scena z prelekcjami przyciągnęły uwagę licznych odwiedzających targi.
22.01.2024

20 000 ton CO2 oszczędności dzięki programowi Young Energy Europe

Podczas programu Young Energy Europe 2023 w Polsce 70 kreatywnych uczestników zaprezentowało projekty dotyczące efektywności energetycznej, dzięki którym możliwe jest redukcja emisji CO2 prawie o 20 000 ton. Liczby te odzwierciedlają wagę i rosnącą świadomość potrzeby i chęci działań w zakresie transformacji energetycznej w życiu społecznym i w biznesie.
15.01.2024

EDF Renewables inwestuje w swój pierwszy projekt magazynowania energii w Polsce

EDF Renewables sfinalizował zakup swojego pierwszego projektu bateryjnego magazynowania energii w Polsce, o mocy 50 MW. Przejęcie to czyni EDF Renewables jedną z pierwszych firm rozwijających tę technologię w kraju.
21.12.2023

Rotterdamu energetyczna transformacja. Miasto i port jak jeden organizm

Rotterdam, miasto i port położone nad Morzem Północnym, wykorzystuje swoje położenie do kreowania połączeń morskich, logistycznych i biznesowych Europy Północnej ze światem. Port i działające w nim klastry przemysłowe są miejscem tworzenia przewagi konkurencyjnej w oparciu o innowacje.
17.12.2023

URE wydał promesy na budowę magazynów energii o łącznej mocy 700 MW

URE wydał promesy na budowę trzech magazynów energii o łącznej mocy 700 MW spółkom z grupy R.Power - poinformował urząd w piątek. Magazyny w technologii ogniw litowo-żelazowo-fosforanowych powstaną w województwach kujawsko-pomorskim, lubuskim i dolnośląskim.
08.12.2023

Rząd ma się zająć projektem rozporządzenia dot. modernizacji linii elektroenergetycznych, by ułatwić rozwój OZE

Rząd ma zająć się na wtorkowym posiedzeniu projektem rozporządzenia dot. modernizacji sieci dystrybucyjnych o napięciu 110 kV lub wyższym, by ułatwić rozwój OZE, magazynów energii elektrycznej, klastrów i spółdzielni energetycznych oraz elektromobilności - wynika z porządku obrad Rady Ministrów.
21.11.2023

Kręte zielone ścieżki dojścia do zeroemisyjności. Polska na ścieżce podejścia

Polska z programami rozwoju energetyki odnawialnej na lądzie i morzu oraz planami budowy energetyki jądrowej weszła na ścieżkę podejścia. Od warunków prawnych, determinacji władz krajowych i samorządów oraz społeczności lokalnych będzie zależało w jakim tempie osiągniemy wskaźniki i cele założone w raporcie DNV.
20.11.2023

Świąteczne spotkanie Pomorskiej Platformy Offshore

Już 1.12 odbędzie się świąteczne spotkanie Pomorskiej Platformy Offshore, "Spotkanie sygnatariuszy Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku. Offshore i wodór w synergii dla rozwoju zielonej energetyki". Organizatorem wydarzenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.
06.11.2023

Czy firmy, które korzystają z zielonej energii odnoszą już korzyści?

Odnawialne źródła energii, energia jądrowa, wodór, magazynowanie energii i paliwa alternatywne to przyszły krajobraz energetyczny Europy. Firmy, które korzystają z zielonej energii już teraz odnoszą wymierne korzyści. Dla Polski transformacja energetyczna oznacza jednak wyzwania związane m.in. z decentralizacją sieci elektroenergetycznych i wprowadzeniem regulacji umożliwiających wielkie inwestycje infrastrukturalne.
23.10.2023

Ciężarówka na panele. Scania chce pojazdy zasilane energią słoneczną

Troska o środowisko powoduje postęp w zrównoważonym transporcie. Tym razem podążając za trendami, Scania informuje o skonstruowaniu ciężarówki zasilanej energią słoneczną.
29.09.2023

Dekarbonizacja energetyki przy użyciu jednej technologii nie spełni swojego zadania

Eksperci są zdania, że przy dekarbonizacji energetyki należy wykorzystywać miks wszystkich dostępnych źródeł energii, w tym atomowej. Ograniczenie się tylko do jednego źródła może skutkować wolniejszym przebiegiem tego procesu niż jest to konieczne dla zapobiegnięcia katastrofie klimatycznej.
26.09.2023

Maciej Babczyński objął stanowisko dyrektora ds. regulacyjnych i publicznych w OX2

Z początkiem września 2023 roku Maciej Babczyński objął funkcję dyrektora ds. regulacyjnych i publicznych w OX2. Jest w niej odpowiedzialny za działania na płaszczyźnie regulacyjnej, współpracę z administracją rządową, samorządową oraz z sektorem prywatnym.
04.09.2023

PGE przyspiesza transformację polskiej energetyki – zeroemisyjność już w 2040 r.

- Polska gospodarka, aby pozostać konkurencyjną potrzebuje czystej, bezpiecznej, zielonej i taniej energii. Zaktualizowana strategia PGE to przemyślana, racjonalna i odpowiedzialna ścieżka rozwoju polskiej energetyki w oparciu o nowoczesne rozwiązania - powiedział prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski.
29.08.2023

Magazyny energii na fali wzrostowej. Rekordowe zainteresowanie inwestorów w tegorocznej aukcji rynku mocy

Magazyny energii mogą się okazać hitem tegorocznej aukcji rynku mocy, zaplanowanej na 14 grudnia br. W prekwalifikacji do rynku mocy zostało zgłoszonych aż 16 GW w takich instalacjach, kilkukrotnie więcej niż w ubiegłym roku. Z perspektywy inwestorów mają one coraz większe uzasadnienie ekonomiczne. Są też niezbędne dla powodzenia transformacji energetycznej opartej na zmiennych, zależnych od pogody źródłach odnawialnych.
23.08.2023

Sejm za poprawkami Senatu do ustawy o OZE, wprowadzającymi m.in. cable pooling

Sejm poparł w czwartek wszystkie poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o OZE, w tym pakiet regulacji pozwalających na cable pooling - włączenie do sieci kilku źródeł na jednym przyłączu. Ustawa trafi teraz do prezydenta.
18.08.2023

I Konferencja Naukowa Energetyki Rozproszonej (KNER’2023) – nauka dla gospodarki

26 września 2023 r. w Krakowie odbędzie się I Konferencja Naukowa Energetyki Rozproszonej KNER’2023 – organizowana przez osiem wydziałów Akademii Górniczo-Hutniczej. W toku obrad naukowej refleksji zostaną poddane najważniejsze aspekty transformacji energetycznej. Konferencja wraz z odbywającym się dzień wcześniej VI Forum Energetyki Rozproszonej tworzą I Kongres Energetyki Rozproszonej – miejsce merytorycznej debaty na temat wyzwań energetycznych kraju.
18.08.2023

Terraen. Nowe podejście do magazynowania energii

Czy przydomowy magazyn energii z Chojnic zrewolucjonizuje nasze myślenie o samowystarczalności energetycznej?
09.08.2023

Udział OZE w polskim miksie energetycznym szybko rośnie. Konieczna rozbudowa rynku magazynów energii

W Polsce rozwój rynku magazynów energii mocno przyspieszył w ostatnich kilku latach. Jednak obecnie problemem wciąż pozostaje brak dobrych uregulowań prawnych i odpowiednich mechanizmów, które by go stymulowały – wskazuje ekspert ds. rynku energetycznego Wojciech Hann. Jak podkreśla, wsparcie w postaci regulacyjnych usług systemowych jest konieczne, żeby poprawić możliwości finansowania magazynów energii, bez których – biorąc pod uwagę skokowo rosnący udział OZE w polskim miksie – nie obejdzie się transformacja energetyczna.
31.07.2023

Sejm uchwalił ustawę nowelizującą prawo energetyczne

W piątek Sejm uchwalił ustawę nowelizującą prawo energetyczne z poprawkami. Dotyczy ona m.in. tzw. linii bezpośredniej, czyli takiej, która bezpośrednio łączy wytwórcę z odbiorcą energii.
31.07.2023

