Program Narodów Zjednoczonych przerywa transmisje telewizyjne na całym świecie szokującymi prognozami pogody z przyszłości

Strona główna Klimat, Edukacja Program Narodów Zjednoczonych przerywa transmisje telewizyjne na całym świecie szokującymi prognozami pogody z przyszłości

Partnerzy portalu

Program Narodów Zjednoczonych przerywa transmisje telewizyjne na całym świecie szokującymi prognozami pogody z przyszłości - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Materiały prasowe

Kampania Weather Kids, stworzona we współpracy ze Światową Organizacją Meteorologiczną (WMO) i The Weather Channel, wzywa do pilnych działań na rzecz klimatu dla następnych pokoleń.

Globalną publiczność telewizyjną, która obejrzy lokalne prognozy pogody, czeka niespodzianka – specjalna prognoza z roku 2050. Choć format jest znajomy, prognozy prowadzone przez dzieci już takie nie są. Młodzi prezenterzy dołączyli do Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) w nowej kampanii Weather Kids, stworzonej we współpracy ze Światową Organizacją Meteorologiczną (WMO) i The Weather Channel. Inicjatywa wspierana jest przez światowe gwiazdy i Ambasadorów Dobrej Woli UNDP, w tym zdobywczynię Oscara, malezyjską aktorkę Michelle Yeoh, amerykańską aktorkę Connie Britton i duńskiego aktora Nikolaja Coster-Waldau. Inicjatywa jest częścią wysiłków UNDP, mających na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat skutków zmian klimatu oraz mobilizację ludzi na całym świecie do podjęcia znaczących działań na rzecz klimatu dla przyszłych pokoleń.


Klip ostrzega widzów, że wzrost temperatury będzie nadal przynosił ludziom i globalnej gospodarce coraz więcej katastrofalnych skutków. Mowa o zjawiskach, które według przewidywań będą miały wpływ na 94% dzieci na świecie, a także o zagrożeniach dla bezpieczeństwa żywnościowego i potencjalnym wzroście obciążeń fiskalnych dla podatników na całym świecie o biliony dolarów amerykańskich. „Wszystko tu szaleje. Szkoły są zamknięte, bo jest za gorąco. Pożary pustoszą całe miasta. A powodzie sprawiają, że wszystko jest mokre i obrzydliwe” – ogłasza jedna z młodych prezenterek.

Prognoza kończy się mocnym apelem dzieci: „Dla nas to nie tylko prognoza pogody. To nasza przyszłość”. Widzowie są zachęcani do podpisania zobowiązania do działania poprzez podejmowanie decyzji finansowych zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju oraz edukowanie się na temat rozwiązań klimatycznych i globalnych działań na rzecz klimatu. Nowa seria filmów UNDP Climate Action Explained, której narratorem jest Nikolaj Coster-Waldau, uzupełniająca kampanię, podkreśla niektóre z konkretnych rozwiązań, które już są realizowane.

"Weather Kids to mocny głos ostrzegający nas przed przyszłością, która z pewnością się zmaterializuje, jeśli nie podejmiemy dziś znaczących działań na rzecz klimatu – mówi Achim Steiner, Administrator UNDP. „Dalsza bezczynność wobec zmian klimatu uczyni planetę coraz mniej nadającą się do życia dla dzisiejszych dzieci, jak i przyszłych pokoleń. Możemy zmienić kurs tylko wtedy, gdy będziemy działać szybko, na dużą skalę i już teraz. Obejmuje to dekarbonizację naszych gospodarek i rozszerzenie dostępu do przystępnej cenowo, czystej energii dla wszystkich, ochronę i odbudowę naszego naturalnego świata oraz wzmocnienie pozycji społeczności, aby miały swój głos w zobowiązaniach klimatycznych swoich krajów”.

Kampania Weather Kids jest częścią działań UNDP na rzecz zainspirowania publicznej rozmowy i zmobilizowania działań na rzecz klimatu na drodze do negocjacji klimatycznych COP30, które odbędą się w Brazylii w 2025 roku. COP30 będzie obchodzić dziesiątą rocznicę Porozumienia klimatycznego z Paryża z 2015 roku i stanowi kluczową okazję do wprowadzenia świata na ścieżkę zgodną z ograniczeniem globalnego wzrostu temperatury do 1,5 stopnia Celsjusza, gdy kraje przedstawią nową rundę działań i celów klimatycznych, które planują podjąć. Te plany – znane jako Nationally Determined Contributions (NDC; Krajowo Ustalane Wkłady w Redukcję Emisji) – stanowią samo sedno globalnej walki ze zmianami klimatu.

Weather Kids opiera się na szeroko zakrojonej inicjatywie UNDP w zakresie zmian i działań na rzecz klimatu. Nowo utworzone Centrum Klimatyczne UNDP realizuje największe w ramach Systemu Organizacji Narodów Zjednoczonych portfolio wsparcia działań na rzecz klimatu w prawie 150 krajach. Sztandarowa inicjatywa UNDP Climate Promise wsparła działania na rzecz walki z globalnym ociepleniem, współpracując z 85% krajów rozwijających się na świecie przy ich zgłoszeniach NDC.

Zaprojektowane tak, aby imitować prognozy pogody, które widzowie telewizyjni oglądają codziennie, przedstawione prognozy opracowano na podstawie danych z Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) i platformy danych UNDP Climate Horizons.

Weather Kids będą emitowane w kanałach informacyjnych w ponad 80 krajach na całym świecie.

Ten globalny zasięg był możliwy dzięki szerokiej koalicji partnerów, z których wielu poświęciło swój czas i kompetencje dla tej wspólnej sprawy. Oprócz głównych partnerów – Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) i The Weather Channel, czołowej marki konsumenckiej The Weather Company – UNDP pragnie podziękować: Activista; Earth X; Fundacji Pvblic, The Artery, ICCO – Międzynarodowej Organizacji Doradztwa Komunikacyjnego – oraz SAWA, Globalnemu Stowarzyszeniu Reklamy Kinowej i jego sieci członków.

Odwiedź stronę kampanii pod adresem https://www.weatherkids.org

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.