W Płocku (Mazowieckie) otwarto w środę Centrum Badawczo-Rozwojowe PKN Orlen wybudowane za ok. 184 mln zł. Jak ocenił wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki, PKN Orlen, który buduje największy w historii Polski koncern multienergetyczny, musi rozwijać innowacje i nowe technologie.
Podczas uroczystego otwarcia Centrum Badawczo-Rozwojowego PKN Orlen wiceszef resortu aktywów państwowych powiedział, iż spółka ta i jej grupa kapitałowa to "jedna z kluczowych lokomotyw całej polskiej gospodarki".
– Orlen, który buduje największy w historii Polski zintegrowany, silny polski koncern multienergetyczny, musi mieć przewagi na polu innowacji i nowych technologii – ocenił Małecki. Jak wskazał, PKN Orlen wraz ze swą grupą kapitałową "musi dzięki tym przewagom utrzymywać wysokomarżowość w podstawowych obszarach już prowadzonej działalności, ale musi też wchodzić z ekspansją na nowe obszary".
Małecki podkreślił, że PKN Orlen nie zatrzymał swych inwestycji w trwającej pandemii koronawirusa, ale przeciwnie - przyspieszył te przedsięwzięcia. Dodał, że wybudowane przez spółkę Centrum Badawczo-Rozwojowe w Płocku "będzie skupiało elitę polskiego przemysłu petrochemicznego", w tym całej Grupy Orlen z włączoną już do niej Grupą Energa, "a za chwilę z Lotosem i PGNiG".
Wiceminister ocenił, że "siła polskich championów", zgrupowanych wokół PKN Orlen, "będzie dawała kolejne impulsy do rozwoju polskiej gospodarki, do wzrostu gospodarczego i wzmocnienia naszej konkurencyjności nie tylko w Europie".
Wiceszef resortu aktywów państwowych zaznaczył, iż "PKN Orlen bardzo odważnie i ambitnie odpowiedział na potrzeby transformacji energetycznej". "Strategia Orlen2030 to inwestycje, jakich nie spotykaliśmy w polskim przemyśle w latach poprzednich" – zauważył.
Małecki wskazał też, że "dziś przed Polską stoi ogromna szansa szybkiego dołączenia do najlepiej rozwiniętych krajów Europy Zachodniej". "Zachęcamy spółki do odważnego inwestowania" – oświadczył.
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek powiedział, że budowa Centrum Badawczo-Rozwojowego w Płocku trwała 22 miesiące. "To inwestycja, która daje przyszłość zintegrowanemu koncernowi, która łączy świat nauki ze światem biznesu. Nie będziemy mieć dobrego, perspektywicznego biznesu, jeżeli nie połączymy go z nauką" – podkreślił.
Obajtek dodał, że "jeżeli myślimy i budujemy koncern multienergetyczny, nie zrobimy tego bez połączenia nauki i biznesu". "Musimy wdrażać nowe technologie, musimy mieć swoje technologie, musimy mieć technologie, które nam gwarantują rozwój. Nie możemy tylko i wyłącznie opierać się na zakupie licencji z zewnątrz" – oświadczył prezes PKN Orlen.
Jak zapowiedział, koncern w ciągu 10 lat wyda na badania i rozwój ok. 3 mld zł. Wyliczył przy tym, że "jeżeli popatrzymy na różnego rodzaju analizy, to złotówka przełożona na badania i rozwój to jest około dwa złote zysku EBITDA".
Obajtek zapowiedział, że w zintegrowanym koncernie multienergetycznym, którego częścią będą PGNiG i Grupa Lotos, powstaną centra kompetencji. "Taki koncern musi mieć podzielone odpowiednie kompetencje i obszary. Ale te wszystkie kompetencje i obszary, jak mają to wielkie firmy tego świata, muszą być połączone z procesami optymalizacyjnymi poprzez badania i rozwój" – zaznaczył prezes PKN Orlen. "I taki koncern będziemy budować. To nie są plany. My te plany materializujemy" – dodał.
Jak wyjaśnił Obajtek, otwarte właśnie Centrum Badawczo-Rozwojowe w Płocku będzie zajmowało się optymalizacjami procesów produkcji w wielu obszarach, ale również nowymi technologiami w petrochemii, rafinerii oraz nisko i zeroemisyjnej energetyce. "Te badania już częściowo rozpoczęliśmy" – przyznał. Przypomniał, że PKN Orlen już teraz współpracuje z uczelniami, w tym z Uniwersytetem Warszawskim, Politechniką Warszawską i Politechniką Gdańską, jak również z instytutami z Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz indywidualnie z wynalazcami.
PKN Orlen poinformował, że aktualnie trwają rozruchy technologiczne infrastruktury płockiego Centrum Badawczo-Rozwojowego. "Pierwsze instalacje pilotowe zostały już zabudowane. To instalacja do produkcji mieszanek asfaltowych, instalacje blendingu benzyn, olejów napędowych, paliwa lotniczego i środków smarowych, które pozwolą uzyskiwać optymalne receptury, a także instalacja produkcji zaawansowanych biokomponentów" – przekazała spółka.
