Fotowoltaika napędza wzrosty. Technologie czystej energii z rekordami

Strona główna Energetyka, OZE Fotowoltaika napędza wzrosty. Technologie czystej energii z rekordami

Partnerzy portalu

Fotowoltaika napędza wzrosty. Technologie czystej energii z rekordami  - ZielonaGospodarka.pl

Inwestycje w rozwój technologii czystej energii biją kolejne rekordy, tworząc nowe możliwości przemysłowe oraz zatrudnienia. Najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej wskazuje rekomendacje dalszej trajektorii rozwoju sektora OZE, ze szczególnym naciskiem na fotowoltaikę.

  • Globalne inwestycje w produkcję pięciu wiodących technologii czystej energii wzrosły do 200 mld dolarów w 2023 roku, co stanowi wzrost o ponad 70 proc. r/r.

  • Niemal 40 proc. inwestycji w produkcję czystej energii w ubiegłym roku ma zostać uruchomione w tym roku  

  • Chiny odpowiadają za ponad 80 proc. globalnej zdolności produkcyjnej modułów fotowoltaicznych

Jak donosi raport Międzynarodowej Agencji Energetyczna (IEA) „Advancing Clean Technology Manufacturing”, dynamicznie rozwój inwestycji w produkcję czystych technologii energetycznych staje się istotną siłą napędową gospodarek na całym świecie, tworząc nowe możliwości przemysłowe oraz zatrudnienia.

W pierwszej tego rodzaju analizie, Międzynarodowa Agencji Energetyczna stwierdza, że globalne inwestycje w produkcję pięciu kluczowych technologii czystej energii (fotowoltaiki, wiatru, akumulatorów, elektrolizerów oraz pomp ciepła) wzrosły do 200 mld dolarów w 2023 roku, co stanowi wzrost o ponad 70 proc. r/r., odpowiadając za ok. 4 proc. globalnego wzrostu PKB.

Fotowoltaika na fali wznoszącej. 60 proc. wzrostu w rok

W raporcie stwierdzono, że wiele projektów w przygotowaniu zostanie wkrótce uruchomionych. Około 40 proc. inwestycji w produkcję czystej energii w 2023 roku dotyczyło obiektów, które mają zostać uruchomione w tym roku. 

ZielonaGospodarka
Inwestycje w produkcję czystych technologii według rodzaju technologii i regionu w latach 2022-2023, Źródło: IEA (2024) na licencji CC BY 4.0


Wydatki na produkcję fotowoltaiki wzrosły w ubiegłym roku ponad dwukrotnie, podczas gdy inwestycje w produkcję baterii wzrosły o około 60 proc. W przypadku ogniw akumulatorowych, po uwzględnieniu ogłoszonych projektów, obecne moce produkcyjne stanowią 90 proc. d zaspokojenia zerowego popytu netto planowanego do osiągnięcia w 2030 roku.

„Rekordowa produkcja z instalacji fotowoltaicznych i akumulatorów napędza transformację czystej energii, zaś silny napływ inwestycji w nowe obiekty i rozbudowę fabryk ma nadać dalszy impet w nadchodzących latach” – komentuje dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Agencji Energetycznej Fatih Birol. „Chociaż w przypadku niektórych technologii nadal potrzebne są większe inwestycje – a produkcja czystej energii mogłaby być szerzej rozpowszechniona na całym świecie – kierunek jest jasny. Decydenci polityczni mają ogromną szansę na opracowanie strategii przemysłowych, których podstawą będzie transformacja w kierunku czystej energii” – dodaje Birol.

Ameryka z Europą w energetycznym cieniu Państwa Środka

ZielonaGospodarka
Rozmieszczenie regionalne obecnych i zapowiadanych mocy produkcyjnych w latach 2023-2030, Źródło: IEA (2024) na licencji CC BY 4.0


Ubiegłoroczne inwestycje w produkcję czystych technologii stanowiły one około 0,7 proc. globalnych inwestycji we wszystkich sektorach gospodarki. Pod względem wzrostu wkład jest jeszcze wyraźniejszy – w 2023 roku sama produkcja czystych technologii odpowiadała za około 4 proc. globalnego wzrostu PKB i prawie 10 proc. globalnego wzrostu inwestycji.

Produkcja czystej energii jest nadal zdominowana przez kilka regionów. Dla przykładu Chiny odpowiadają za ponad 80 proc. globalnej zdolności produkcyjnej modułów fotowoltaicznych.

Przywoływane w omawianym raporcie dane i analizy oparte na ocenach ponad 750 zakładów wskazują, że Państwo Środka pozostaje najtańszym producentem wszystkich technologii czystej energii. Budowa zakładów produkujących baterie, ogniwa wiatrowe i fotowoltaiczne jest zazwyczaj do 30 proc. droższa w Indiach niż w Chinach i od 70 proc. do 130 proc. droższa w Stanach Zjednoczonych i Europie.

Szacuje się jednak, że zdecydowana większość całkowitych kosztów produkcji (od 70 proc. do 98 proc.) pochodzi z kosztów operacyjnych, które obejmują nakłady takie jak energia, siła robocza i materiały.

Wytyczne są jasne. Czas na działania

Celem omawianego raportu jest wsparcie procesu decyzyjnego związanego z produkcją infrastruktury do odnawialnych źródeł energii (OZE). Oprócz analizy konkurencyjności, innowacyjności i innych konkretnych obszarów polityki, raport zawiera zestaw kluczowych zasad, którymi powinni kierować się decydenci.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna wskazała 3 wytyczne, mające na celu wsparcie strategii przemysłowej zorientowanej na zeroemisyjność. W tym celu rządy powinny:

1) Ustalać priorytety i wykorzystywać mocne strony, z jasno określonymi celami i wskaźnikami do oceny sukcesu, a także z eksperymentowaniem i możliwością zmiany kursu;

2) Przyciągać i wspierać innowatorów, w tym poprzez tworzenie silnych powiązań między produkcją a każdym elementem szerszego systemu innowacji;

3) Strategiczne i długoterminowo zmniejszać koszty kosztowych, w tym poprzez działania mające na celu skrócenie czasu realizacji zamówień i podnoszenie kwalifikacji pracowników.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.