Senat uzupełnił nowelę ustawy o OZE o cable pooling

Senat uzupełnił w piątek nowelizację ustawy o OZE o pakiet regulacji pozwalających na cable pooling - włączenie do sieci kilku OZE na jednym przyłączu. Senackie poprawki rozpatrzy teraz Sejm.
29.07.2023

Magazyny energii - klucz do zintegrowania odnawialnych źródeł energii z siecią elektroenergetyczną [WYWIAD]

Transformacja energetyczna to również dynamiczna zmiana w sposobie funkcjonowania systemu energetycznego, napędzana głównie przez rosnące znaczenie rozproszonego wytwarzania energii, w tym w niestabilnych źródłach odnawialnych, takich jak instalacje fotowoltaiczne czy farmy wiatrowe - które są uzależnione od warunków pogodowych, co powoduje, że produkcja energii nie zawsze pokrywa zapotrzebowanie. Tym samym, nie jesteśmy w stanie wykorzystać ich pełnego potencjału, a nadwyżki energii mogą być marnotrawione.
26.07.2023

Senat. Połączone komisje za poprawkami do noweli ustawy o OZE

W czwartek komisje senackie zaproponowały ponad 20 poprawek m.in. doprecyzowujących do noweli ustawy o OZE. Nowe przepisy - jak podkreślił wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska - zawierają fundamentalne rozwiązania dla rozwoju OZE w Polsce m.in. w kwestii klastrów energii, spółdzielni energetycznych.
20.07.2023

Dynamiczne taryfy w Europie: wyzwania i rozwiązania. Polskie realia w obliczu ujemnych cen energii z perspektywy SolarEdge Technologies Poland

Historia energetyki w Polsce napisała kolejny rozdział, gdy po raz pierwszy w historii naszego kraju pojawiły się ujemne ceny energii. To zjawisko nie tylko zaskakuje, ale również wskazuje na zmiany w sposobie funkcjonowania sektora energetycznego. Taka sytuacja nie jest jednorazowym wyjątkiem, lecz raczej może być zapowiedzią nowej rzeczywistości. Otwiera jednak drzwi do zastanowienia się, jak planować energetyczną przyszłość Polski, szczególnie w kontekście planowanych od przyszłego roku dynamicznych taryf energetycznych. Ener
16.07.2023

Senat za poprawkami do ustawy ws. m.in. linii bezpośredniej

Senat w piątek zaproponował kilkadziesiąt poprawek do nowelizacji Prawa energetycznego. Nowe przepisy zawierają przepisy dotyczące m.in. społeczności energetycznych oraz linii bezpośredniej.
14.07.2023

Sejm znowelizował ustawę o OZE o przepisy dla m.in. biometanu, klastrów, offshore

Sejm przyjął w piątek nowelizację ustawy o OZE. Zawiera ona rozwiązania dla biometanu, ciepłownictwa i chłodnictwa, offshore, klastrów energii, spółdzielni energetycznych.
07.07.2023

Rozwój rynku wielkoskalowych magazynów energii przyspiesza [WIDEO]

Budowa wielkoskalowych bateryjnych magazynów energii przyspiesza zarówno globalnie, jak i w Polsce – czego przykładem są projekty, które pojawiły się podczas ostatniej, grudniowej aukcji mocy. Po raz pierwszy 17-letnie kontrakty mocowe zdobyło wówczas pięć takich instalacji o łącznej mocy ok. 165 MW. – Do tej pory mieliśmy w Polsce do czynienia tylko z wybranymi, bardzo małymi projektami magazynów energii. Myślę, że zainteresowanie tak naprawdę dopiero teraz się wykreuje – mówi Jacek Bogucki z Banku Gospodarstwa Krajowego. Jak ws
03.07.2023

Rusza program szkolenia dla górników organizowany przez EDF Renewables, Vulcan i Spółkę Restrukturyzacji Kopalń

Program „Wiatr – kopalnia możliwości” ma na celu wsparcie górników i innych pracowników sektora wydobywczego w zdobyciu umiejętności i wiedzy, które umożliwią im zmianę zawodu i zdobycie kompetencji w obsłudze i serwisowaniu instalacji farm wiatrowych na lądzie.
01.07.2023

Łukaszewska-Trzeciakowska: firmy powinny być gotowe na ograniczenie poboru energii, oraz na zwiększone zużycie, gdy będzie jej nadmiar w sieci

Myślimy o przedefiniowaniu mechanizmu DSR, by nie polegał tylko na gotowości do ograniczenia poboru energii przez firmy, ale także na zwiększenie jej zużycia, gdy będziemy mieli w sieci jej nadmiar - poinformowała PAP Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
30.06.2023

Uwaga Wodór! "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " [ODCINEK SPECJALNY 19]

"Magazynowanie energii przestało już być tylko tematem branżowym, takim, którym interesują się tylko energetycy. Dzisiaj o magazynowaniu energii mówią już wszyscy. Każdy, kto posiada, chociażby smartfon, zdaje sobie sprawę, że kwestia możliwości magazynowania energii i korzystania z niej wtedy gdy nie mamy dostępu do sieci, jest kwestią kluczową, przekładająca się na naszą mobilność oraz większą elastyczność."
27.06.2023

Rynek magazynów energii rośnie coraz szybciej [WIDEO]

W Polsce sektor przemysłowych i wielkoskalowych, bateryjnych magazynów energii dopiero raczkuje. Coraz dynamiczniej rozwija się za to segment komercyjnych, przydomowych magazynów energii, będących uzupełnieniem prosumenckich instalacji fotowoltaicznych. Zwłaszcza że w ciągu ostatnich lat ich ceny sukcesywnie spadają, a efektywność rośnie. – Mamy już w Polsce kilka dużych przedsiębiorstw, które opanowały technologię magazynowania energii, rozumieją ją, wiedzą, jak ją stosować, i potrafią się z nią obchodzić. Dlatego uważam, że moż
26.06.2023

3 Seas Hydrogen Council: Czas, by wodorowa Europa usłyszała głos naszego regionu

Dekarbonizacja systemów ciepłowniczych, certyfikacja wodoru, wypracowanie jednolitego stanowiska w zakresie regulacji UE, wybór transgranicznych projektów wodorowych – to priorytetowe działania 3 Seas Hydrogen Council, pierwszej w Europie platformy zrzeszającej kraje Europy Środkowo-Wschodniej.
26.06.2023

Anna Moskwa i wiceminister Małgorzata Golińska o suwerenności energetycznej i transformacji na "Kongresie 590"

"Bezpieczeństwo i niezależność energetyczna były i są nadal naszymi absolutnymi priorytetami. To najważniejszy filar polityki energetycznej Polski" – podkreśliła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas "Kongresu 590". W wydarzeniu, które odbyło się 21 czerwca 2023 r. w Warszawie, uczestniczyła również wiceminister Małgorzata Golińska.
22.06.2023

Sejm. Bez poprawek w drugim czytaniu projektu nowelizacji ustawy o OZE

Posłowie nie zgłosili w piątek w drugim czytaniu poprawek do projektu nowelizacji ustawy o OZE. Projekt zawiera rozwiązania dla biometanu, ciepłownictwa i chłodnictwa, offshore, klastrów energii. Będzie głosowany na następnym powiedzeniu Sejmu.
19.06.2023

Potencjał geotermii w krajowym ciepłownictwie nie jest w pełni wykorzystywany. Zainteresowanie samorządów i inwestorów powoli rośnie

Geotermia jest stabilnym źródłem czystej energii, które nie zależy od pogody. Może stanowić alternatywę dla ropy, gazu czy węgla, zwłaszcza że zasoby eksploatacyjne tej energii odpowiadają mniej więcej połowie rocznej produkcji ciepła koncesjonowanych wytwórców ciepła w Polsce. Mimo to są zagospodarowywane tylko w niewielkim stopniu. W ostatnich latach widać jednak rosnące zainteresowanie geotermią wśród krajowych inwestorów, czemu sprzyja też coraz większa dostępność finansowania takich inwestycji ze środków NFOŚiGW.
16.06.2023

Sejmowa komisja pozytywnie o poprawkach PiS do projektu zmiany Prawa energetycznego

Sejmowa komisja energii pozytywnie zaopiniowała w środę 11 poprawek, złożonych przez klub PiS w II czytaniu projektu zmiany Prawa energetycznego. Poprawki PiS zakładają m.in. że interkonektory mogą posiadać tylko operatorzy przesyłowi.
14.06.2023

