Local content w F.E.W. Baltic II. RWE Renewables spotkało się z dostawcami [WIDEO]

Strona główna Energetyka, OZE Local content w F.E.W. Baltic II. RWE Renewables spotkało się z dostawcami [WIDEO]

Partnerzy portalu

Local content w F.E.W. Baltic II. RWE Renewables spotkało się z dostawcami [WIDEO] - ZielonaGospodarka.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

W czwartek 19 maja w hotelu Scandic odbyło się spotkanie pod nazwą „RWE Suppliers Day”. RWE, deweloper odpowiedzialny za budowę farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II wraz z głównymi kontraktorami – GE i Pile Elbud – zaprosił do dyskusji firmy, które potencjalnie mogą włączyć się w pracę nad projektem.

Spotkanie miało na celu rozbudowę local contentu w projekcie F.E.W. Baltic II. Gospodarze przyjęli formułę otwartego dialogu z firmami dostarczającymi usługi i komponenty niezbędne na dalszych etapach budowy.

W spotkaniu wzięli udział zarejestrowani uczestnicy. W pierwszej części odbyły się prezentacje wprowadzające w kulisy F.E.W. Baltic II, takie jak bezpieczeństwo, local content czy sposób zawierania kontraktów. W przerwach między spotkaniami przedstawiciele lokalnego biznesu mogli przeprowadzić tzw. networking, lepiej projekt i siebie nawzajem. W ostatniej części dnia odbyły się warsztaty w mniejszych grupach.

Safety first

Główni kontraktorzy, GE i Pile Elbud szukają podwykonawców z branży energetycznej. Jak podkreślił Artur Chamyan, Senior Project Manager w GE Renewable Energy, pierwszym kryterium w wyborze firm do współpracy jest spełnienie wyśrubowanych standardów bezpieczeństwa. Przedstawił on zasady BHP i sposoby raportowania niezbędne w codziennej pracy o podwyższonym ryzyku. O bezpieczeństwie jako wartości wpisanej w politykę firmy wspominali też przedstawiciele RWE i Pile Elbud.

Pile Elbud, wywodząca się z Krakowa firma dostarczająca usługi budowlane dla sektora energetycznego, szuka dostawców z pokrewnej im branży. Zarówno GE, jak Pile Elbud posiadają certyfikaty ISO dotyczące zarządzania jakością ISO 9001, środowiska – ISO 14001 i ISO 45001.

RWE w polskiej morskiej energetyce wiatrowej

Pozwolenie lokalizacyjne na budowę morskiej farmy wiatrowej na polskim Bałtyku RWE otrzymała jeszcze w roku 2013. W tej chwili projekt jest na etapie kontraktowania, a lada chwila rozpoczną się badania geologiczne. Przełom 2022 i 2023 to czas zawierania największej liczby kontraktów z podwykonawcami – już w 2023 roku ruszą pierwsze prace przedkonstrukcyjne.

– Ważne dla nas byłoby, abyśmy mogli wykorzystać jeden z polskich portów morskich do roli portu instalacyjnego – powiedział na sali Jakub Budzyński, Stakeholder Manager w RWE Renewables.

Uruchomienie FEW Baltic II RWE planuje na drugą połowę 2026 roku.

Jak podkreślał Lukas Prietz, Project Director F.E.W. Baltic II, RWE jest zainteresowana dalszym rozwojem na polu offshore wind w Polsce. Zgłosiła udział we wszystkich otwartych niedawno 11 przetargach na pozwolenia lokalizacyjne. – Myślimy, że uda nam się otrzymać przynajmniej 1, a może 2 sajty. Byłoby idealnie, gdyby ich moc miała 1-2 GW  – powiedział Lukas Prietz.


Morska farma wiatrowa F.E.W. Baltic II powstanie na polskich wodach terytorialnych, w odległości 55 km od linii brzegowej. Jej obszar wyniesie 41 km2, a głębokość pod wodą – od 30 do 50 m. Moc farmy wyniesie 350 MW, co odpowiada energii potrzebnej do zasilenia 350 000 gospodarstw domowych. Stacja naziemna powstanie w okolicach Ustki. Ponieważ RWE jako jedna z pierwszych otrzymała pozwolenia lokalizacyjne, F.E.W. Baltic II będzie w czołówce projektów offshore wind na polskim morzu, które najszybciej wejdą w fazę realizacji.

RWE Renewables to firma energetyczna z główną siedzibą w Essen, w Niemczech W ciągu ostatnich lat stała się światowym liderem rozbudowy sektora offshore i onshore wind. W samej Polsce firma zrealizowała 12 projektów lądowych farm wiatrowych, a w Europie – na Morzu Północnym i  

GE to globalna firma dostarczająca usługi energetyczne dla trzech sektorów gospodarki: lotnictwa, służby zdrowia i energetyki. W partnerstwie z Pile Elbud jest głównym wykonawcą w projekcie F.E.W. Baltic II (tzw. Tier 1).

Pile Elbud powstała w 2000 roku, ale jej korzenie sięgają krakowskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Elektroenergetycznego Elbud. Firma zajmuje się rozwiązaniami konstrukcyjnymi w sektorze energetyki. Wśród jej kluczowych klientów znajdują się Polskie Sieci Energetyczne i ASE.

Gospodarka Morska
Fot. GospodarkaMorska.pl

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.