Trwa szacowanie strat po pożarze w Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów w Olsztynie

Trwa szacowanie strat po pożarze w Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów w Olsztynie - ZielonaGospodarka.pl
20.02.2024 14:49
Strona główna Odpady, Recykling Trwa szacowanie strat po pożarze w Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów w Olsztynie

Partnerzy portalu

Trwa szacowanie strat po pożarze w Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów w Olsztynie - ZielonaGospodarka.pl

Trwa szacowanie strat po pożarze, do którego doszło w Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów. Nie wiadomo, czy w czerwcu uda się w pełni uruchomić obiekt, który ma dostarczać mieszkańcom Olsztyna ciepło i energię elektryczną.

Rzecznik prasowy warmińsko-mazurskiej straży pożarnej Grzegorz Różański poinformował PAP, że w poniedziałek w nocy na terenie Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów doszło do pożaru silosu, w którym składowany był popiół. "Z ogniem walczyło 9 zastępów strażaków, dowodził nimi komendant miejski straży pożarnej w Olsztynie. Ogień udało się ugasić po podaniu dwóch prądów wody" - powiedział PAP rzecznik strażaków i dodał, że przedstawiciele zakładu poinformowali strażaków, że szacują straty na 5 mln zł.

Przedstawicielka spółki Dobra Energia dla Olsztyna, która realizuje inwestycję poinformowała PAP, że "obecnie trwają działania w celu oceny skutków tego zdarzenia, w tym wycena strat oraz wpływu na harmonogram prac" - poinformowała PAP Anna Wolska ze spółki Dobra Energia dla Olsztyna.

Wolska dodała, że "o zdarzeniu został poinformowany ubezpieczyciel".

"Wstępne ustalenia wskazują, iż w wyniku pożaru nie doszło do uszkodzeń pozostałej części ITPO, w tym kluczowych obiektów technologicznych jak również Kotłowni Szczytowej, która jest eksploatowana i zabezpiecza dostawy ciepła na potrzeby mieszkańców Olsztyna" - napisała w przesłanym PAP komunikacie Anna Wolska.

Spółka Dobra Energia dla Olsztyna poinformowała także, że Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska prowadzi "czynności na terenie inwestycji".

Instalacja Termicznego Przetwarzania Odpadów, która powstaje przy ul. Bublewicza w Olsztynie jest pierwszą tego typu w kraju. Energia cieplna i elektryczna ma być w nim produkowana ze śmieci (paliwo RDF), które już nie podlegają recyklingowi (instalacje, w których spalane są odpady zmieszane już w kraju działają - PAP). Od kilku tygodni w instalacji trwa proces uruchamiania 37-metrowego kotła, w którym docelowo ma być spalanych 15 ton odpadów na godzinę oraz rozruch tej części instalacji, w której ma być produkowana energia elektryczna. Całość miała być oficjalnie oddana do użytku w czerwcu.

W olsztyńskim ITPO mają być spalane śmieci z 37 gmin regionu. Docelowo w ciągu godziny ma być spalanych 15 ton odpadów.

Instalację, zwaną spalarnią, zbudowała w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego spółka „Dobra Energia” za 850 mln zł. Ze strony samorządu jej partnerem jest Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Olsztynie. Inwestycja uzyskała 232 mln zł dofinasowania ze środków europejskich. „Dobra Energia” będzie zarządzała spalarnią przez 25 lat, potem przejdzie ona na własność MPEC Olsztyn.

autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska

jwo/ drag/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Ekokonsult

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.