PGE stawia większy nacisk na magazyny energii [WIDEO]

W kolejnych latach udział energii z OZE w polskim miksie energetycznym ma sukcesywnie rosnąć. – Zielona transformacja, oparta na źródłach odnawialnych, wymaga jednak potężnych inwestycji w magazyny energii – podkreśla Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE. W pomorskim Żarnowcu PGE planuje budowę największej tego typu instalacji w Europie – bateryjnego magazynu energii o mocy powyżej 200 MW i pojemności powyżej 820 MWh. Na potrzeby bilansowania popytu i podaży w systemie niezbędne są jednak nie tylko magazyny wielkoskalowe, ale
13.06.2023

Wody z dawnej kopalni zasilą przyszłą fabrykę Izery w Jaworznie

Jaworznicki Obszar Gospodarczy (JOG), gdzie ma powstać m.in. fabryka aut elektrycznych Izera, będzie zasilany w oczyszczoną wodę z wyrobisk dawnej kopalni Jan Kanty w Jaworznie – zakłada zainaugurowany we wtorek projekt. Stacja uzdatniania wód dołowych ma powstać do końca 2025 roku.
06.06.2023

Szef PSE: istnieje ryzyko, że wyłączenia OZE będą częstsze

Wyzwaniem będzie integracja źródeł OZE z siecią; już teraz pojawiają się redukcje produkcji energii z tych źródeł, a istnieje ryzyko, iż przy rozwoju OZE te redukcje będą głębsze i częstsze - wskazał w piątek prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych Tomasz Sikorski.
05.06.2023

MKiŚ jest list intencyjny w sprawie rozwoju polskiej technologii ogniw do magazynowania energii

PKN Orlen, Grupa Azoty, KGHM, PGE oraz największe polskie uczelnie podpisały list intencyjny o współpracy w rozwoju polskiej technologii ogniw jonowych do magazynowania energii. Wiceminister resortu klimatu Piotr Dziadzio podał, że w efekcie tych prac ma powstać fabryka ogniw.
30.05.2023

Finansowanie transformacji energetycznej w przedsiębiorstwach energetycznych, przemysłowych i komunalnych w 2023

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się ze szkoleniem “Finansowanie transformacji energetycznej w przedsiębiorstwach energetycznych, przemysłowych i komunalnych w 2023”, które odbędzie się on-line 20.06.2023. Wydarzenie wynika z dużego zainteresowania dofinansowaniami do transformacji energetycznej w przedsiębiorstwach, a także dotacjami na budowę lub przebudowę instalacji OZE oraz dużą liczbą planowanych modernizacji urządzeń lub wyposażania instalacji w urządzenia sprzyjające poprawie efektywności energetycznej przedsiębiorstw
26.05.2023

Prosument net-billingowy – czy to się opłaca?

Minął ponad rok od formalnej zmiany mechanizmu rozliczania wyprodukowanej i wprowadzonej do sieci energii przez prosumentów. W pierwszych trzech miesiącach jego funkcjonowania obowiązywał okres przejściowy, aby spółki obrotu mogły przystosować swoje systemy do nowego billingowania.
24.05.2023

Barbara Adamska: nie ma bezpiecznego systemu elektroenergetycznego, opartego o OZE bez magazynów energii [WIDEO]

– Potrzebujemy w systemie więcej energii z OZE ze względu nie tylko na cele klimatyczne, ale przede wszystkim na ceny energii. Nie osiągniemy niższych cen bez zwiększenia udziału energii z OZE, a do tego niezbędne są magazyny energii – podkreśla Barbara Adamska, prezeska Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii. Jak wskazuje, w Polsce ten rynek dopiero raczkuje, ale zainteresowanie rośnie, szczególnie ze strony prosumentów, m.in. dzięki dotacjom z programu Mój Prąd. Biorąc pod uwagę, że w Polsce jest obecnie ok. 1,2 mln pro
23.05.2023

Reforma ETS: Co cięcia emisji oznaczają dla europejskich przedsiębiorstw?

Trwająca reforma systemu ETS to ważny element ograniczania przez Unię Europejską emisji gazów i drogi do neutralności klimatycznej kontynentu. W ramach wdrażanych przepisów całkowicie zniesione mają być bezpłatne uprawnienia, a do systemu ETS włączono po raz pierwszy gazy z sektora morskiego.
17.05.2023

EKG 2023: samorządy chcą uczestniczyć w transformacji energetycznej, ale brakuje narzędzi [WIDEO]

Badania pokazują, że samorządy i mieszkańcy chcą uczestniczyć w procesie transformacji energetycznej, jednak brakuje odpowiednich narzędzi regulacyjnych i bodźców finansowych – ocenił podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego prof. Piotr Szymański z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.
12.05.2023

Greenvolt wzmacnia produkcję energii odnawialnej wprowadzając pierwsze rozwiązanie hybrydowe w Polsce

Moc wytwórcza elektrowni wiatrowych zostanie uzupełniona energią uzyskaną z paneli fotowoltaicznych. Pionierskie rozwiązanie hybrydowe w Polsce pozwoli podnieść moc wytwórczą o 10 MW, do całkowitej wartości 37,5 MW dzięki wykorzystaniu wiatru i nasłonecznienia. Wdrożenie systemu bateryjnego magazynowania energii 3MW o pojemności do 12 MW pozwala na optymalizację mocy wytwórczej ze źródeł odnawialnych.
11.05.2023

Magazyn energii - dobra inwestycja w dobie rosnących cen energii i sposób na niezależność energetyczną

Wysokie ceny prądu, brak stabilizacji na rynku energetycznym oraz zmiana systemu rozliczeń fotowoltaiki sprzyjają poszukiwaniu efektywnych pomysłów na jeszcze skuteczniejsze wykorzystywanie energii z mikroinstalacji fotowoltaicznej – zarówno przydomowej, jak i tej znajdującej się w niewielkich przedsiębiorstwach. Jednym z takich rozwiązań są magazyny energii. Co warto o nich wiedzieć?
27.04.2023

Rząd przyjął projekt ws. społeczności energetycznych i zmian sprzedawcy prądu

Zmiana sprzedawcy prądu w 24 godz., porównywarka cen, umowy z dynamiczną ceną prądu, obywatelskie społeczności energetyczne - to niektóre rozwiązania projektu zmiany Prawa energetycznego, który we wtorek przyjął rząd.
18.04.2023

Komisja energii pozytywnie o poprawkach PiS do projektu o ESP

Sejmowa komisja energii pozytywnie zarekomendowała w czwartek wszystkie, zgłoszone przez klub PiS w drugim czytaniu poprawki do projektu ustawy o inwestycjach w elektrownie szczytowo-pompowe. Poprawki w większości mają charakter porządkujący i legislacyjny.
14.04.2023

Paris Rhône - licząca ponad sto lat marka urządzeń elektrycznych - poszerza ofertę o systemy magazynowania energii

Paris Rhône Energy, nowa marka należąca do Paris Rhône, producenta urządzeń elektrycznych z ponad 100-letnim dorobkiem, niedawno zaprezentowała swój pierwszy kompletny domowy system zasilania z serii PEX. Premiera systemu miała miejsce 11 kwietnia na platformie Indiegogo.
14.04.2023

PiS proponuje dalsze usprawnienia przy budowie elektrowni szczytowo-pompowych

W trakcie drugiego czytania ustawy dot. ułatwień w budowie elektrowni szczytowo-pompowych poseł Marek Suski (PiS) poinformował, że jego klub złoży poprawki, które - jak powiedział - mają dodatkowo usprawnić takie inwestycje. Projekt został odesłany ponownie do komisji.
13.04.2023

Recykling akumulatorów litowo-jonowych w świetle prawa UE

Zgodnie z szacunkami unijnych agencji, do 2030 r. po drogach państw członkowskich Unii Europejskiej (dalej: UE) będzie jeździć co najmniej 30 milionów pojazdów elektrycznych. Oczekuje się, że samochody elektryczne znacznie zmniejszą emisję gazów cieplarnianych w sektorze transportu drogowego. Elektryczne pojazdy wykorzystują baterie litowo-jonowe (dalej: baterie Li-on).
11.04.2023