Jak podkreślono w informacji, najważniejszą częścią kompleksu jest zaplecze badawczo-testowe z Halą Odwzorowań i Pilotaży o powierzchni blisko 2000 m kw. "Zaawansowana konstrukcyjnie oraz technologicznie powierzchnia umożliwia elastyczną zabudowę instalacji badawczych i pilotowych o wysokości dochodzącej nawet do 15 metrów. W ten sposób nowe technologie oraz rozwiązania wprost z fazy naukowych doświadczeń będą mogły wkroczyć w etap testowania w okolicznościach bliskich realnym warunkom produkcji" – podał PKN Orlen.
Koncern zapowiedział, że jeszcze w tym roku w hali stanie instalacja pilotowa Hydrokrakingu, a w przyszłym roku instalacje pilotowe Hydroodsiarczania Olejów Napędowych, Reformingu i Pirolizy oraz Destylacji.
Spółka przekazała też, że jej Centrum Badawczo-Rozwojowe jest jednocześnie miejscem przyjaznym środowisku. "Zainstalowane na nim panele fotowoltaiczne i turbina wiatrowa produkują zieloną energię. Na miejscu można także skorzystać ze stacji ładowania pojazdów elektrycznych" – podkreślił PKN Orlen.
Na terenie kompleksu znajduje się także ścieżka edukacyjna nawiązująca do nauk ścisłych i działalności Grupy Orlen. "W ramach realizacji projektów badawczych planowane jest zaangażowanie studentów i młodych naukowców, którzy będą mogli zdobywać doświadczenie i nowe kompetencje" – zaznaczyła spółka.
Centrum Badawczo-Rozwojowe PKN Orlen powstało na terenie Płockiego Parku Przemysłowo-Technologicznego (PPPT), w którym spółka wraz z miastem posiada po połowie udziałów. Inwestycja realizowana przez Budimex rozpoczęła się w kwietniu 2019 r.
PKN Orlen to największy w Polsce podmiot branży rafineryjno-petrochemicznej, strategiczny dla bezpieczeństwa energetycznego kraju i jeden z największych w tym segmencie w Europie.
PPPT, gdzie powstało Centrum Badawczo-Rozwojowe, funkcjonuje od 2004 r. i zarządza obszarem inwestycyjnym o powierzchni ok. 200 ha.
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Program Mikroretencja wystartował. Pierwsze wnioski wpływają do WFOŚiGW w Gdańsku
Tempo wzrostu wód oceanów podniosło się aż dwukrotnie w zaledwie 10 lat. Są też coraz bardziej zanieczyszczone
Miał 1200 lat, a Robin Hood szukał pod nim cienia. W Lesie Sherwood obumarł Dąb Major
Technologia rakietowa Muska może przynieść przełom w geotermii. Pojawili się hojni inwestorzy
Offshore napędza unijną gospodarkę i rynek pracy. Dał w zeszłym roku 180 tys. etatów
00:02:35
16
Pierwszy raz tak blisko morza. Na gdańskich plażach pojawiły się specjalistyczne wózki dla osób z niepełnosprawnością
Do Polski wkracza fala upałów. To fatalna wiadomość dla energetyki, a będzie jeszcze gorzej
Niemcy mogą znów spojrzeć łaskawszym okiem na węgiel. Powodem są wysokie ceny gazu
Japonia planuje ekspansję atomu. Do 2050 chce mieć nawet 14 nowych reaktorów
USA. Elektrownia Trumbull Energy Center rozpoczęła działalność, czyli skokowy spadek emisji
Rozpoczyna się operacyjna faza odbudowy Wielkiej Rafy Koralowej
Ocieplenie hamuje wchłanianie CO2 przez drzewa. To zła wiadomość dla klimatu
FSRU2 w Gdańsku oznacza konkurencję na rynku. Krytycznie ważny element dla gospodarki
TOP5 wydarzeń w Zielonej Gospodarce - 26.06.2026
Zielony amoniak z Mindoro. Hynfra rozpoczyna współpracę na Filipinach z myślą o rynkach Azji Wschodniej
Polskie porty potrzebują kolei. Bez niej nie podbiją rynków zagranicznych
Enprom: w offshore liczą się jakość i kompetencje, nie tylko najniższa cena
Offshore wind napędza przemysł i porty. „Największe korzyści dopiero przed nami” [KONGRES POLSKIE PORTY]
Poznaliśmy nową strategię dla ciepłownictwa do 2040 r. Ponad połowa ciepła będzie z OZE, a dzięki temu znacznie niższe rachunki
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Energa-Operator zwiększa zakres inwestycji w Polsce wschodniej
Nowa oferta „Tanie weekendowanie” od Energi Obrotu
Terminal LNG w Świnoujściu działa już od 10 lat
Vestas montuje pierwszą turbinę na morskiej farmie wiatrowej Nordseecluster w Niemczech
2,2 bln dolarów na atom: Bain wskazuje warunki skutecznych inwestycji
| Ropa brent | 75 $ | baryłka | 2,12% | 26.06.2026 16:05 |
| Cyna | 50075 $ | tona | 1,11% | 26.06.2026 16:05 |
| Cynk | 3431 $ | tona | -0,16% | 26.06.2026 16:05 |
| Aluminium | 3131 $ | tona | -0,57% | 26.06.2026 16:05 |
| Pallad | 1188 $ | uncja | 0,89% | 26.06.2026 16:05 |
| Platyna | 1596.85 $ | uncja | 0,90% | 26.06.2026 16:05 |
| Srebro | 57.89 $ | uncja | 0,70% | 26.06.2026 16:05 |
| Złoto | 4041.75 $ | uncja | 0,63% | 26.06.2026 16:05 |