Nielegalny tor rowerowy zniknie z Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

Nielegalny tor rowerowy zniknie z Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego - ZielonaGospodarka.pl
05.07.2023 12:04
Strona główna Prawo, finanse Nielegalny tor rowerowy zniknie z Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

Partnerzy portalu

Nielegalny tor rowerowy zniknie z Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay
W środę rozpocznie się likwidacja nielegalnego toru rowerowego, który znajduje się na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Zdaniem urzędników tor zagraża bezpieczeństwu rowerzystów i ingeruje w rzeźbę terenu.

Pracownicy Zarządu Dróg i Zieleni w Sopocie w środę rozpoczną likwidację nielegalnego toru rowerowego do "dirt jumpingu", który znajduje się w okolicy ul. Smolnej w Sopocie na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

"Tor, który powstał nielegalnie, w znaczący sposób ingeruje w rzeźbę terenu TPK oraz zagraża bezpieczeństwu rowerzystów" - poinformowała rzeczniczka ZDiZ w Sopocie Anna Dyksińska.

Wyjaśniła, że wzdłuż toru wykopano głębokie doły i usypano wzniesienia. "Miejsce to jest również nielegalnym składowiskiem odpadów służących jako umocnienia konstrukcji toru: drewnianych palet, dywanów, gąbek. Niszczone są również okoliczne drzewa, do których przybijane są gwoździe i elementy wyposażenia toru" - podkreśliła Dyksińska i dodała, że na terenie toru spotykają się osoby w różnym wieku, w tym nieletni, nad którymi nikt nie sprawuje opieki.

Rzeczniczka ZDiZ poinformowała, że rozpoczną się prace polegające na wyrównaniu terenu, zasypaniu dołów i wywiezieniu odpadów. "W czasie prowadzonych prac obowiązywać będzie zakaz wstępu na ten teren" - dodała.

Rzeczniczka sopockiego magistratu Izabela Heidrich w rozmowie z PAP tłumaczyła, że w początkowym okresie istnienia toru, kiedy był on dużo mniejszy niż obecnie i znajdował się pod opieką Sopockiego Rowerowego Stowarzyszenia Freestajnia, "miasto doceniając zaangażowanie pasjonatów, posiadało wiedzę o organizowanych tam wydarzeniach". Zaznaczyła, że od wielu lat Stowarzyszenie nie działa i nie są tam organizowane żadne wydarzenia za wiedzą i zgodą miasta.

Przypomniała również, że prezydent Sopotu w 2008 roku objął patronatem zawody organizowane na terenie toru przez producenta napojów energetycznych.

Heidrich zapewniła, że w tym roku rozpocznie się procedura realizacji projektu "Pumptrack - tor do jazdy na rowerze, na desce i na rolkach" złożony w ramach Budżetu Obywatelskiego 2022. Tor powstanie na sopockich błoniach. Będzie bezpieczny i pod nadzorem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sopocie.(PAP)

autor: Piotr Mirowicz

pm/ jann/


Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.