Pylontech uzyskuje od TÜV Rheinland pierwszy na świecie certyfikat baterii dla jonów sodowych

3 marca 2023 r. spółka (nr na giełdzie 688063) uzyskała od TÜV Rheinland pierwszy na świecie certyfikat baterii dla jonów sodowych oparty na normach UL1973:2022, IEC62619:2022, IEC62660-2:2018 i IEC62660-3:2022. Certyfikat ten jest potwierdzeniem zaawansowania i doświadczenia, jakie spółka Pylontech posiada w obszarze technologii budowy akumulatorów opartych na jonach sodowych, które toruje jej drogę do wdrożenia tej technologii w systemach magazynowania energii.
06.04.2023

Biogazownie - szansa na oszczędności i dbałość o środowisko

Biogaz i biometan to produkty, w których pokłada się nadzieje na zwiększenie europejskiego bezpieczeństwa energetycznego. Redukcja emisji CO2 wspiera dekarbonizację sektora energetycznego i rolniczego. Im szybciej na rynku energii pojawi się biogaz i biometan, tym szybszy będzie rozwój różnych sektorów rynkowych, jak np. transport lotniczy, transport morski, rolnictwo, ciepłownictwo czy energetyka.
28.03.2023

Shanghai Electric nawiązuje współpracę z międzynarodowymi partnerami przemysłowymi, aby promować strategiczne tworzenie połączeń wielu źródeł energii i trybu komplementarnego

W 2022 r. najnowszy pakiet mocy wytwórczych morskich elektrowni wiatrowych Shanghai Electric w Chinach zajął pierwsze miejsce po raz ósmy z rzędu. Projekt fotowoltaiczny w Dubaju realizowany wspólnie z ACWA Power wszedł w kluczowy etap budowy. W planach jest wprowadzenie do produkcji nowej generacji urządzeń wytwarzających wodór z wody poddanej elektrolizie.
25.03.2023

Pompy ciepła jedną z kluczowych technologii europejskiego przemysłu

Zgodnie z przyjętą przez Komisję Europejską propozycją „Net-Zero Industry Act” technologia pomp ciepła jest wskazana już nie tylko jako kluczowa dla fali renowacji budynków, realizacji celów zmniejszenia zależności energetycznej od Rosji, czy dekarbonizacji, ale także jest wśród ośmiu technologii, które w Unii mają być podstawą europejskiego zielonego przemysłu.
17.03.2023

Projekt specustawy dot. elektrowni szczytowo-pompowych - do drugiego czytania

Sejmowa komisja ds. energii przyjęła w czwartek projekt specustawy dotyczącej budowy elektrowni szczytowo-pompowych (ESP). Według resortu klimatu i środowiska takie elektrownie są niezbędne do stabilizacji systemu i odnawialnych źródeł energii.
10.03.2023

Największy w Europie system magazynowania energii działa i czeka na energię z morskiego wiatru

Projekt ma zdolność do magazynowania energii wystarczającej do zasilenia około 300 000 domów przez okres dwóch godzin.
07.03.2023

Prof. Sobczak: magazyny ciepła nowym trendem w przechowywaniu energii

Nowym trendem w przechowywaniu energii pozyskanej z odnawialnych źródeł – farm fotowoltaicznych czy turbin wiatrowych – są magazyny ciepła – powiedziała PAP wiceprezes Polskiej Akademii Nauk prof. Natalia Sobczak. Mogą być alternatywą dla baterii litowo-jonowych – dodała.
03.03.2023

Rząd przyjął projekt specustawy dot. elektrowni szczytowo-pompowych

We wtorek rząd przyjął projekt specjalnej ustawy dotyczącej budowy elektrowni szczytowo-pompowych (ESP) - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Specustawa ma usprawnić przygotowanie, realizację i rozbudowę elektrowni, które będą pełnić rolę magazynów energii elektrycznej.
28.02.2023

Politechnika Lubelska z własnym systemem magazynowania energii

Przed budynkiem Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii Politechniki Lubelskiej stanął kontener do zabudowy systemu magazynowania energii elektrycznej. Waży on ponad 12 ton, a jego wymiary to 6 m x 2,5 m x 2,8 m. Będzie on wyposażony w najnowszą technologię baterii litowo-jonowych NMC oraz LFP.
28.02.2023

Rząd na najbliższym posiedzeniu ma się zająć specustawą dot. elektrowni szczytowo-pompowych

Na wtorkowym posiedzeniu rząd ma się zająć projektem specjalnej ustawy dotyczącej budowy elektrowni szczytowo-pompowych (ESP). Według Ministerstwa Klimatu i Środowiska ich budowa jest niezbędna, by skutecznie zarządzać energią z odnawialnych źródeł energii (OZE).
27.02.2023

POIiŚ 2014-2020, a rozwój OZE w Polsce [ANALIZA]

Wzrost mocy jednostek wytwórczych odnawialnych źródeł energii, rozbudowa sieci elektroenergetycznej, rozwój inteligentnych sieci energetycznych, poprawa efektywności energetycznej budynków - to niektóre z efektów realizacji Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
27.02.2023

PGE prowadzi konsultacje rynkowe ws. budowy bateryjnego magazynu energii Żarnowiec

PGE prowadzi konsultacje rynkowe w sprawie budowy bateryjnego magazynu energii przy Elektrowni Szczytowo-Pompowej Żarnowiec - jednego z największych tego typu projektów w Europie - poinformowała PAP spółka. Inwestycja ma być realizowana w latach 2024-2027.
22.02.2023

2023 będzie rekordowy pod względem liczby inwestycji w magazyny energii

Rok 2023 będzie rekordowy pod względem liczby inwestycji w magazyny energii wśród prosumentów – prognozują specjaliści z branży OZE. W ocenie ekspertów magazynowanie energii zmieni rynek zarządzania energią.
21.02.2023

Dzień Baterii. Umożliwiają rozwój technologiczny, ale wymagają uwagi

Corocznie 18 lutego obchodzony jest na świecie Dzień Baterii. To nie przypadek. Tego dnia urodził się włoski naukowiec i wynalazca Alessandro Volta. Właśnie jemu przypisuje się wynalezienie pierwszej baterii. Dziś trudno bez nich wyobrazić sobie smartfony, samochody i wiele innych przedmiotów codziennego użytku. Należy jednak pamiętać, że rozwój niesie też za sobą konsekwencje – dlatego warto mieć na uwadze bezpieczne unieszkodliwianie zużytych akumulatorów.
20.02.2023

Odwrotne rdzewienie - baterie Iron-Air 10 razy tańsze od Li-Ion

Założony w laboratoriach MIT, start-up Form Energy ulepszył 140-letnią technologię baterii, aby zrewolucjonizować magazynowanie energii. Bateria Iron-Air (żelazowo - powietrzna), jest 10 razy tańsza od powszechnych Li-ion - a rozpoczęcie masowej produkcji przewidywane jest na 2024 rok.
25.01.2023

W Warszawie będą odzyskiwać ciepło ze ścieków

Wodociągowcy podpisali umowę z ciepłownikami w zakresie odzyskiwania ciepła ze ścieków i wykorzystania go na potrzeby mieszkańców. To pionierskie rozwiązanie w stolicy.
19.01.2023

Orsted ze zgodą na budowę systemu magazynowania dla MFW Hornsea 3

BESS w Norfolk ma mieć moc około 200 MW i być zlokalizowany z już zaplanowaną infrastrukturą.
16.01.2023

RWE kończy budowę systemu magazynowania energii, który połączy elektrownie wodne w Niemczech

Zakończyła się instalacja pierwszego w Niemczech megabateryjnego systemu magazynowania energii. W ciągu zaledwie 14 miesięcy RWE udało się zbudować system o łącznej mocy 117 megawatów (128 megawatogodzin/MWh).
16.01.2023

Elektrownie szczytowo-pompowe PGE z koncesją na magazynowanie energii

Cztery elektrownie szczytowo-pompowe PGE Energia Odnawialna jako pierwsze w Polsce uzyskały od Urzędu Regulacji Energetyki (URE) koncesję na magazynowanie energii elektrycznej.
03.01.2023

Magazyny energii elektrycznej po raz pierwszy w rynku mocy

Magazyny energii elektrycznej po raz pierwszy zdobyły kontrakty rynku mocy - wynika ze wstępnych wyników aukcji na rok dostaw 2027, podanych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. 17-letnie kontrakty mocowe zdobyły co najmniej trzy tego typu instalacje.
21.12.2022

