Niemiecki inwestor Quarzwerke wraz z BayWa r.e. uruchomił największą w kraju pływającą elektrownię fotowoltaiczną

Strona główna Energetyka, OZE Niemiecki inwestor Quarzwerke wraz z BayWa r.e. uruchomił największą w kraju pływającą elektrownię fotowoltaiczną

Partnerzy portalu

Niemiecki inwestor Quarzwerke wraz z BayWa r.e. uruchomił największą w kraju pływającą elektrownię fotowoltaiczną - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Quarzwerke

W najbliższych tygodniach firma BayWa r.e. zrealizuje jedną z największych w Niemczech pływających elektrowni słonecznych dla rodzinnej firmy Quarzwerke GmbH, specjalizującej się w wydobyciu, przetwarzaniu i rafinacji minerałów przemysłowych, w Haltern am See.

Elektrownia fotowoltaiczna unosi się na powierzchni jeziora Silbersee III, powstałego w miejscu wydobycia piasku kwarcowego.

Pływająca farma fotowoltaiczna zlokalizowana na terenie miasta Haltern am See zajmuje jedynie 1,8 ha, co odpowiada około 2,3 proc. powierzchni jeziora.

W kwietniu do łącznie 360 elementów (konstrukcji wsporczej) przykręcono 5800 modułów fotowoltaicznych. Farmę utrzymuje 2230 pływaków. Prace były realizowane nad brzegiem jeziora, następnie gotowe elementy transportowano na środek jeziora specjalnymi łodziami słonecznymi (napędzanymi energią z PV). Instalacja została wyposażona w 24 specjalne kotwice, które gwarantują, że farma pozostanie w wyznaczonym miejscu. Dodatkowo, farma została wyposażona w specjalny falochron o długości 300 metrów.  

Aby uzyskać optymalny uzysk energii, moduły PV zostały zainstalowane zgodnie z orientacją wschód/zachód i z nachyleniem 12 stopni. Inwestor przekonuje, że w ten sposób można uzyskać równomiernie wysoką wydajność energetyczną przez cały dzień. 

Moc zainstalowana pływającej farmy wynosi 3,1 MW. Będzie dostarczać około 3 mln kWh energii w skali roku. Dzięki temu instalacja pomoże ograniczyć emisje w skali około 1100 ton CO2 rocznie. 

- Po wybudowaniu w ostatnich latach dwóch wysokowydajnych elektrociepłowni, inwestujemy dalej w zrównoważoną ekologicznie przyszłość firmy dzięki jednej z największych w Niemczech pływających elektrowni fotowoltaicznych. Wykorzystując ekologiczną energię elektryczną, którą sami produkujemy, możemy znacznie ograniczyć emisję CO2 - mówił Daniel Duric, kierownik zakładu w Quarzwerke Haltern.

Dla firmy Quarzwerke jest to pierwszy projekt pływającej elektrowni fotowoltaicznej. Do tej pory wszystkie pływające projekty fotowoltaiczne w Niemczech były realizowane ze wsparcie ze strony państwa, przewidzianym w niemieckiej ustawy EEG. Niemieccy deweloperzy opracowują już farmy bez potrzeby wsparcia publicznego, wskazując, że ta technologia jest już w pełni ekonomiczna. 

Na łamach Zielonagospodarka.pl informowaliśmy, że Niemcy zniosą ograniczenia dla pływających farm fotowoltaicznych. Federalny projekt ustawy przewiduje, że pływające farmy fotowoltaiczne mogą pokrywać tylko 15 proc. powierzchni zbiornika wodnego. Bundesrat zatwierdził poprawkę zaproponowaną przez władze Nadrenii Północnej-Westfalii, usuwającą z projektu ustawy limit powierzchni w przypadku sztucznych zbiorników wodnych.

- Stawia nas to na pozycji lidera w zakresie zrównoważonego rozwoju i pozwala nam na dalsze zmniejszanie śladu węglowego jako producenta wysokiej jakości minerałów przemysłowych. Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z BayWa r.e., liderem na rynku pływających ogniw fotowoltaicznych w Europie, jako doświadczonym partnerem, z którym wspólnie zrealizujemy ten projekt - komentował kierownik projektu Markus Schramm.

- Floating-PV oferuje atrakcyjną możliwość inwestycyjną dla firm z branży surowców i materiałów budowlanych, które często są właścicielami nieużywanych lub tylko częściowo wykorzystywanych akwenów wodnych. Obszary te mają ogromny, niewykorzystany potencjał w zakresie transformacji energetycznej. Dzięki naszym systemom Floating-PV, wieloletniemu doświadczeniu oraz atrakcyjnym modelom finansowania, zapewniamy naszym klientom najlepsze możliwe ekonomiczne rozwiązania. Wspólnie z firmą Quarzwerke jesteśmy pionierem w tej technologii, wprowadzając pierwszy w Niemczech system Floating-PV wolny od dotacji, i postrzegamy to jako sygnał startowy dla dalszego rozpowszechniania się tego zastosowania energii słonecznej w tym kraju - dodał Stephan Auracher, dyrektor zarządzający, BayWa r.e. Power Solutions GmbH.

Do tej pory wszystkie projekty Floating-PV w Niemczech były realizowane w ramach finansowania z EEG (niemiecka ustawa o energii odnawialnej). Dzięki jednemu z największych obecnie zakładów w Niemczech, który osiągnie moc nominalną około 3 megawatów, BayWa r.e. wskazuje, że zakłady mogą być eksploatowane ekonomicznie nawet bez dotacji z EEG, jeśli wystarczająca ilość energii elektrycznej jest wykorzystywana na własne potrzeby. Szczególnie w przypadku żwirowni i kamieniołomów, które posiadają odpowiednie sztuczne zbiorniki wodne, nowoczesne systemy FloatingPV są idealne do neutralnej dla terenu produkcji zielonej energii elektrycznej. A im większa instalacja, tym większy wkład w transformację energetyczną.

- Wraz z realizacją celu nowego rządu niemieckiego, jakim jest wytwarzanie 80% energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych do 2030 roku, obok dachowych i naziemnych systemów solarnych coraz częściej pojawiają się nowsze aplikacje solarne, takie jak Agri-PV i Floating-PV. Systemy Floating-PV są przyjazne dla środowiska, a ich zaletą jest stosunkowo prosta i szybka instalacja, wyższa potencjalna produkcja energii dzięki efektowi chłodzenia wodą oraz niższe koszty eksploatacji i konserwacji. Mamy teraz nadzieję, że nowy rząd niemiecki szybko poprawi warunki ramowe dla systemów Floating-PV, co zostało już zapisane w umowie koalicyjnej - podsumowuje Toni Weigl, kierownik działu zarządzania produktami Floating-PV w firmie BayWa r.e.



Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.