Offshore: “Sny o potędze” czy realne szanse Szczecina i regionu? - już 18 maja debata online

zk

16.05.2022 07:30 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE Offshore: “Sny o potędze” czy realne szanse Szczecina i regionu? - już 18 maja debata online

Partnerzy portalu

Offshore: “Sny o potędze” czy realne szanse Szczecina i regionu? - już 18 maja debata online - ZielonaGospodarka.pl
Fot. inf. prasowa

"Sny o potędze" czy realne szanse Szczecina i regionu? Czy energia z wiatru może być kluczowym impulsem dla naszej gospodarki? Zapraszamy na debatę on line!

Stajemy przed ogromną szansą rozwoju gospodarczego. Już dziś nasz region jest krajowym liderem w produkcji zielonej energii. Branża offshore może stać się kluczowym obszarem rozwoju naszej gospodarki. Zdaniem ekspertów, morska energetyka wiatrowa ma potencjał by dać potężny impuls do  rozwoju naszego regionu w najbliższych latach. Czy to realne szanse czy tylko marzenia?

Rozwój branży offshore bardzo mocno przyspiesza. Czy w Szczecnie i w naszym regionie możliwe są kolejne duże projekty z tego sektora rynku?

Tradycja przemysłowa, a także położenie nad wodą, to wszystko naturalnie sprzyja tworzeniu bardzo dużych projektów tego typu -  mówi Marek Kubik, prezes Agencji Rozwoju Metropolii Szczecińskiej -  Według ostatnich danych nasz region jest liderem w produkcji zielonej energii w Polsce, to jest ponad 80 proc. Rozwój branży offshore powoduje także rozwijanie łańcucha dostaw i stymuluje sektor logistyczny. Magazyny, których wiele w ostatnich latach powstało, mogą być komplementarne z tym projektem. Port wraz z pogłębionym torem wodnym i dostępem do morza daje możliwość transportu drogą wodną większych konstrukcji. Te firmy będą potrzebowały wielu pracowników różnych profesji. To też dla Szczecina duża szansa, dlatego powołaliśmy projekt Szczecin_Offshore 2025.

Jak przekonują eksperci, Morze Bałtyckie jest jednym z najlepszych akwenów do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. W tej branży na razie przewodzą Dania i Niemcy, ale pozostałe kraje bałtyckie także intensywnie rozwijają ten sektor energetyki. W Polsce ruszyły projekty związane z budową pierwszej grupy farm wiatrowych. Ich uruchomienie planowane jest w latach 2026-2027. Znawcy tematu podkreślają, że morska energetyka wiatrowa powinna być jednym z kluczowych impulsów rozwoju polskich regionów nadmorskich w najbliższych kilkudziesięciu latach.

Czy faktycznie tak będzie jak zapowiadają eksperci? Jeśli chcemy wyrobić swoje zdanie na ten temat skorzystajmy z udziału w bezpłatnej debacie w live streamingu.

Na dyskusję: "Przyszłość energetyczna Szczecina i regionu. Transformacja czy stagnacja?" zaprasza Agencja Rozwoju Metropolii Szczecińskiej.

Podczas  live streamingu, eksperci poruszą kwestie związane z morską energetyką wiatrową w mieście i regionie. Udział w wydarzeniu daje możliwość poznania aktualnych trendów i kierunków rozwoju branży offshore. Nasi goście będą rozmawiać na temat przyszłości energetycznej kraju, o światowych trendach oraz wyzwaniach, w obliczu których stoi obecnie cała Europa.

Dyskusja live  odbędzie się 18 maja o godz. 10.00 

Link do dyskusji >> fb.me 

Program:

- potencjał Miasta i regionu w zakresie offshore;

- miejsce lokalnego biznesu w łańcuchu dostaw MEW;

- wyzwania energetyczne stojące przed Europa;

- światowe trendy w poszukiwaniu nowych źródeł energii;

- regulacje rządowe – prawne status quo, a na co możemy liczyć w niedalekiej przyszłości?


Moderator dyskusji: red. Rafał Molenda

Uczestnicy dyskusji:

Marek Kubik - Prezes Zarządu, Agencji Rozwoju Metropolii Szczecińskiej Sp. z o.o.;

dr inż. Andrzej Montwiłł - Prezes Zarządu, Zachodniopomorski Klaster Morski;

Rafał Zahorski - pełnomocnik Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego ds. gospodarki morskiej;

Jagna Kubańska-Łyczakowska - Lead Policy Advisor, Vestas Polska;

Janusz Gajowiecki – Prezes Zarządu, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej; 

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.