OX2 wygrywa aukcję OZE dla największej w Polsce farmy PV

OX2 w Polsce wygrała państwową aukcję zwykłą na sprzedaż energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, uzyskując wsparcie dla projektu farmy fotowoltaicznej o łącznej mocy zainstalowanej do 100 MW.
21.12.2022

Raport PKEE: Polska realizuje transformację energetyczną i potrzebuje unijnego wsparcia [WIDEO]

Nakłady na transformację sektora energetycznego z uwzględnieniem działań osłonowych do 2030 roku mogą wynieść nawet 135 mld EUR – wynika z raportu „Polska ścieżka transformacji energetycznej”, przygotowanego przez PKEE we współpracy z Ernst & Young Consulting. „Polska zrobiła bardzo dużo, jeśli chodzi o transformację i ma bardzo ambitne plany, które konsekwentnie realizuje. Potrzebujemy jednak wsparcia ze strony UE” – podkreślił Wojciech Dąbrowski, prezes Rady Zarządzającej PKEE i prezes zarządu PGE.
19.12.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Magazynowanie energii i rola wodoru w kontekście bezpieczeństwa energetycznego [Odcinek 13]

Wielu z nas zastanawia się, czy magazynowaniem energii w wodorze na szeroką skalę jest technicznie możliwe, społecznie akceptowalne i co najważniejsze - w ogóle opłacalne? I czy my, Polacy, będziemy potrafili zbudować krajowe magazyny wodoru?
19.12.2022

OX2 kontraktuje obowiązek mocowy dla magazynu energii o mocy zainstalowanej 50 MW

OX2 zakontraktowała w aukcji głównej rynku mocy na rok 2027 w Polsce, 21 MW obowiązku mocowego dla magazynu energii. Jednostka wytwórcza OX2 uzyskała 17-letni kontrakt.
19.12.2022

Hynfra Energy Storage i Claritas uruchomią w Polsce 500 MW magazynów energii

Claritas Investments (CLARITAS), holenderski inwestor działający w obszarze transformacji energetycznej, rozpoczyna współpracę z polską firmą Hynfra Energy Storage (HES) w celu uruchomienia w Polsce 500MW magazynów energii w skali przemysłowej. Ramowa umowa o współpracy z HES to pierwsza inwestycja Claritas na polskim rynku bateryjnych magazynów energii.
15.12.2022

EDP wraz z globalnymi partnerami uruchamiają nową edycję programu Free Electrons z misją wyłonienia najbardziej innowacyjnych startupów

Już można składać wnioski o udział w 7. edycji programu Free Electrons – inicjatywy skierowanej do najbardziej innowacyjnych i obiecujących startupów w branży energetycznej. Termin nadsyłania projektów upływa 28 stycznia.
05.12.2022

RWE daje zielone światło dla 220-megawatowego systemu magazynowania energii w Nadrenii Północnej-Westfalii

RWE kontynuuje rozwój działalności w zakresie technologii bateryjnego magazynowania energii. Firma sfinalizowała decyzję o inwestycji w 220 megawatowy projekt, który będzie realizowany na terenie Niemiec. Na obszarze należących do RWE elektrowni w Neurath i Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii ma zostać zainstalowanych łącznie 690 bloków baterii litowo-jonowych.
27.11.2022

W pobliżu MFW Dogger Bank Tesla buduje "największą w Europie baterię"

Brytyjski deweloper wykorzystuje technologię firmy Elona Muska, aby wdrożyć system magazynowania 98MW/196MWh w pobliżu punktu przyłączenia do sieci dla największego na świecie projektu offshore.
23.11.2022

EDF Renewables chce budować magazyn energii w Norwich

EDF Renewables UK zaproponowało budowę akumulatorowego systemu magazynowania energii o mocy 114 MW na południe od podstacji Norwich, pomiędzy Dunston i Swainsthorpe.
22.11.2022

Ikea inwestuje w morską energetykę wiatrową

Szwedzki deweloper OX2 poinformował, że podpisał z Ingka Investments umowę sprzedaży 49 proc. udziałów w projektach morskich farm wiatrowych realizowanych przez Szwedów. Właściciel popularnej grupy Ikea zyska w ten sposób 49 proc. udziałów w przedsięwzięciach offshore wind.
22.11.2022

Shanghai Electric prezentuje informacje branżowe podczas siódmego Międzynarodowego Szczytu Przybrzeżnej Energetyki Wiatrowej

W dniach 10-12 listopada w prowincji Hainan w Chinach odbył się siódmy Międzynarodowy Szczyt Przybrzeżnej Energetyki Wiatrowej, którego organizatorem była firma Shanghai Electric Wind Power Group Co. Podczas ceremonii otwarcia prezes Spółki, Miao Jun, wygłosił przemówienie na temat rozwoju branży. Tegoroczna impreza pod hasłem „Wzmocnienie działań skoncentrowanych na innowacjach w celu promowania sprawnego i uporządkowanego rozwoju przybrzeżnej energetyki wiatrowej” zgromadziła światowych liderów i przedstawicieli branży, którzy
21.11.2022

Wyspy energetyczne i PtX rozwiązaniem kryzysu energetycznego?

Europejskie morskie farmy wiatrowe o mocy 30 GW są prawie w całości podłączone do systemu energetycznego za pomocą podmorskich kabli, które biegną od każdej farmy do kraju macierzystego.
20.11.2022

EDF Renewables buduje magazyn energii o mocy 50MW

EDF Renewables buduje w Coventry magazyn energii o mocy 50MW - dzięki temu miasto Midlands stanie się drugim w Wielkiej Brytanii, w którym powstanie Energy Superhub.
07.11.2022

Projekt ustawy o inwestycjach w elektrownie szczytowo-pompowe ma ułatwić ich powstawanie

Na stronach RCL opublikowano w czwartek projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowych i inwestycji towarzyszących. Nowe przepisy miałyby przyśpieszyć inwestycje w takie elektrownie i znaleźć się w jednym akcie prawnym.
03.11.2022

Kryzys energetyczny wymusza pilne zmiany w polityce OZE

W obliczu wojny w Ukrainie i widma kryzysu energetycznego konieczne jest podjęcie natychmiastowych działań - dywersyfikacja dostaw gazu, szybsza transformacja energetyczna, wzrost produkcji energii z OZE. W tej chwili magazyny mamy pełne, ale w dłuższej perspektywie nasze bezpieczeństwo energetyczne może być zagrożone – to główne wnioski płynące z V. Międzynarodowej Konferencji „Energetyka, Rolnictwo, Środowisko”, która odbyła się 21 października w Grodnie k. Międzyzdrojów. Uczestnicy dyskusji, zorganizowanej przez Fundację Europ
27.10.2022

Politechnika Opolska inwestuje w laboratorium optymalizacji pracy OZE

Dzięki współpracy Politechniki Opolskiej z Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną na drugim kampusie uczelni powstanie nowoczesne laboratorium, w którym będą prowadzone badania nad inteligentną stabilizacją pracy farm fotowoltaicznych za pomocą przemysłowych magazynów energii.
25.10.2022

Energia fal - kluczowa w redukcji kosztów w hybrydowych systemach OZE

Nowe badania wykazały, że względna przewidywalność i spójność energii fal może odegrać istotną rolę w poprawie niezawodności i stabilności, przy jednoczesnej redukcji kosztów w sieci zasilanej energią odnawialną.
17.10.2022

GreenVolt dodaje 59MW do polskiego portfela OZE

GreenVolt rozpoczął budowę portfela projektów odnawialnych źródeł energii w Polsce, których łączna przewidywana moc to 59 MW. Poczynione inwestycje są zdywersyfikowane pomiędzy energetykę wiatrową, słoneczną oraz magazynowanie energii.
13.10.2022

Jak efektywnie zarządzać energią elektryczną w domu?

