POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

Offshore: na Bałtyku powstanie 750 km hybrydowego interkonektora Baltic WindConnector [WIDEO]

zk

10.05.2023 08:36
Strona główna Energetyka, OZE Offshore: na Bałtyku powstanie 750 km hybrydowego interkonektora Baltic WindConnector [WIDEO]

Partnerzy portalu

Offshore: na Bałtyku powstanie 750 km hybrydowego interkonektora Baltic WindConnector [WIDEO] - ZielonaGospodarka.pl
Fot. 50Hertz Transmission GmbH/@ln

Niemiecki operator systemu przesyłowego (OSP) 50Hertz i jego odpowiednicy z Estonii, Łotwy i Litwy uzgodnili zacieśnienie współpracy w zakresie morskiej energetyki wiatrowej i połączeń sieciowych.

W liście intencyjnym (LoI) 50Hertz i Elering (Estonia) uzgodniły wstępnie projekt wspólnego hybrydowego kabla podmorskiego o nazwie Baltic WindConnector, który będzie zlokalizowany na Morzu Bałtyckim pomiędzy Estonią a Niemcami.

Zobowiązania zostały podjęte przez prezesów: Stefan Kapferer (50Hertz), Taavi Veskimägi (Elering, Estonia), Gunta Jēkabsone (AST, Łotwa) i Tomas Varneckas (Litgrid, Litwa) podczas wczorajszego Baltic Offshore Wind Forum.

Wydarzenie to zostało zorganizowane wspólnie przez niemieckie Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych, duńskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Niemiecką Agencję Energii (dena).

Baltic WindConnector będzie miał długość około 750 km i będzie zaczynać się na wybrzeżu Meklemburgii-Pomorza Zachodniego, a następnie będzie przebiegać przez morskie farmy wiatrowe aż do strefy brzegowej Estonii.

Dzięki hybrydowemu interkonektorowi farmy wiatrowe wprowadzają swój prąd do systemu sieciowego, który może być również wykorzystywany do europejskiego handlu energią elektryczną.

W tym celu konieczne jest zbudowanie jednego lub więcej urządzeń konwertorowych u wybrzeży Estonii, gdzie energia elektryczna może być gromadzona, przekształcana na wyższy poziom napięcia, zamieniana na prąd stały, a następnie transportowana do połączonych krajów w zależności od ich potrzeb.

- Morze Bałtyckie nadal oferuje duży potencjał dla ekspansji morskiej energetyki wiatrowej, a zatem dla ponadnarodowych projektów w celu jak najbardziej efektywnego wykorzystania tego potencjału poprzez hybrydowe interkonektory lub wyspy energetyczne. Współpraca z krajami bałtyckimi i ich silniejsze połączenie z kontynentalnym europejskim systemem połączeń elektroenergetycznych jest ważne dla Europy neutralnej klimatycznie, a także ma ogromne znaczenie z punktu widzenia polityki bezpieczeństwa - powiedział Kapferer.

- Baltic WindConnector ma być pierwszym ważnym krokiem na tej drodze - podsumował Kapferer.


Źródło: 50Hertz

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent $ baryłka  
 Cyna $ tona
 Cynk $ tona
 Aluminium $ tona
 Pallad $ uncja  
 Platyna $ uncja  
 Srebro $ uncja  
 Złoto $ uncja  

Dziękujemy za wysłane grafiki.