Manual Społeczności Energetycznych - kamień milowy w budowaniu transformacji energetycznej

Strona główna Prawo, finanse Manual Społeczności Energetycznych - kamień milowy w budowaniu transformacji energetycznej

Partnerzy portalu

Manual Społeczności Energetycznych - kamień milowy w budowaniu transformacji energetycznej - ZielonaGospodarka.pl

Ukazał się jeden z najważniejszych dokumentów, mogący znacząco wpłynąć na charakter i tempo transformacji energetycznej w kraju – Manual Społeczności Energetycznych – opracowany przez grono ekspertów (Bartłomiej Kupiec, Weronika Grzejszczak, Nina Józefina Bąk, Rafał Krenz).

Społeczności energetyczne to różne formy organizacji wspierające rozwój energetyki i angażujące społeczność. Mogą je tworzyć grupy obywateli lub grupy innych podmiotów, dla których energetyka nie jest głównym przedmiotem działalność

Napaść Rosji na Ukrainę uświadomiła zależność globalnej gospodarki od paliw kopalnych. Wyzwaniem, w dobie konfliktu geopolitycznego, a także zagrożeń klimatycznych i ekologicznych, jest zbudowanie nowego, bezpieczniejszego porządku społecznego. Jego fundamentami powinny być suwerenność energetyczna oraz naprawienie więzi społecznych, umożliwiające współpracę.

Istnieje potrzeba silnego wzmocnienia lokalnego zaangażowania, budując silne społeczności wokół tego, co wspólne. Autorzy dokumentu podkreślają jak istotną rolę w budowaniu transformacji energetycznej kraju, odgrywa, energetyka obywatelska.

Społeczności energetyczne niosą niedoceniany potencjał. Mają pozytywny wpływ na środowisko naturalne dzięki ograniczeniu zanieczyszczeń i emisji gazów cieplarnianych. Angażują mieszkańców, tworząc miejsca pracy oraz wzmacniając więzi sąsiedzkie i kapitał społeczny. Pozwalają obniżyć rachunki, a jako inwestycja mogą przynosić długofalowe zyski. Wreszcie, budują niezależność energetyczną, podnosząc bezpieczeństwo poszczególnych gospodarstw domowych, jak i całego systemu energetycznego kraju.

Aby wykorzystać potencjał społeczności energetycznych, niezbędne są zarówno działania globalne, jak i lokalne - z udziałem władz, organizacji, biznesu czy mieszkańców miast i obszarów wiejskich. Na każdym poziomie muszą zostać podjęte stanowcze decyzje, które staną się podwaliną trwałej przebudowy systemów społeczno-gospodarczych - przebudowy ukierunkowanej na model neutralny emisyjnie, model odporny i sprawiedliwy społecznie.

Cały dokument jest dostępny: hub.coop

Publikacja finansowana z grantu Foundation Open Society Institute we współpracy z OSIFE Open Society Foundation

CoopTech Hub

Ma na celu tworzenie wspólnoty opartej o zaufanie przez cyfrowy restart spółdzielczości. Działa na rzecz globalnej współpracy międzysektorowej i lokalnego wdrażania dobrych praktyk, jest wsparciem biznesowym i technologicznym dla zrównoważonych inicjatyw. Oferuje technologie i usługi oparte o doświadczenie interdyscyplinarnego zespołu, przeznaczone dla: samorządów, instytucji kultury, szkół i NGO, mieszkanek i mieszkańców, biznesu. Współpracuje z CIC Warsaw (Cambridge Innovation Center), kampusem innowacji w samym sercu stolicy, oraz Venture Cafe Warsaw.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.