Do oszczędzania energii nie powinno się przekonywać nikogo. To nie tylko korzyści dla środowiska, ale również ulga dla domowego budżetu. Wyjaśniamy, na czym polega rozsądne zarządzanie energią elektryczną w domu oraz jak mądrze i bez zbędnych wyrzeczeń można zoptymalizować zużycie prądu.
13.10.2022

PGNiG dostało miliony na zielony wodór z projektu Hy-Chess

Konsorcjum z PGNiG jako liderem podpisało umowę na dofinansowanie z NCBR projektu energetycznego Hy-Chess w obszarze wytwarzania i wykorzystania wodoru - poinformowała w środę spółka. Umowa opiewa na 34,3 mln zł, a całkowity budżet projektu to 120 mln zł.
12.10.2022

Rząd planuje specustawę o budowie elektrowni szczytowo-pompowych

Rząd jeszcze w 2022 r. planuje przyjąć projekt specustawy, mającej przyspieszyć procesy inwestycyjne przy budowie elektrowni szczytowo-pompowych - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
10.10.2022

Carlton Power uzyskuje zgodę na budowę pierwszego hubu wodorowego w Manchesterze

Carlton Power uzyskał od władz lokalnych Trafford Council pozwolenie na budowę pierwszego hubu wodorowego w Manchesterze.
07.10.2022

OX2 rozbudowuje swoje portfolio o kolejne moce

OX2 - największy deweloper lądowych farm wiatrowych w Europie pod względem wybudowanych dotychczas inwestycji. Szwedzka firma realizuje również morskie projekty wiatrowe, wielkoskalowe projekty fotowoltaiczne oraz jest aktywna w obszarze rozwoju technologii energetyki odnawialnej, takich jak wodór i magazynowanie energii.
07.10.2022

PSSE i Northvolt uruchamiają program akceleracyjny dla startupów związanych z magazynowaniem energii

Eco-On to program akceleracyjny wspierający startupy działające głównie w obszarze magazynowania energii, automatyzacji i robotyzacji. Organizatorem programu jest Gdański Park Naukowo-Technologiczny, należący do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a rolę wiodącego partnera objął Northvolt. Do projektu można zgłosić się za pośrednictwem strony internetowej gpnt.pl.
04.10.2022

Dania pracuje nad pierwszym na świecie przetargiem Power-to-X

Duńska Agencja Energetyczna (DEA) pracuje nad pierwszym przetargiem Power-to-X (PtX) w Danii i wkrótce zorganizuje spotkanie z interesariuszami w celu omówienia harmonogramu i ram postępowania przetargowego. Ponadto, po utworzeniu grupy zadaniowej PtX, DEA utworzyła również sekretariat do spraw Power-to-X.
24.09.2022

PGE przyspieszy prace dotyczące jednego z największych w Europie bateryjnych magazynów energii

Jeszcze w tym roku zostanie uruchomione postępowanie na projekt i dostawę bateryjnego magazynu energii przy Elektrowni Szczytowo-Pompowej Żarnowiec, jednego z największych w Europie - poinformowała w piątek PGE.
16.09.2022

Modułowe, ekologiczne budownictwo wielorodzinne przyszłością dla samorządów i rynku mieszkaniowego

Szybka realizacja ekologicznego i dostępnego kosztowo budownictwa wielorodzinnego w Polsce staje się rzeczywistością. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wyłoniło wykonawcę projektu, który ma szansę stać się przełomem na rynku mieszkalnictwa i gotowym modelem do wykorzystania przez rodzime samorządy. Mowa o innowacyjnym, wielorodzinnym budynku zaprojektowanym w technologii modułowej 3D. Jego wykonawcą będzie spółka DMDmodular z podkrakowskiej Skawiny.
13.09.2022

Modułowe magazyny energii będą istotnym elementem transformacji energetycznej w Polsce?

To, że bez magazynów energii bardzo trudno będzie bilansować system elektroenergetyczny oparty o odnawialne źródła energii jest faktem znanym od dawna. Obecna dyskusja dotyczy, między innymi kwestii, w jakiego rodzaju magazyny energii należy inwestować aby były opłacalne i spełniały potrzeby zmieniającego się rynku wytwarzania energii w Polsce? Jednym z podstawowych rozwiązań są modułowe magazyny energii.
12.09.2022

Australijski Uniwersytet Monash otrzymał 495 tys. dolarów na zbadanie projektu rynku magazynów energii

Uniwersytet Monash w Australii otrzymał 495 000 AUD$ dofinansowania na zbadanie alternatywnych projektów rynkowych, które mogłyby wspierać technologie magazynowania energii.
12.09.2022

Shanghai Electric ukończył Fazę B piątego etapu realizacji kompleksu Mohammed bin Rashid Al Maktoum Solar Park o mocy 900 MW

Shanghai Electric ogłosiła, że oddano do eksploatacji Fazę B piątego etapu realizacji kompleksu Mohammed bin Rashid Al Maktoum Solar Park o mocy 900 MW. W ramach największej na świecie elektrowni fotowoltaicznej w budowie, inwestycja ta pomoże Dubajowi poprawić i przekształcić swój koszyk energetyczny poprzez zapewnienie dostawy energii elektrycznej na poziomie 2,268 mld kWh rocznie po jej ukończeniu, co wystarczy na zasilenie ponad 240000 gospodarstw domowych i da możliwość obniżenia emisji CO2 o 1,1 mln ton rocznie.
05.09.2022

Instalacje fotowoltaiczne i magazyny energii powstaną na gruntach trzech nadleśnictw

Na gruntach kolejnych trzech nadleśnictw na terenie województwa małopolskiego powstaną instalacje fotowoltaiczne i magazyny energii dzięki współpracy spółki Tauron Zielona Energia oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie.
31.08.2022

Miks energetyczny w Polsce - czy czeka nas przełom?

Produkcja energii z OZE bije kolejne rekordy. Tylko w czerwcu 2022 r. produkcja energii w Polsce wyniosła 13 600 GWh. 46,4% energii wyprodukowano z węgla kamiennego, 27,4% stanowił węgiel brunatny, a elektrownie OZE miały 18,3% wkładu w produkcję energii. W ujęciu dziennym łączna generacja OZE była w stanie pokryć nawet 67% zapotrzebowania kraju na moc. Jednak to wciąż za mało. Według wytycznych Komisji Europejskiej UE do 2050 roku musi obniżyć emisje do zera, a co za tym idzie odejść od paliw kopalnych i całkowicie oprzeć miks e
30.08.2022

Prąd DIY - czyli jak przygotować firmę na kryzys energetyczny?

Przedsiębiorcy z krajów Unii Europejskiej szykują się na zimowe ograniczenia w dostawach prądu. Zmniejszony import gazu przez Nord Stream 1 i wstrzymanie jego przesyłu przez gazociąg Jamalski oraz ropy przez rurociąg Przyjaźń niepokoją biznes. Dodatkowo, od kwietnia br. Polska wprowadziła embargo na rosyjski węgiel. Jeśli z powodu wojny w Ukrainie dojdzie do ograniczenia dostaw prądu, pierwsi odczują to przedsiębiorcy. Na szczęście zima jeszcze nie nadeszła, a to daje firmom szansę na przygotowanie się na kryzys.
29.08.2022

Powstanie pierwszy w regionie Klaster Energii Powiatu Radomskiego

– W imieniu Krajowej Izby Klastrów Energii chciałbym pogratulować inicjatywy wszystkim przyszłym uczestnikom klastra. Jest to pionierskie przedsięwzięcie w Radomiu i regionie radomskim, który ma duży potencjał również w obszarze energii odnawialnej, dlatego cieszę się, że możemy w nim uczestniczyć – mówi Tomasz Drzał, dyrektor zarządzający Krajowej Izby Klastrów Energii i OZE
24.08.2022

PGE Obrót zachęca do instalacji PV i magazynów energii

PGE Obrót zachęca klientów do montowania instalacji fotowoltaicznej w zestawie z magazynami energii. Firma proponuje szczegółowe i fachowe doradztwo w tym zakresie, pomagając m.in. w formalnościach związanych z dofinansowaniem takiej inwestycji.
10.08.2022

Potrzebne są zmiany!

