Kanada. W Ontario otwarto pierwszą stację tankowania wodoru

Kanada. W Ontario otwarto pierwszą stację tankowania wodoru - ZielonaGospodarka.pl
07.07.2023 08:38
Strona główna Transport, Elektromobilność Kanada. W Ontario otwarto pierwszą stację tankowania wodoru

Partnerzy portalu

Kanada. W Ontario otwarto pierwszą stację tankowania wodoru - ZielonaGospodarka.pl

Pierwszą publicznie dostępną stację tankowania wodoru w Ontario otwarto w czwartek przy największym kanadyjskim lotnisku, Toronto Pearson International.

Pierwsza w największej prowincji Kanady stacja tankowania wodoru może obsługiwać zarówno samochody osobowe jak ciężarówki – poinformowały w komunikacie spółka zarządzająca lotniskiem Greater Toronto Airports Authority (GTAA) i Carlsun Energy, kanadyjska spółka specjalizująca się w sektorze energetyki odnawialnej. W finansowanie jej budowy włączył się rząd federalny przekazując na inwestycję 1 mln CAD.

„Wobec tego, że znacząca część emisji (dwutlenku węgla - PAP) w Kanadzie jest wytwarzana przez sektor transportu, konieczne jest stworzenie infrastruktury wodorowej dla korytarzy transportowych” - powiedział cytowany w komunikacie prezes Carlsun Energy Jason Van Geel. Transport drogowy jest obecnie odpowiedzialny za 23 proc. wszystkich emisji gazów cieplarnianych w Kanadzie.

Stacja tankowania wodoru w Toronto jest jednym z wielu kanadyjskich przedsięwzięć, w których testowany jest napęd wodorowy dla transportu. W czerwcu br. w Kanadzie zaczął jeździć pierwszy w Ameryce Północnej pociąg pasażerski o napędzie wodorowym. Pociąg kursuje między Quebec City a Baie-Saint-Paul, zabierając każdorazowo 120 osób. Operator kolejowy Canadian Pacific planuje do końca br. używać lokomotyw napędzanych wodorem w Vancouver, Edmonton i Calgary.

W grudniu 2020 r. rząd Kanady przyjął strategię wykorzystania wodoru jako paliwa i zajęcia pozycji lidera w tej dziedzinie. W sierpniu ub.r. podczas wizyty kanclerza Niemiec Olafa Scholza Kanada i Niemcy podpisały wspólną deklarację o produkcji i eksporcie wodoru do Niemiec. Oba kraje chcą rozpocząć eksport produkowanego w Kanadzie wodoru w 2025 r.

Prawie 10 proc. nowosprzedawanych samochodów w Kanadzie to samochody elektryczne, a Kanada tworzy korytarze transportowe dla pojazdów korzystających z alternatywnych źródeł zasilania. W połowie maja br. powstał pierwszy kanadyjsko - amerykański wspólny korytarz, licząca prawie 1370 km. Trasa przebiega autostradami między Kalamazoo w stanie Michigan, przez Detroit, Toronto, do Montrealu i Quebec City.

W Kanadzie jest to jedna z najważniejszych tras, łącząca duże miasta, porty, lotniska, linie kolejowe, ośrodki przemysłowe. Co ok. 80 km. są dostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych, jest ich łącznie 215 w odległości nie większej niż 6 km. od autostrady. Jest to pierwszy z planowanych między Kanadą a USA korytarzy transportowych dla pojazdów używających „zielonych” paliw.

Z Toronto Anna Lach
lach/
fot. DepositphotosPartnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.