Forum Wizja Rozwoju 2022. W Gdyni o bezpieczeństwie energetycznym i wyzwaniach dla offshore [WIDEO]

Strona główna Energetyka, OZE Forum Wizja Rozwoju 2022. W Gdyni o bezpieczeństwie energetycznym i wyzwaniach dla offshore [WIDEO]

Partnerzy portalu

Forum Wizja Rozwoju 2022. W Gdyni o bezpieczeństwie energetycznym i wyzwaniach dla offshore [WIDEO] - ZielonaGospodarka.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Ponad 30 paneli odbyło się podczas pierwszego z dwóch dni (20-21 czerwca) V Forum Wizja Rozwoju. W budynkach Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni dyskutowali politycy, przedsiębiorcy, szefowie instytucji. Bloki tematyczne, w których brali udział dotyczyły m.in. bezpieczeństwa, energetyki, finansów, przemysłu, gospodarki morskiej i innowacji. 

– To największe wydarzenie gospodarcze tego typu w północnej Polsce – powiedział Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego obecny w poniedziałek w Gdyni.

Organizatorem forum gospodarczego w Gdyni od pięciu lat jest Fundacja Forum Wizja Rozwoju.

– Gdynia po raz kolejny staje się miejscem do spotkania przedsiębiorczości z nauką, teorii z doświadczeniem, odwagi pomysłów i decyzji, wiedzy eksperckiej uzupełnianej przez znakomitych panelistów z twórcami strategii, programów i projektów – mówił Andrzej Michalak, prezes Fundacji Wizja Rozwoju. 

I jak podkreślali organizatorzy, od samego początku ideą wydarzenia jest przede wszystkim szukanie rozwiązań gospodarczych i ekonomicznych na najbliższe lata.  

O problemach i wyzwaniach współczesnej gospodarki energetycznej w kontekście sytuacji geopolitycznej rozmawiano już od pierwszych minut Forum. Między innymi o tym, jak wygląda bezpieczeństwo energetyczne Polski mówił Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. OZE.

– W rozumieniu suwerenności energetycznej musimy zapewnić dostawy energii elektrycznej, dostawy ciepła do odbiorców końcowych po umiarkowanych cenach – tłumaczył wiceminister Zyska. – Przez najbliższe 20-30 lat wszystkie sektory gospodarki będą przechodzić na elektryfikację. Nie stanie się to od razu, a wiąże się z konkretnymi wyzwaniami, jak szantaż energetyczny ze strony Rosji, wojna w Ukrainie. 

Przypomniał, że Polska przyjęła politykę nałożenia embargo na gaz, węgiel i ropę naftową z Rosji. – Sprowadzimy oczywiście te surowce z innych rejonów świata, ale  to oznacza wzrost cen energii. W perspektywie najbliższych 10-20 lat trzeba dążyć do tego, by 100 proc. energii produkować w Polsce. Myślę, że to możliwe. 

Zdaniem wiceministra, by plany te urzeczywistnić konieczny jest m.in. rozwój stabilnych źródeł energii, jak energetyka jądrowa. – Pierwszy reaktor jądrowy w Polsce ma być otwarty w roku 2033 na Pomorzu – przypomniał. – W kolejnych latach, będą to następne bloki. 

Przyszłość w OZE - i na lądzie, i na morzu

Zyska podkreślił, że największy wolumen energii wytwarzanej w całym miksie energetycznym w roku 2030 będzie spoczywał na odnawialnych źródłach energii (OZE), zarówno na lądzie, jak i na morzu.

– Morska energetyka wiatrowa, to nie tylko same turbiny, które będą pracować na morzu. To również rozwój portów i stoczni, które będą budować statki instalacyjne, serwisowe i specjalistyczne, tzw. kablowce – wyliczał. – Mówimy o ogromnych nakładach inwestycyjnych. Eksperci oceniają, że przy 11 GW mocy zainstalowanej, wartość projektów, które mają być zrealizowane do roku 2040, to około 130-150 mld zł.

Wiceminister dodał, że potencjał energetyczny Bałtyku w polskiej ekonomicznej strefie, wciąż jest badany. – Wydaje się, że ten potencjał będzie większy. Możemy się spodziewać, że w roku 2040 wiatraków będzie jeszcze więcej – prognozował dodając, że Polska już dziś przez sąsiadów jest oceniania, jako naturalny lider lider morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku, m.in. przez bardzo sprzyjające warunki wietrzne na południu.

Prelegenci szukali również odpowiedzi na pytanie, na ile morska energetyka wiatrowa będzie istotnym elementem polskiej energetyki, oraz jakie największe wyzwania w najbliższych latach czekają branżę offshore i polskie inwestycje z nią związane. 

Polski local content i offshore. Największe wyzwania

Jakub Budzyński, wiceprezes zarządu Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej w rozmowie z GospodarkąMorską.pl podkreślił, że konflikt na Ukrainie przyniósł konsekwencje gospodarcze dla regionu, jak i całego świata.  