By zapewnić zieloną bezpieczną energię o odpowiednich parametrach jakościowych potrzebne jest zachęcanie przedsiębiorców, żeby uzupełniali własne źródła wytwórcze magazynami energii – mówiła Barbara Adamska, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii, podczas IV Forum Energetyki Rozproszonej w maju 2022.
05.08.2022

Budimex i EDF Renewables podpisują strategiczne partnerstwo dla offshore

Firmy Budimex i EDF Renewables ogłosiły podpisanie porozumienia o współpracy (MoU) na zasadzie równych udziałów (w proporcji 50/50) dotyczącego wspólnego zaangażowania w realizację inwestycji w morskie farmy wiatrowe w ramach drugiej fazy rozwoju offshore w Polsce.
03.08.2022

Posiedzenie tematyczne Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności: „Magazyny energii elementem budowy bezpieczeństwa energetycznego Polski”

We wtorek 17 maja w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej odbyło się posiedzenie tematyczne Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności: „Magazyny energii elementem budowy bezpieczeństwa energetycznego Polski”. Dostępny jest już pełen raport.
27.07.2022

Elektryki na baterie z drewna - rewolucja Northvolt i Stora Enso

Firma Northvolt nawiązała współpracę z firmą Stora Enso w celu zbadania możliwości opracowania baterii z wykorzystaniem produktów drewnopochodnych pochodzących z lasów nordyckich.
27.07.2022

Największy magazyn energii w Europie PGE zbuduje w Żarnowcu

Unikalny na skalę europejską projekt magazynu energii PGE w Żarnowcu o mocy powyżej 200 MW uzyskał pierwszą w Polsce promesę koncesji na magazynowanie energii elektrycznej w wielkoskalowym elektrochemicznym magazynie energii. Promesa została wydana przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.
20.07.2022

Największe magazyny energii PGE powstaną na Pomorzu

- Mamy plan budowy wielkoskalowych magazynów energii. Planujemy budowę jednego z nich na Pomorzu (...). Będzie to największy magazyn w Polsce - mówił dla portalu WNP.PL Wojciech Dąbrowski, prezes PGE. Spółka stawia nie tylko na dynamiczny rozwój OZE w sektorach onshore, offshore, ale jako uzupełnienie inwestycji kolejnym krokiem są wielkoskalowe magazyny energii.
19.07.2022

TAURON z nowym magazynem energii

TAURON przyłączył do swojej sieci niskiego napięcia przemysłowy magazyn energii w Ochotnicy Dolnej. Instalacja ma charakter pilotażowy, jej celem jest pokazanie wpływu magazynu na stabilizację pracy sieci elektroenergetycznej. W tej małopolskiej gminie występuje jeden z największych w Polsce współczynników zagęszczenia mikroinstalacji 1-fazowych. TAURON realizuje projekt wspólnie z Apator S.A., Gminą Ochotnica Dolna i Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie.
19.07.2022

Enea rozpoczyna kolejny etap prac nad wodorowym buforem energetycznym H2eBuffer

Enea Operator wspólnie z Uniwersytetem Szczecińskim oraz Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym realizują innowacyjny projekt naukowo-badawczy H2eBuffer. W efekcie prac powstanie wodorowy bufor energetyczny magazynujący energię i stabilizujący pracę sieci energetycznej. System będzie wykorzystywał zielony wodór pozyskany z instalacji OZE. Projekt wkroczył w trzeci etap, w którym Enea Operator na podstawie badań przeprowadzonych przez uczelnie wybuduje prototyp bufora. Lokalizacja prototypu została już wytypowana - będzi
17.07.2022

Veolia term dołączyła do grona Członków Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii

Veolia term dołączyła do grona Członków Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii (PSME). Oficjalne podpisane dokumentów odbyło się w siedzibie firmy. Magdalena Bezulska, Prezes Zarządu Veolia Poland term i Barbara Adamska, Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii są przekonane, że to współpraca, która przyniesie wiele korzyści szeroko rozumianemu rynkowi elektroenergetyki.
15.07.2022

Innowacje NCBR dla zielonego ciepłownictwa

Dzięki innowacjom, które powstają pod skrzydłami Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, rachunki za ogrzewanie mogą znacząco zmaleć, a marnowanie ogromnych ilości ciepła zostanie zakończone. Nowoczesne ciepłownie, elektrociepłownie czy biogazownie, których prototypy przygotowują już wykonawcy, to nie tylko wymierne korzyści ekonomiczne i dla środowiska, lecz także większe bezpieczeństwo energetyczne Polski. Ich realizacja możliwa jest dzięki wsparciu Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój.
15.07.2022

Magazynowanie energii - drugie życie działek pogórniczych

Wykorzystanie ponad trzech tysięcy hektarów działek po dawnych zakładach górniczych, należących do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, do wdrożenia innowacyjnego projektu Instytutu Techniki Górniczej KOMAG - Śląskiego Systemu Magazynowania Energii - przewiduje porozumienie zawarte w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
14.07.2022

Przemysłowy potencjał do zielonej zmiany

Przemysłowy potencjał do zielonej zmiany - to tytuł konferencji Instytutu ESG, która odbyła się 5 lipca w Warszawie. Podczas wydarzenia eksperci odnieśli się do wyzwań, jakie stoją przed przedsiębiorcami i związanymi z tym szansami na wzrost konkurencyjności polskiego przemysłu. Dyskusja poświęcona była także potencjałowi, jaki niesie ze sobą dywersyfikacja źródeł energii, oraz najlepszym sposobom na finasowanie transformacji przemysłowej.
13.07.2022

UE inwestuje 1,8 mld euro w projekty w dziedzinie czystych technologii, m.in. w Polsce

UE zainwestuje ponad 1,8 mld euro w 17 innowacyjnych projektów w dziedzinie czystych technologii w ramach trzeciej rundy przydzielania dotacji z funduszu innowacyjnego. Wybrane projekty zlokalizowane są w Bułgarii, Finlandii, Francji, Holandii, Islandii, Niemczech, Norwegii, Polsce i Szwecji.
12.07.2022

Magazynowanie energii: największym wyzwaniem jest budowa niezbędnej infrastruktury [WYWIAD]

Jednym z kluczowych tematów poruszanych podczas V Forum Wizja Rozwoju było magazynowanie energii. Mieliśmy okazję zapytać moderatora panelu dotyczącego tego zagadnienia - Pawła Trojanowskiego - eksperta branżowego Klastra Technologii Wodorowych w organizacji Hydrogen Europe, działał w ramach inicjatywy European Clean Hydrogen Alliance, Sales Manager New Technologies Sescom S.A. i współautora podcastu Uwaga wodór! m.in. o kierunki rozwoju tego dynamicznego sektora czy aspekty związane z infrastrukturą.
27.06.2022

EIG i Aramco zawierają porozumienie w sprawie rozszerzenia współpracy w obszarze energetyki

Spółka EIG, jeden z wiodących inwestorów instytucjonalnych w sektorze energetycznym i infrastrukturalnym na świecie, ogłosiła dzisiaj zawarcie porozumienia („Porozumienie”) z firmą Armaco dotyczące współpracy w ramach przyszłych projektów energetycznych. Firmy przeprowadzą inwestycje w zaawansowane technologie.
17.06.2022

Finlandia instaluje magazyny energii przy wiatrakach na lądzie

Holenderska spółka technologiczna Alfen zbuduje system magazynowania energii w Finlandii, który będzie wspierał farmę wiatrowej Teuva, ale także tzw. funkcję „black start”.
16.06.2022

Tauron Nowe Technologie podpisał list intencyjny ws. magazynowania energii z OZE

Tauron Nowe technologie podpisał list intencyjny z firmą Ecological Projects Poland (EPP) w sprawie rozwoju technologii magazynowania energii ze źródeł odnawialnych (OZE) - poinformowała we wtorek spółka z Grupy Tauron.
15.06.2022

PGNiG szuka i inwestuje miliony w start-upy, które mogą zrewolucjonizować sektor energetyczny.

