POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

Orlen zasili gospodarkę zrównoważoną energią

Orlen zasili gospodarkę zrównoważoną energią  - ZielonaGospodarka.pl
13.06.2024 11:44
Strona główna Energetyka, OZE Orlen zasili gospodarkę zrównoważoną energią

Partnerzy portalu

Orlen zasili gospodarkę zrównoważoną energią  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. PAP MediaRoom

„Będziemy zasilać gospodarkę w energię, ale chcemy to robić w sposób zrównoważony” – zapowiedział Adam Czyżewski, główny ekonomista ORLEN w trakcie debaty „Transformacja energetyczna – doświadczenia liderów biznesu”, podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

W debacie „Transformacja energetyczna – doświadczenia liderów biznesu” uczestniczyli przedstawiciele sektora gospodarki, polskich i zagranicznych banków, a także instytucji finansowych. Rozmawiano o globalnych trendach i perspektywach transformacji energetycznej.

 O konieczności kontynuowania transformacji mówił Milos Stefanovic, head of UK natural Resources Corporate Banking w Citi. Finansista przekazał doświadczenia duńskie. Przez 12 lat tamtejszy rynek energetyczny praktycznie odszedł od paliw kopalnych na rzecz OZE.

Stefanovic wskazał, że transformacja to proces nieuchronny, o niespotykanej skali, na który kraje wydadzą „gigamiliony” euro w skali Europy. „To wielkie wyzwanie dla sektora finansowego, ale jestem optymistą, że się powiedzie” – stwierdził Milos Stefanovic.

„Trzeba finansować obie strony transformacji, aby uniknąć kryzysów energetycznych” – podkreślał Adam Czyżewski, główny ekonomista ORLEN, zwracając jednocześnie uwagę na rosnące koszty energii. „Nie należy się jednak obawiać tych trendów, ale uświadomić sobie, że sposoby wykorzystania tejże energii będą tanieć” – mówił Adam Czyżewski.

Jak podkreślał Piotr Kosno z Banku Handlowego, zmiany są nieuchronne: „może zmienią się drogi, ale cel pozostanie wciąż ten sam – transformacja energetyczna”. Finansista zauważył, że oprócz sektora energii, zmiany czekają także, m.in. rolnictwo, środowisko, a nawet oświatę.

„Cele transformacji ogłosiliśmy pięć lat temu, ale w koncernie zmianami zajmujemy się już od 2009 roku. Kontynuujemy przemyślaną strategię. Przechodzimy właśnie transformację bezpieczeństwa: wzmacniamy infrastrukturę, aby uniknąć zagrożeń” – powiedział Adam Czyżewski.

Główny ekonomista ORLEN dodał, że koncern będzie zasilać gospodarkę energią. „Chcemy to robić w sposób zrównoważony. Potrzeba na to tylko, a może aż – pieniędzy” – dodał Czyżewski.

„Pieniądze mamy i jesteśmy gotowi finansować transformację energetyczną. Finansujemy, m.in. niskoemisyjny transport, np. w samorządach, ale także producentów pojazdów” – przekazała Ilona Wołyniec z PKO Banku Polskiego.

Na potrzebę edukacji społeczeństwa zwracała uwagę z kolei Karolina Żelawska-Pałasz z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. „Potrzebujemy dobrej kampanii, która zmieni nastawienie wielu ludzi. Inaczej czekają nas protesty, np. przeciw budowie farm wiatrowych, kolektorów słonecznych, itp.” – mówiła dyr. Żelawska-Pałasz.

„Tak naprawdę, prawdziwe wyzwania transformacyjne jeszcze przed nami. To, co było łatwe, już wykonaliśmy. Przed nami trudniejsze zadania i warto dodać, że ciężar zmian spoczywa na wielkich przedsiębiorstwach, naszych narodowych czempionach” – oświadczyła Aleksandra Stanek-Kowalczyk, partner w Consulting EY Polska.

„Ton tej debaty odpowiada wyzwaniom, jakie stoją przed transformacją energetyczną. Dziś sektor finansowy – czego wcześniej nie było – wyraźnie mówi, że należy finansować transformację, a więc obie strony, uczestniczące w tych zmianach” – podsumował panel „Transformacja energetyczna – doświadczenia liderów biznesu” - Adam Czyżewski, główny ekonomista ORLEN.

Europejski Kongres Finansowy to jedno z najważniejszych spotkań świata finansów w Polsce. Kongres zaprasza do nieskrępowanej debaty na temat stabilności europejskiego i polskiego systemu finansowego, a także wypracowania rekomendacji w zakresie rozwiązań systemowych, dotyczących bezpiecznego i zrównoważonego rozwoju. EKF odbywał się w dniach 10-12 czerwca w Sopocie.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.