PKN Orlen - liderem Mazowieckiej Doliny Wodorowej

zk

09.04.2022 14:48 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE PKN Orlen - liderem Mazowieckiej Doliny Wodorowej

Partnerzy portalu

PKN Orlen - liderem Mazowieckiej Doliny Wodorowej  - ZielonaGospodarka.pl

37 podmiotów, instytucji i uczelni podpisało w piątek w Płocku umowy o powołaniu Mazowieckiej Doliny Wodorowej (MDW), której liderem będzie PKN Orlen. Chcemy wspierać rozwój tego sektora - zadeklarował wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

Wśród sygnatariuszy umów o powołaniu MDW, oprócz samego PKN Orlen, znaleźli się przedstawiciele m.in. Politechniki Warszawskiej i Politechniki Łódzkiej, Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych, Agencji Rozwoju Przemysłu, Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, PERN i Centralnego Portu Komunikacyjnego, Centrum Łukasiewicz oraz Krajowej Spółki Cukrowej.

Jak ocenił wiceminister klimatu i środowiska, „PKN Orlen to wielki potencjał gospodarczy w wielu obszarach energetycznych, w wielu obszarach innowacyjnych, nowych technologii, to również ogromny potencjał rozwojowy w nowej dziedzinie, w nowej gałęzi gospodarki, jaką jest gospodarka wodorowa”.

„Chcemy wspierać rozwój tego sektora. Przygotowujemy w tej chwili w Ministerstwie Klimatu i Środowiska duży pakiet legislacyjny, który dumnie nazwaliśmy +Konstytucją dla wodoru+. To kilka ustaw i rozporządzeń wykonawczych, gdzie zaproponujemy system pomocy publicznej, wsparcia do produkcji wodoru nisko i zeroemisyjnego, również z odnawialnych źródeł energii” - podkreślił Zyska.

Wiceszef resortu klimatu i środowiska zaapelował jednocześnie do podmiotów i instytucji sektora wodorowego w Polsce, w tym sygnatariuszy MDW, aby byli aktywni w procesie tworzenia prawa wodorowego, w tym poprzez rekomendacje i sugestie. „Mamy zmapowane rozwiązania w różnych krajach europejskich i świata, ale chcemy stworzyć nasze, dobre, polskie prawo, odpowiadające polskim warunkom” - dodał Zyska.

Pogratulował PKN Orlen projektu Hydrogen Eagle, który - jak zaznaczył - otrzymał bardzo wysokie oceny. „Jestem przekonany, że ten projekt uzyska finansowanie i będzie jednym z pierwszych etapów takiego realnego rozwoju rynku i budowy gospodarki wodorowej w naszym kraju” - powiedział wiceminister klimatu i środowiska.

Jak podkreślił technologie wodorowe „to nie jest melodia przyszłości, to dzieje się tu i teraz, to są już w zasięgu ręki ogromne środki finansowe i projekty”. „Możemy pójść dalej, możemy budować nowy świat, nową gospodarkę opartą o wodór w technologiach nisko i zeroemisyjnych” - oświadczył Zyska.

Wskazał przy tym, że według resortu klimatu i środowiska MDW „ma największy potencjał gospodarczy i rozwojowy”. „Jestem przekonany, że MDW będzie oddziaływać na cały obszar gospodarczy naszego kraju, a nawet dalej” - stwierdził Zyska. Zwrócił przy tym uwagę, iż takie projekty, jak morska energetyka wiatrowa - offshore będą korelowały z wytwarzaniem „zielonego wodoru”.

„Wierzę, że właśnie państwo będą nadawać ton rozwojowi gospodarki wodorowej w Polsce” - przyznał Zyska, zwracając się do sygnatariuszy utworzenia MDW. Zapewnił jednocześnie o „nieustającym wsparciu” obecnego rządu i Ministerstwa Klimatu i Środowiska dla przedsięwzięć związanych z tym sektorem.

Członek zarządu PKN Orlen ds. operacyjnych Józef Węgrecki zapowiedział, że MDW będzie działała w formule otwartej. „Wszyscy, którzy widzą przyszłość w wodorze, są mile widziani. Jeżeli ktoś widzi się w naszych szeregach, to będzie ustanowiona struktura, która pozwoli na przystąpienie” - zapewnił.

Inicjatorzy utworzenia MDW podpisali list intencyjny w tej sprawie w październiku 2021 r. - było to wtedy 25 podmiotów, instytucji i uczelni.

W piątek ostatecznie umowy o powołaniu MDW podpisało 37 sygnatariuszy. Wśród nich znalazły się m.in. spółki Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz, Siemens Energy, Bank Gospodarstwa Krajowego, Solaris Bus & Coach, a także Komunikacja Miejska Płock, Stomil oraz NanoSpaceLab i Toyota Central Europe. W gronie tym są też Instytut Maszyn Przepływowych PAN, Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Energetyki - Instytut Badawczy, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, czy Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

Podmioty, instytucje i uczelnie tworzące MDW mają współpracować nad rozwojem i wdrażaniem technologii wodorowych, koordynować projekty badawcze oraz stworzyć system rozwiązań dla kształcenia i szkolenia w kierunku technologii wodorowych. Sygnatariusze zgłosili już ponad 100 projektów, na różnym poziomie zaawansowania. W planach jest też utworzenie, adresowanej przede wszystkim do studentów, Akademii Wodoru i Nowoczesnych Technologii, która ma rozpocząć działalność w październiku. W najbliższym czasie powołana zostanie rada koordynacyjna MDW.

Wcześniej PKN Orlen informował, że zaangażowanie koncernu w rozwój paliw alternatywnych, w tym w technologie wodorowe, wpisuje się w jego dążenie do osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 r.

W czerwcu 2021 r. PKN Orlen uruchomił projekt Hydrogen Eagle, program inwestycyjny Grupy Orlen zakładający budowę międzynarodowej sieci hubów wodorowych zasilanych odnawialnymi źródłami energii oraz innowacyjnych instalacji przetwarzających odpady komunalne w zero i niskoemisyjny wodór. Koncern informował wówczas, że realizacja tego projektu pozwoli Grupie Orlen osiągnąć do 2030 r. moce wytwórcze wodoru na poziomie ok. 50 tys. ton rocznie.


Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.