– Technologie są odpowiedzią na wyzwania transformacji energetycznej. Wyskalowanie rozwiązań technologicznych w branży energetycznej wymaga jednak bardzo wysokich nakładów finansowych – podkreśla Małgorzata Piasecka, prezes PGNiG Ventures. Koncern gazowy stawia mocny akcent na działalność badawczo-rozwojową i innowacje, przeznaczając na nie co roku setki milionów złotych.
15.06.2022

PGNiG przygotowuje się do świadczenia usług magazynowania wodoru w kawernach

PGNiG przygotowuje się do świadczenia usług magazynowania wodoru w kawernach solnych, spółka będzie chciała zaoferować różne modele biznesowe - poinformował w poniedziałek wiceprezes ds. rozwoju PGNiG Arkadiusz Sekściński.
14.06.2022

Polski Komitet Energii Elektrycznej reprezentując krajową elektroenergetykę walczy o zieloną i tanią energię dla odbiorców

Rada Zarządzająca Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej („PKEE”) przyjęła podsumowanie działalności za rok 2021.
31.05.2022

Morawiecki: „Twórzmy klastry energii na terenach, gdzie były i są zamykane kopalnie”

Formą, która w Polsce dobrze się przyjęła są klastry energii. Bardzo pozytywnie należy ocenić dotychczasowy wkład w promocję idei klastrów, pełnomocnika rządu ds. OZE, Ireneusza Zyski. Z dużą nadzieją oczekujemy na finał prac legislacyjnych, prowadzonych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, nad nowelizacją ustawy o OZE, właśnie w zakresie klastrów energii.” – komentuje Albert Gryszczuk, Prezes Krajowej Izby Klastrów Energii i OZE
31.05.2022

II Seminarium "Geoenergetyka i Geotermalne Pompy Ciepła”

„Wieloletni Program Rozwoju Wykorzystania Zasobów Geotermalnych W Polsce” oraz program „Udostępnianie wód termalnych” to główne tematy wystąpienia wiceministra klimatu i środowiska Piotra Dziadzio, które miało miejsce 25 maja 2022 r. podczas II Seminarium "Geoenergetyka i Geotermalne Pompy Ciepła”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Laboratorium Geoenergetyki AGH, Urząd Miasta w Uniejowie oraz Geotermię Uniejów.
26.05.2022

'Najgłupsza rzecz': Elon Musk odrzuca wodór jako narzędzie do magazynowania energii

Prezes Tesli Elon Musk nazywa wodór "najgłupszą rzeczą, jaką mógłbym sobie wyobrazić, jeśli chodzi o magazynowanie energii". Swoje uwagi wygłosił podczas szczytu "Financial Times Future of the Car". Musk może lekceważyć rolę wodoru w transformacji energetycznej, ale inne wpływowe głosy są odmiennego zdania.
20.05.2022

Święty graal neutralności klimatycznej: magazyny energii

Magazynowanie energii będzie jednym z najważniejszych wyzwań, jakie staną przed transformującymi się światowymi sektorami energetycznymi w drodze do pełnej dekarbonizacji. Czy w Polsce uda nam się rozwinąć tę obiecującą gałąź gospodarki? Jakie technologie są już dostępne i dopiero rozwijane? Ile kosztują? Możliwości, jakie przed nami stoją w obszarze magazynowania energii opisuje najnowszy raport WWF Polska pt. “Dostępne i przyszłe technologie magazynowania energii”.
19.05.2022

Posiedzenie tematyczne Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności: „Magazyny energii elementem budowy bezpieczeństwa energetycznego Polski”

We wtorek 17 maja w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej odbyło się posiedzenie tematyczne Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności: „Magazyny energii elementem budowy bezpieczeństwa energetycznego Polski”.
18.05.2022

Famur Amur i EDF Renewables planują w Polsce współpracę w obszarze OZE

Grupa FAMUR podpisała list intencyjny z EDF Renewables, który potwierdza zainteresowanie obu stron możliwościami współpracy w obszarze odnawialnych źródeł energii (OZE). Spółki rozważają podjęcie wspólnych działań w zakresie rozwoju i eksploatacji w Polsce projektów związanych m.in. z energetyką wiatrową.
17.05.2022

Nowe wyzwania dla instalatorów PV - webinar już 17 maja - Sungrow Poland

Konferencja poświęcona jest prezentacji nowoczesnych rozwiązań branży OZE. Ten kompaktowy przegląd nowości na polskim rynku w wygodnej formie online pozwoli na zdobycie kompleksowej wiedzy, dzięki której dowiecie się Państwo, jakie rozwiązania zapewnią przewagę sprzedażową na rynku odnawialnych źródeł energii.
16.05.2022

W Sokołowie Podlaskim powstanie wzorcowa elektrociepłownia OZE

W efekcie przedsięwzięcia organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, z wykorzystaniem Funduszy Europejskich, w Sokołowie Podlaskim powstanie pionierska elektrociepłownia. Dzięki połączeniu technologii biogazu oraz pomp ciepła udział OZE w produkowanej energii przekroczy 95%. Nowa technologia to prawdziwa szansa na uniezależnienie od paliw kopalnych, których ceny szybują w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Ekologiczne, bezpieczne, a przy tym racjonalne ekonomicznie rozwiązanie energetyczne opracowuje konsorcjum, któr
13.05.2022

Sungrow przedstawia falownik modułowy „1+X" do instalacji fotowoltaicznych na skalę użytkową

Sungrow, wiodący światowy dostawca rozwiązań w zakresie falowników i systemów magazynowania energii z odnawialnych źródeł, wprowadziła do oferty innowacyjny falownik modułowy „1+X", który ma dużą szansę stać się liderem na rynku. Jest on przeznaczony do nowej generacji elektrowni słonecznych na skalę użytkową. Falownik ten ma znacznie usprawnić obsługę i konserwację, co z kolei przekłada się na realne zyski.
13.05.2022

Intersolar Europe 2022: Sungrow przedstawia długoterminowe innowacje ukierunkowane na budowanie zrównoważonej przyszłości energetycznej

Podczas targów Intersolar Europe 2022 w Monachium firma Sungrow, wiodący światowy dostawca rozwiązań z zakresu falowników i systemów magazynowania energii z odnawialnych źródeł, zaprezentuje swoje najnowsze kompleksowe portfolio rozwiązań w obszarze PV, magazynowania energii i ładowania pojazdów elektrycznych.
12.05.2022

MKiŚ szacuje na 49 mld nakłady na realizację mapy drogowej geotermii

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało o opracowaniu „Wieloletniego Program Rozwoju Wykorzystania Zasobów Geotermalnych w Polsce”. Według resortu to mapa drogowa rozwoju geotermii do 2040 r., z perspektywą do 2050 r. przy szacowanych nakładach 49 mld zł.
12.05.2022

Mapa drogowa rozwoju geotermii w Polsce

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opracowało „Wieloletni Program Rozwoju Wykorzystania Zasobów Geotermalnych w Polsce”. To mapa drogowa rozwoju geotermii do 2040 roku, z perspektywą do 2050 roku.
11.05.2022

Enea i Jenox Akumulatory zbudują prototyp domowego magazynu energii

Rozwój energetyki prosumenckiej i efektywne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii to kluczowe argumenty, dla których Grupa Enea, jeden z najważniejszych podmiotów na rynku energii w Polsce, oraz firma Jenox Akumulatory, wytwarzająca blisko milion samochodowych baterii rocznie, postanowiły realizować projekty badawczo-rozwojowe w zakresie magazynowania energii, w tym rozwiązań dla prosumentów.
11.05.2022

Prezes Eesti Energia: przyszłość to elektryfikacja zamiast paliw kopalnych

Szeroka elektryfikacja, zastępowanie gdzie się da paliw kopalnych energią elektryczną, więcej "zielonego prądu" - to według prezesa estońskiego koncernu Eesti Energia Hando Suttera recepta na spadek zależności od konwencjonalnych surowców energetycznych.
05.05.2022

Bosch zainwestuje miliardy w technologie neutralne dla klimatu

Udany rok biznesowy 2021 – niepewności i wzrost kosztów obciążają perspektywy bieżącego roku.
04.05.2022

Cyfryzacja nie tylko przyspieszy przechodzenie na zieloną energię, ale i znacznie obniży także jej koszty

Innowacyjne technologie cyfrowe mogą pomóc zredukować globalne emisje gazów cieplarnianych nawet o 15 proc. – wskazuje Komisja Europejska, podkreślając, że są one kluczem do osiągnięcia celów zielonej transformacji ujętych w Zielonym Ładzie. Innowacje technologiczne takie jak sztuczna inteligencja czy uczenie maszynowe już dziś pomagają przestawiać tradycyjną energetykę na zielone tory. Co więcej, znacząco obniżają także jej koszty. Dzięki nim możliwe będzie także szybsze uniezależnianie się od rosyjskich surowców: węgla, gazu i
29.04.2022

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.