Lider branży grzewczej wspiera owady zapylające

zk

28.10.2021 11:28 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Klimat, Edukacja Lider branży grzewczej wspiera owady zapylające

Partnerzy portalu

Lider branży grzewczej wspiera owady zapylające - ZielonaGospodarka.pl
Fot. inf. prasowa
Owady zapylające są jednym z fundamentów ekosystemów, mówi się wręcz, że co trzecia łyżka jedzenia powstaje właśnie dzięki nim. To prawda – 80 proc. roślin w Polsce potrzebuje zapylaczy, aby owocować. Tymczasem ich populacja każdego roku spada, a wiele gatunków znajduje się na skraju wyginięcia.

Co możemy zrobić? Jak pomagać zapylaczom w sposób indywidualny i zorganizowany? Na te pytania odpowiedzi starają się udzielić ekolodzy, naukowcy i politycy na całym świecie. Od Unii Europejskiej, wdrażającej inicjatywę UE na rzecz owadów zapylających (EU Pollinators Initiative) po właścicieli działek, rzadziej koszących trawniki i wydzielających choć skrawek terenu na hotel dla owadów. Wszyscy są zgodni – dla bezpieczeństwa żywnościowego i utrzymania różnorodności ekosystemów musimy robić jak najwięcej i jak najszybciej.

Viessmann, wiodący producent systemów grzewczych, włącza się do tych działań. Działania proekologiczne wynikają wprost z Polityki Jakości firmy, w których zapisano poszanowanie środowiska naturalnego i jego zasobów. Pomoc owadom zapylającym wpisuje się w tą ideę. W ramach współpracy z Fundacją Ekologiczną Pszczoła Musi Być firma Viessmann planuje akcje edukacyjne, prowadzone między innymi za pośrednictwem Internetu, uświadamiające skalę zagrożeń i promujące działania na rzecz zapylaczy, które każdy może podjąć na miarę swoich możliwości. Wśród planowanych aktywności Viessmann i Fundacji wymieniana jest także pomoc w zakładaniu łąk kwietnych, stawianie domków dla owadów.

We współpracy z Fundacją została założona również pasieka ekologiczna Viessmann.

Pasieczysko znajduje się na Warmii, w regionie słynącym z czystego powietrza. Obecnie stoi w nim pierwsze pięć drewnianych, lipowych uli, ozdobionych firmowymi kolorami z logo Viessmann. Ule są zamieszkałe – w każdym z nich rezyduje już nowa pszczela rodzina. Tak więc wiosną możemy spodziewać się, że z uli wylecą pszczoły, by zapylać okoliczne łąki i pola. Co ważne, pasieka prowadzona jest w sposób ekstensywny, czyli nie jest nastawiona na pozyskiwanie miodu i cele komercyjne. Celem jest przede wszystkim dobrostan pszczół, umożliwienie im jak najlepszego rozwoju i wprowadzanie do środowiska kolejnych rodzin pszczelich.

Jesteśmy świadomi naszej odpowiedzialności ekologicznej. Tego typu akcje są przykładem naszych działań edukacyjnych i zaangażowania w pogłębianie świadomości ekologicznej społeczeństwa.

– mówi Sebastian Walerysiak, Prezes Viessmann Polska – Chcemy w ten sposób zwrócić uwagę na problemy współczesnego świata i jednocześnie pokazać, że dysponujemy gotowymi rozwiązaniami, które wspierają walkę o przestrzeń życiową dla przyszłych pokoleń.

Viessmann

Grupa Viessmann jest wiodącym producentem systemów grzewczych, przemysłowych i chłodniczych na arenie międzynarodowej. To rodzinne przedsiębiorstwo zostało założone w 1917 r., zatrudnia 12 000 pracowników, a obrót grupy kształtuje się na poziomie 2,25 miliarda euro.

Kompleksowa oferta firmy Viessmann zawiera indywidualne rozwiązania wykorzystujące efektywne systemy o mocy od 1,5 kW do 120 MW, przeznaczone do wszystkich obszarów zastosowania i wszystkich nośników energii.

Fundacja Pszczoła Musi Być

Fundacja Ekologiczna Pszczoła Musi Być jako cele statutowe wskazuje ochronę środowiska naturalnego i zwiększanie populacji zwierząt, w tym owadów zapylających. Kładzie szczególny nacisk na działalność informacyjną i edukacyjną społeczeństwa w zakresie znaczenia zrównoważonego rozwoju, bioróżnorodności, budowania świadomości ekologicznej i konsumenckiej.

Więcej: pszczolamusibyc.pl



Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.