Pierwszy na świecie projekt Engie do magazynowania wodoru z MFW w podmorskich kawernach

27.12.2021 12:10 Źródło: Własne
Strona główna Energetyka, OZE Pierwszy na świecie projekt Engie do magazynowania wodoru z MFW w podmorskich kawernach

Partnerzy portalu

Pierwszy na świecie projekt Engie do magazynowania wodoru z MFW w podmorskich kawernach - ZielonaGospodarka.pl
Fot. tractebel-engie.com

Tractebel twierdzi, że formacje solne mogłyby przechowywać zielony H2 przetwarzany na morzu, aby pomóc w wyrównaniu podaży i popytu na ten surowiec.  

Ta, jednostka inżynieryjna globalnego giganta energetycznego Engie, przedstawiła pierwszy na świecie plan wykorzystania podziemnych kawern solnych do przetwarzania i magazynowania wodoru na dużą skalę na morzu.

Firma oznajmiła w oświadczeniu, że koncepcja magazynowania H2 produkowanego z morskiej energii wiatrowej wykorzystuje kawerny do przechowywania tego zielonego gazu, zanim zostanie on przepompowany z powrotem na ląd, pomagając w dostosowaniu dostaw do szczytów produkcji i popytu oraz tworząc "węzły wodorowe" na morzu.

Zespół projektowy skomentował, że jego projekt – który obejmuje platformy magazynowe i sprężarkowe przetwarzające wodór, który ma być zlokalizowany w formacjach solnych pod ciśnieniem do 180 barów – zakłada 2 GW morskiej energii wiatrowej, ale jest skalowalny, aby sprostać wymaganiom poszczególnych projektów.

– Scentralizowane morskie węzły wodorowe ułatwiają również integrację produkcji wodoru na mniejszą skalę, czego należy się spodziewać w ramach rozbudowy mocy podczas ponownego zasilania morskich farm wiatrowych w przyszłości – powiedział Klaas Oltmann, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Tractebel Overdick.

Według inżynierów kawerny na Morzu Północnym są "dobrze dopasowane" do tej koncepcji dzięki warunkom geologicznym.

Spółka zależna Engie jest już zaangażowana w kilka pionierskich projektów dotyczących zielonego wodoru, w tym w projekt Dolphyn floating wind-to-hydrogen u wybrzeży Szkocji i zintegrowaną inicjatywę paliw ekologicznych na morzu z deweloperem Enterprize Energy.

– Jednocześnie stanowią one ekonomicznie opłacalną opcję, ponieważ eksport i sprężanie wodoru produkowanego na morzu mogą być połączone. To znacznie obniża ogólne koszty przyszłych projektów – dodał dyrektor.

Firma nie jest jedyna w poszukiwaniu rozwiązań podpowierzchniowego magazynowania wodoru. M.in. irlandzkie przedsiębiorstwo użyteczności publicznej ESB bada możliwości magazynowania zielonego wodoru na skalę przemysłową w rozległych, opróżnionych strukturach naftowo-gazowych we współpracy ze specjalistą w dziedzinie podpowierzchniowych aktywów energetycznych, firmą dCarbonX.

Inne inicjatywy przechowywania zielonego wodoru na morzu obejmują koncepcję "Deep Purple" opracowaną przez grupę inżynieryjną TechnipFMC i norweski start-up Magnora, która wykorzystywałaby zbiorniki na dnie morza do przechowywania gazu.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.