International Supplier Day na Konferencji PSEW2023 w Serocku

zk

21.05.2023 06:39 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE International Supplier Day na Konferencji PSEW2023 w Serocku

Partnerzy portalu

International Supplier Day na Konferencji PSEW2023 w Serocku - ZielonaGospodarka.pl
Fot. PSEW

Polskie firmy, zagraniczni inwestorzy oraz przedstawiciele państw regionu Morza Bałtyckiego już w czerwcu, po raz kolejny spotkają się na International Supplier Day podczas Konferencji PSEW2023 w Serocku, aby rozmawiać o współpracy na rzecz budowy silnego, europejskiego przemysłu offshore.

Morska energetyka wiatrowa to jeden z głównych filarów polskiej transformacji energetycznej. Według raportu PSEW, Polska posiada potencjał MEW na poziomie 33 GW, a polska część Morza Bałtyckiego posiada wiele nowych obszarów pod inwestycje offshore. Przy wykorzystaniu tego całego potencjału, morska energetyka wiatrowa mogłaby zaspokajać nawet 57% całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce, a local content mógłby osiągnąć 65%, co bez wątpienia stanowi szansę dla polskiej gospodarki. Dzięki temu Polska mogłaby być liderem rozwoju MEW w regionie Morza Bałtyckiego i w Europie.

Wyzwania i perspektywy


Przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska nowy scenariusz do Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. (PEP2040) zakłada czterokrotny wzrost mocy z OZE: 68% mocy zainstalowanych w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym i ponad 50% udziału w produkcji energii elektrycznej. Morska energetyka wiatrowa ma odpowiadać za 5,9 GW w 2030 i 18 GW w 2040 roku. Jednak eksperci dostrzegają znacznie większy potencjał polskiego sektora offshore, który mógłby osiągnąć nawet 33 GW. Najlepsze wykorzystanie potencjału polskiej części Bałtyku będzie w najbliższych latach kluczowe dla budowania naszej niezależności i silnej gospodarki.

Ta nowa perspektywa i inwestycje będą wymagały dużego zaangażowania inwestorów, państwa i środków finansowych, aby skutecznie je zrealizować. Dlatego Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej zaprasza firmy zainteresowane rozwojem sektora offshore na International Supplier Day w trakcie Konferencji PSEW2023 w Serocku (20-22 czerwca). W wydarzeniu udział wezmą przedstawiciele wybranych Ambasad państw UE oraz inwestorzy z międzynarodowym doświadczeniem w rozwoju morskich farm wiatrowych. Szczególny nacisk położony będzie na budowę silnego europejskiego łańcucha dostaw dla sektora offshore oraz tworzenie ram współpracy międzynarodowej w tym obszarze. Polskie firmy będą miały doskonałą okazję nawiązania kontaktów biznesowych z partnerami zagranicznymi, tym samym zyskując szansę wejścia na rynki zachodnie.

- Rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce niesie ze sobą duże możliwości zbudowania wysokiej pozycji polskich przedsiębiorców w regionalnym, europejskim i światowym łańcuchu wartości offshore. International Supplier Day to okazja dla polskich firm na nawiązanie kontaktów z partnerami zagranicznymi oraz wykorzystanie synergii płynącej z tej współpracy. Tworzenie efektywnych sojuszy z doświadczonymi partnerami zagranicznymi pomoże budować silny sektor morskiej energetyki wiatrowej w Polsce w sposób optymalny kosztowo i wspierając rodzimy przemysł - stwierdził prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Janusz Gajowiecki.

Wielki potencjał


Wiele wyzwań stoi także przed Polską w obszarze rozwoju projektów pierwszej fazy, które wchodzą właśnie w najważniejszy etap realizacji, a także drugiej fazy projektów offshore – do końca maja poznamy bowiem wszystkich zwycięzców nowych lokalizacji. To też kluczowa kwestia wykorzystania narodowego potencjału polskich dostawców i osiągnięcia jak najwyższego poziomu local content.

– W trakcie konferencji PSEW spojrzymy na długoterminowy potencjał offshore w Polsce i wspólnie odpowiemy na pytanie jak efektywnie go wykorzystać, jakie działania, jako branża musimy podjąć. Nie zapominamy także o innych interesujących obszarach, w tym wykorzystanie morskiej energetyki wiatrowej do produkcji zielonego wodoru, sprzedaż energii w kontraktach cPPA, czy niezwykle ważne zagadnienia związane ze współistnieniem MFW z innymi użytkownikami morza, żeglugą, sektorem rybołówstwa czy marynarką wojenną i innymi służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo – podkreślił dyrektor ds. regulacji PSEW Piotr Czopek.

– W kolejnych latach rozwój morskich farm wiatrowych może dać impuls rozwoju dla Polski, a Pomorze stać się znaczącym ośrodkiem na gospodarczej mapie łańcucha wartości dla przemysłu offshore i dla działalności Equinor w Polsce. Nasze trzy projekty Bałtyk o łącznej mocy 3 GW – rozwijane w ramach dwóch faz offshore w Polsce – mają potencjał wygenerować ok. 10 tys. bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy. Długoterminowe cele dla MEW i zachowanie płynności inwestycyjnej między pierwszą i drugą fazą będą sprzyjać utrzymaniu tempa transformacji energetycznej i inwestowaniu w moce produkcyjne przez dostawców na terenie naszego kraju – zaznaczył prezes zarządu Equinor w Polsce Michał Kołodziejczyk.

– Jako Baltic Power, najbardziej zaawansowany projekt realizowany w Polskiej części Morza Bałtyckiego od lat angażujemy się w rozwój polskiego łańcucha dostaw m.in. organizując cyklicznie Suppliers Day, które stanowią platformę wymiany wiedzy i doświadczeń dla naszych partnerów biznesowych. Biorąc pod uwagę ambitne plany rozwoju projektów offshore wind w Grupie ORLEN koncern podjął strategiczną decyzję o budowie w Świnoujściu pierwszego w Polsce terminala instalacyjnego morskich farm, który będzie gotowy na przełomie 2024 i 2025 roku – powiedział prezes Baltic Power oraz Orlen Neptun Jarosław Trybuchowicz.

Konferencja PSEW2023 odbędzie się już 20-22 czerwca w Serocku. Na International Supplier Day zapraszamy w dniu 22 czerwca 2023 r.

Rejestracja i szczegóły na www.konferencjapsew.pl

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.