– Te problemy wiążą się głównie z wysokimi cenami surowców, m.in. stali, której potrzebne są ogromne ilości do realizacji konstrukcji niezbędnych dla morskiej energetyki wiatrowej – mówił wiceprezes Budzyński. – Ta sytuacja odbije się z pewnością na cenach komponentów i portfelach inwestorów.

Budzyński prognozował, że pomimo napiętej sytuacji geopolitycznej, harmonogramy projektów offshore'owych uda się zrealizować na czas. – Jednocześnie będzie to wyzwanie dla wszystkich uczestników rynku morskiej energetyki wiatrowej - już nie tylko w Polsce i regionie, ale na całym świecie. Z jednej strony mamy wysoki poziom zdeterminowania do realizacji projektów wśród inwestorów, z drugiej - faktyczną potrzebę realizacji wysokich wolumenów źródeł niskoemisyjnych czy bezemisyjnych.

Natomiast Grzegorz Strzelczyk, prezes zarządu Lotos Petrobaltic podkreślił, że agresja Rosji na Ukrainę spotęgowała występowanie dwóch trendów: jeszcze bardziej zwiększone wymagania co do rozwoju OZE oraz otwieranie na nowo elektrowni węglowych (np. przez Niemcy). 

– Rozwój polskiej energetyki wiatrowej na morzu idzie zgodnie z planem, według zapewnień deweloperów. Pierwszy prąd ma popłynąć już w 2026 roku – przypomniał. – Obawiam się jedynie o local content, czyli udział polskiego przemysłu w morskiej energetyce wiatrowej. Wszyscy deklarują, że sector deal, który podpisaliśmy w roku ubiegłym będzie na poziomie 20-25 proc. Jestem w tej kwestii umiarkowanym optymistą. Myślę, że jeśli zbliżymy się do 20 proc, to będzie wielki sukces.

Forum Wizja Rozwoju odbywa się pod honorowym patronatem premiera Mateusza Morawieckiego w dniach 20-21 czerwca.

– Dwa lata pandemii, a teraz wojna w Ukrainie zachwiały gospodarką naszą i europejską. Modernizacja polskiej gospodarki, jej odbudowa i przebudowa, by była bardziej odpowiedzialna na kryzysy to kluczowe wyzwanie, które stoi przed naszą ojczyzną – mówił premier Mateusz Morawiecki w czasie wystąpienia wideo, które zaprezentowano uczestnikom w sali plenarnej Akademii Marynarki Wojennej- Wczoraj wydawało się, że czas nas jeszcze nie goni, dziś już wiemy, że od szybkości działań zależy nasza suwerenność. Nie stać nas na spowolnienie. Przyspieszenie jest dzisiaj kwestią naszego być albo nie być. Musimy reagować też z rozwagą. Jeśli transformacja energetyczna to sprawiedliwa. O ile ścieżki przyszłości wydawały się trudne, to teraz są najeżone pułapkami niczym pole minowe. Z nadzieją czekam na refleksje, które napłyną znad Bałtyku do Warszawy. Tu przeniesie się ośrodek gospodarczy kraju.  

Czy Polska potrzebuje pełnomocnika ds. morskiej energetyki wiatrowej, jak budować łańcuch dostaw? Na te i inne pytania odpowiedzi w naszym materiale wideo.

Forum Wizja Rozwoju. Nagrody gospodarcze wręczone

W pierwszej kategorii nagród gospodarczych Forum Wizje Rozwoju, czyli "Społecznej odpowiedzialności biznesu", nagrodę przyznano firmie Sylva sp. z o.o. W drugiej kategorii – "Badania, rozwój i transfer nowoczesnych technologii" wygrała Hibernatus sp. z o.o. Kolejną nagrodę przyznano w kategorii "Ekomobilność", którą otrzymała spółka Vestel Polska sp. z o.o.; czwartą kategorią była "E-gospodarka”, którą wygrała Altar sp. z o.o.

Nagrodę w kategorii "Start-up" przyznano firmie Progresja New Materials sp. z o.o. W szóstej kategorii – "Innowacyjność" wygrała Caffaro sp. z o.o. S.k. Siódmą kategorię nagród gospodarczych Forum Wizje Rozwoju - "Zarządzanie", wygrała firma MM Kwidzyn sp. z o.o. Nagrodę specjalną Fundacji Forum Wizja Rozwoju otrzymała Ekoenergetyka – Polska SA.

Podczas uroczystości „Złotymi wstęgami” uhonorowano prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertrudę Uścińską, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beatę Daszyńską-Muzyczkę, sekretarza stanu i pełnomocnika rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotra Naimskiego oraz prezesa Orlenu Daniela Obajtka. 

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły portale GospodarkaMorska.pl i ZielonaGospodarka.pl. 

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.