Minister przemysłu: prawo powinno pomagać transformacji energetycznej

Minister przemysłu: prawo powinno pomagać transformacji energetycznej - ZielonaGospodarka.pl
16.04.2024 10:03
Strona główna Energetyka, OZE Minister przemysłu: prawo powinno pomagać transformacji energetycznej

Partnerzy portalu

Minister przemysłu: prawo powinno pomagać transformacji energetycznej - ZielonaGospodarka.pl
Fot. X/@MPgovpl

Chcielibyśmy, żeby transformacja energetyczna była łagodna, a łagodna będzie wtedy, jeżeli prawo będzie pomagało, a nie przeszkadzało - powiedziała w poniedziałek w wystąpieniu otwierającym konferencję "Industry in Transition" minister przemysłu Marzena Czarnecka.

Mówiąc o stanowisku wobec przemysłu polskiego rządu i ministerstwa Czarnecka oceniła, że przemysł „musi być różnorodny i nowoczesny”. „Taki ma być. I taki ma być przede wszystkim na Śląsku” - zaznaczyła.

Odnosząc się do związku między przemysłem, a energetyką, w kontekście tego, że w polach zainteresowań Ministerstwa Przemysłu są obecnie przede wszystkim energetyka i surowce, szefowa resortu zastrzegła, że „wiodącymi gałęziami przemysłu, które się rozwijają w Polsce, to jest element surowcowo-paliwowy i przemysł energetyczny”.

Przypomniała przy tym, że do Sejmu trafił projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem administracji rządowej, zgodnie z którym do ministerstwa trafi nowy dział „gospodarka surowcami energetycznymi" - obejmujący atom, ropę i gaz (w tym wodór).

„Ta ustawa zakłada, że wszelkie surowce będą jakby skomasowane na Śląsku ze względu na to, że miks energetyczny ma prowadzić - w zakresie tych surowców - od węgla do atomu. Nie wyobrażam sobie sytuacji, żebyśmy o miksie energetycznym decydowali w innym miejscu niż Śląsk i w innym miejscu niż z państwa udziałem” - zwróciła się do uczestników konferencji szefowa MP.

„Bo to państwo musicie na koniec dnia - jako przemysł - zadecydować, jaki ten miks energetyczny ma być i co was interesuje z różnych względów. Naszą rolą - jako rządu - jest zapewnienie elementu społecznego, ale państwa rolą jest to, żeby nam wskazać drogę i pokazać, którą ścieżką chcecie państwo iść” - zasugerowała.

Zadeklarowała gotowość do wysłuchiwania pomysłów na rozwiązania, które będą akceptowalne przez wszystkich - przez administrację rządową, przez stronę społeczną oraz przez biznes. Nawiązała jednocześnie do stwierdzenia Margaret Thatcher, że państwo nie ma własnych pieniędzy, a tylko pieniądze podatników.

„Nie dajmy się omamić, że to są pieniądze państwa - to są pieniądze podatników, którzy płacą na koniec dnia za całą tę transformację energetyczną, która ma niezwykłe znaczenie i niezwykłe znaczenie również na Śląsku” - zaakcentowała.

Podkreśliła przy tym, że ma nadzieję na zmianę funkcji prawodawstwa w procesie transformacji. „Ta regulacja, o których wspominam, ma dla nas najistotniejsze znaczenie dlatego, że chcielibyśmy, żeby ta transformacja była łagodna. A łagodna będzie wtedy, jeżeli prawo będzie pomagać, a nie przeszkadzać” - stwierdziła Czarnecka.

Mam przekonanie, że przez ostatnie osiem lat ta regulacja przeszkadzała, nie pomagała. Więc naszą rolą jest to, żeby ją tak +odchudzić+ - to +odchudzanie+ to jest oczywiście duży cudzysłów - żeby miała miejsce sytuacja, że to prawo będzie pomagało, a nie przeszkadzało” - powtórzyła.

Zwróciła uwagę na pozytywny udział Unii Europejskiej w prawnym kształtowaniu podstaw transformacji poprzez wskazywanie kierunków transformacji. „Polskie prawo dobudowywało do tego taką historię, rodzącą pewnego rodzaju kontrowersje: że to, co jest proste, staje się trudne. Tego byśmy chcieli uniknąć i mam nadzieję, że w tym kierunku będziemy podążać” - zadeklarowała Marzena Czarnecka.

Poniedziałkowa konferencja "Industry in Transition", poświęcona transformacji europejskiego i polskiego sektora przemysłowego i energetycznego, ma być wstępem do Europejskiego Kongresu Przemysłu i Energetyki INdustry in TransitiOn 2024, który ma odbyć się 3 i 4 czerwca w Katowicach. Kongres ma być przestrzenią dyskusji o europejskiej transformacji sektora przemysłowego i energetycznego oraz polskim udziale w tym procesie.

autorzy: Mateusz Babak, Patryk Osadnik

mtb/ pato/ mmu/

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.