PGE Energia Ciepła kontynuuje dekarbonizację Elektrociepłowni Gdyńskiej

PGE Energia Ciepła kontynuuje dekarbonizację Elektrociepłowni Gdyńskiej - ZielonaGospodarka.pl
20.02.2024 14:44
Strona główna Energetyka, OZE PGE Energia Ciepła kontynuuje dekarbonizację Elektrociepłowni Gdyńskiej

Partnerzy portalu

PGE Energia Ciepła kontynuuje dekarbonizację Elektrociepłowni Gdyńskiej - ZielonaGospodarka.pl
Fot. PGE Energia Ciepła

We wtorek w Gdyni PGE Energia Ciepła S.A. podpisała z liderem konsorcjum SBB ENERGY S.A. umowę na budowę w Elektrociepłowni Gdyńskiej instalacji kogeneracyjnej opartej na silnikach gazowych - poinformowała spółka.

Jak poinformowała PGE Energia Ciepła S.A, inwestycja ta rozpoczyna kolejny etap transformacji EC Gdynia w kierunku niskoemisyjnego wytwarzania ciepła dla miejskiego systemu ciepłowniczego, obejmującego Gdynię, Rumię, Redę i Gminę Kosakowo. Warta ponad 380 mln zł inwestycja gotowa będzie na sezon grzewczy 2026/2027.

Umowę na tę inwestycję podpisano we wtorek w Elektrociepłowni Gdyńskiej. Nowa instalacja kogeneracyjna składać się będzie z pięciu silników gazowych. Równolegle budowany będzie gazociąg, którego trasa przebiegać będzie wzdłuż dawnej drogi popiołowej – od punktu styku z infrastrukturą Gaz System S.A. w gminie Kosakowo na długości ok. 8,2 km. Gaz w EC Gdynia dostępny będzie już w roku 2025 i wówczas będzie mogło rozpocząć się przepaliwowanie istniejących kotłów szczytowych olejowych na gaz.

Jak podaje spółka, plan dekarbonizacji EC Gdynia realizowany jest od 2016 roku, kiedy to oddana została do eksploatacji pierwsza kotłownia rezerwowo-szczytowa, zasilana olejem lekkim, a docelowo gazem.

W pierwszym kwartale br. oddana zostanie do eksploatacji druga kotłownia - o mocy 90 MW, na olej lekki, a docelowo gaz. Zastąpi ona największy ciepłowniczy kocioł węglowy, który przepracował od końca lat siedemdziesiątych ok. 100 tys. godzin.

Jak podaje spółka w komunikacie, trwałe wycofanie węgla z eksploatacji przyniesie wymierne efekty ekologiczne. Zużycie paliwa węglowego w EC Gdynia zmniejszy się o 20 tys. ton rocznie, w wyniku czego do Gdyni nie będzie już wjeżdżać 330 wagonów z węglem rocznie. To zakończy pierwszy etap dekarbonizacji największego źródła ciepła w Gdyni.

"To kolejny krok w modernizacji polskiego ciepłownictwa i konsekwentnej realizacji Strategii PGE, która zakłada odejście od wykorzystania węgla w produkcji ciepła do 2030 roku i zastąpienia go nisko i zeroemisyjnymi źródłami Nowa inwestycja zwiększy bezpieczeństwo dostaw energii dla mieszkańców przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji CO2, a tym samym wpływu na środowisko i mieszkańców - przekazała w przesłanym PAP komunikacie p.o. członka zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej Małgorzata Banasik.

Prezes zarządu PGE Energia Ciepła Maciej Jankiewicz informuje w przesłanym PAP komunikacie, że budowa nowej instalacji kogeneracyjnej i wycofanie z eksploatacji najstarszego ciepłowniczego kotła węglowego w Gdyni realizuje plan dekarbonizacji w tej elektrociepłowni i dodaje, że podobne inwestycje są prowadzone także w innych miastach, m.in. w Rzeszowie, Bydgoszczy, Kielcach, Lublinie i Gorzowie Wielkopolskim. "Wartość inwestycji już zrealizowanych i tych, które wkrótce będą zakończone to niemalże 10,5 mld zł" - podkreślił prezes Jankiewicz.

Wykonawcą projektu, jako lider konsorcjum, jest firma SBB ENERGY S.A. Zakres inwestycji obejmuje budowę instalacji składającej się z agregatów kogeneracyjnych oraz niezbędnych obiektów budowlanych i infrastruktury, zapewniających funkcjonowanie urządzeń w wysokosprawnej kogeneracji. Podstawowe wymagania techniczne określają moc elektryczną w przedziale od 42 do 49,9 MWe oraz moc cieplną nie mniejszą niż 40 MWt.

Jak podaje PGE Energia Ciepła S.A., Gdynia jako pierwsze miasto w Polsce obliczyła swój ślad węglowy. Mając tę wiedzę włodarze miasta za cel postawili sobie obniżenie do 2030 roku emisji CO2 w Gdyni o 43 proc. w stosunku do emisji w 2020 roku.

Plan Dekarbonizacji w Elektrociepłowni Gdyńskiej zakłada, że do 2030 roku 70 proc. produkowanego ciepła będzie pochodziło z paliw innych niż węglowe, a do roku 2050 Elektrociepłownia Gdyńska stanie się zeroemisyjna.

autor: Krzysztof Wójcik

kszy/ drag/

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.