Sektor offshore łowi młody narybek [WIDEO]

Strona główna Energetyka, OZE Sektor offshore łowi młody narybek [WIDEO]

Partnerzy portalu

Sektor offshore łowi młody narybek [WIDEO] - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gospodarkamorska.pl

Trzy zespoły szkół ponadpodstawowych, dwaj deweloperzy morskich farm wiatrowych, specjaliści od szkolenia pracowników na wysokościach i rafineria. Pracodawcy Pomorza zorganizowali warsztaty dla przyszłych pracowników sektora offshore. W trzy dni uczniowie techników mogli przekonać się, na czym polega praca rozwijającej się razem z nimi gałęzi polskiej energetyki.

Ciągłe wyzwania, piękne widoki, praca w wielokulturowym środowisku i atrakcyjne zarobki. Zachęt do podjęcia pracy w branży morskich farm wiatrowych jest wiele, a szybko rozwijająca się branża energetyki morskiej potrzebuje nowych pracowników.
W warsztatach, które odbyły się w dniach 25-27 kwietnia, wzięli udział uczniowie z trzech specjalistycznych szkół ponadpodstawowych z Gdańska: Szkoły Okrętowej i Technicznej Conradinum, Zespołu Szkół Energetycznych i Zespołu Szkół Morskich.

Akademia morskich umiejętności

Pierwszy dzień był zapoznaniem z przedstawicielami dwóch deweloperów powstających farm wiatrowych na polskim Bałtyku. W siedzibie Pracodawców Pomorza przedstawiciele Polenergii i Equinor wprowadzili uczestników w założenia projektów Bałtyk I-III.

To spotkanie odpowiada na potrzeby polskiego łańcucha dostaw. Chcemy powiedzieć, czym jest offshore wind, jaką pracę można znaleźć w tym obszarze i jakie kompetencje i kwalifikacje trzeba w sobie rozwinąć. Po tych trzech dniach powinni wyjść z wiedzą, czym jest offshore wind, jak się w tym odnaleźć, jakie projekty są w jego ramach realizowane i kiedy zostaną zrealizowane. No i przede wszystkim safety first – mówił na początku warsztatów Paweł Mawduk, Offshore Wind Project Manager w Polenergii.

 To przede wszystkim szansa rozwoju – dla tych osób, dla regionu i naszego kraju – dodał Marek Świerżyński, Principal Engineer/Leader Offshore Technical Management z Equinor. – Obecnie realizujemy projekty Bałtyk II i III oraz Bałtyk I. Są one w fazie dokumentacji konstrukcyjnej. W tej chwili poszukujemy pracowników do biura w Warszawie, ale pragnę też wspomnieć, że Equinor buduje bazę operacyjno-serwisową w Łebie, w której planuje zatrudnić od 80 do 100 osób w całym cyklu życia projektu, który trwa kilkadziesiąt lat.

Uczniowie, którzy przez trzy dni poznawali specyfikę pracy w offshore, już teraz są kształceni w kierunkach wymaganych przez branżę. – Od elektryków, mechaników okrętowych poprzez staff naziemny. Szkoły kształcą w tych kierunkach, a przekrój zawodowy jest ogromny. Offshore wind to morze możliwości – powiedziała Małgorzata Lipska z Pracodawców Pomorza.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.