POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

PGE wspiera już 11 parków narodowych w całej Polsce

Strona główna Energetyka, OZE PGE wspiera już 11 parków narodowych w całej Polsce

Partnerzy portalu

PGE wspiera już 11 parków narodowych w całej Polsce - ZielonaGospodarka.pl
Fot. PGE

PGE Polska Grupa Energetyczna rozszerza współpracę z polskimi instytucjami przyrodniczymi, obejmując wsparciem dwa nowe parki narodowe - Ojcowski Park Narodowy i Woliński Park Narodowy. Łącznie PGE wspiera już 11 parków w całej Polsce, z którymi w 2024 roku zrealizuje ponad 70 nowych projektów, m.in. z zakresu czynnej ochrony przyrody i badań naukowych. Realizacja projektów jest możliwa dzięki finansowemu wsparciu Fundacji PGE.

W 2024 roku w ramach autorskiego programu „Energia rytmu natury” PGE będzie współpracować z 11 parkami narodowymi: Biebrzańskim Parkiem Narodowym, Świętokrzyskim Parkiem Narodowym, Roztoczańskim Parkiem Narodowym, Kampinoskim Parkiem Narodowym, Wigierskim Parkiem Narodowym, Narwiańskim Parkiem Narodowym, Bieszczadzkim Parkiem Narodowym, Magurskim Parkiem Narodowym, Słowińskim Parkiem Narodowym, Ojcowskim Parkiem Narodowym oraz Wolińskim Parkiem Narodowym. Łącznie zaplanowanych zostało ponad 70 projektów środowiskowych, w tym 3 badania naukowe, 41 projektów edukacyjnych, 7 infrastrukturalnych i ponad 20 z zakresu ochrony czynnej.

Po raz pierwszy, PGE zrealizuje projekty z Ojcowskim i Wolińskim Parkiem Narodowym. Z Wolińskim Parkiem Narodowym PGE zorganizuje plener rzeźbiarski „Z drewna wyczarowane, czyli trzecie życie drzewa”, w ramach którego powstaną drewniane rzeźby, które następnie będzie można podziwiać w parku. Natomiast w Ojcowskim Parku Narodowym PGE wesprze Ogród Ojcowski poprzez wykonanie i montaż drewnianego ogrodzenia wokół ogrodu na odcinku 125 metrów. W rezultacie zabezpieczone zostaną cenne gatunki roślin przed zniszczeniem przez zwierzęta, co będzie gwarantowało ich istnienie na zastępczych siedliskach, ale również edukację przyrodniczą turystów. PGE włączy się również w działania

z zakresu adaptacji dawnej kamiennej piwnicy na rzecz nietoperzy, czyli herbowego gatunku tego parku.

Ponadto, PGE w ramach współpracy z parkami narodowymi i innymi instytucjami ochrony przyrody tj. Ligą Ochrony Przyrody, Nadleśnictwami oraz Polskim Stowarzyszeniem Przyjaciół Przyrody "pro Natura" zrealizuje m.in. warsztaty terenowe dla uczniów, konferencje ekologiczne, sadzenie lasów w ramach ogólnopolskiej akcji „Lasy Pełne Energii”, a także budowę schronienia dla nietoperzy w ramach projektu „Leśne chaty dla nietoperzy”.

Dodatkowo, w II kwartale 2024 roku zaplanowana została publikacja kolejnej edycji „Spacerownika” – czyli specjalnego przewodnika po parkach narodowych wspieranych przez PGE. Jego druga, rozszerzona odsłona będzie poświęcona 11 parkom narodowym, z którymi spółka współpracuje. Znajdować się w nim będą aktualne mapy z dostępnymi ścieżkami edukacyjnymi oraz pieszymi i rowerowymi szlakami turystycznymi, jak również liczne zagadki do rozwiązania oraz ciekawostki o zwierzętach, które można spotkać podczas spaceru. „Spacerownik” będzie dostępny w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej.

PGE współpracuje z parkami narodowymi od 2020 roku. Działania realizowane są w ramach autorskiego programu „Energia rytmu natury”. Wśród podmiotów wspieranych przez PGE jest 28 instytucji ochrony przyrody, w tym 11 parków narodowych. Wspólnie z nimi PGE realizuje projekty z zakresu czynnej ochrony przyrody, badań naukowych oraz edukacji przyrodniczej i ekologicznej. Łącznie podczas dotychczasowej trzyletniej współpracy zrealizowano ponad 260 projektów prośrodowiskowych, edukacyjnych, a także naukowo-badawczych.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.