Polityka energetyczna Polski to kompas dla naszej gospodarki, budowa zeroemisyjnego systemu energetycznego, poprawa jakości powietrza i zapewnienie sprawiedliwej transformacji - mówił podczas EuroPOWER wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
Podczas środowej dyskusji w ramach panelu "+Nowy Polski Ład+ jako mechanizm adaptacji i absorpcji europejskiej strategii transformacji +New Green Deal+" wiceminister powiedział, że "polityka energetyczna to kompas dla naszej gospodarki, to budowa nowego, zeroemisyjnego systemu energetycznego, poprawa jakości powietrza i zapewnienie sprawiedliwej transformacji".
Według niego rząd planując swoje działania powinien "mieć z tyłu głowy to, żeby wspierać rozwój polskich firm, stworzyć odpowiednie warunki, wspierać produkcję komponentów, których potrzebujemy do dekarbonizacji i wspierać ten proces przez popyt" - np. tworząc programy wsparcia na zakup taboru niskoemisyjnego w miastach.
Wiceprezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju Bartłomiej Pawlak ocenił, że "Nowy Polski Ład" to "największa szansa, jaka stała przed polską energetyką w ciągu ostatnich 30 lat pod względem środków". Podkreślił, że dla Polski istotne jest, na ile skorzysta z procesów transformacji gospodarczej i energetycznej budując swoje własne zasoby. "Istotne jest, żeby wyszukiwać i wspierać polskie firmy, które tworzą swoją własną wartość, swój własny pomysł na biznes, rozwiązania i patenty, zarówno w zakresie produktów, jak i usług. Dzisiaj stoi przed nimi ogromna szansa wielkiego skoku i wyjścia poza dzisiejszą skalę działalności" - powiedział wiceprezes PFR.
Dyrektor generalny Europejskiego Banku Inwestycyjnego Mikołaj Dowgielewicz dodał, że kluczowe jest, aby pamiętać, że Polska może stać się jednym z największych beneficjentów zielonej rewolucji. Jak przypomniał, "w latach 90-tych Polska była w stanie wyjść z bardzo poważnego kryzysu gospodarczego i dokonała też w wielu obszarach skoku, który nadal jest widoczny w wielu statystykach".
"Polska jest na drugim miejscu po Chinach, jeśli chodzi o rozwój PKB w skali ostatnich 30 lat" - powiedział Dowgielewicz. W jego opinii podstawą zdrowej gospodarki w dłuższej perspektywie będzie sektor prywatny, który będzie dawał zatrudnienie. "Musimy tę szansę, którą daje nam Fundusz Odbudowy, wykorzystać w celu odbudowy takiej gospodarki" - stwierdził.
Najważniejsza jest "efektywna kontrybucja do procesu transformacji energetycznej, a nie budowanie potęgi" - mówił z kolei dyrektor wykonawczy ds. zarządzania finansami w PKN Orlen Michał Perlik.
Jego zdaniem "to, co jest bardzo ważne, to zwiększenie niezależności energetycznej kraju". Perlik zaznaczył, że środki unijne to istotny komponent, ale jednocześnie nie mogą one być jedynym źródłem finansowania projektów w ramach transformacji. "Myślę, że Orlen i podobne firmy będą odgrywały bardzo istotną rolę w tym procesie" - powiedział. Jak zaznaczył, dużym wyzwaniem jest przedstawienie projektów, w ramach których te środki mogłyby zostać zagospodarowane, jednak "Orlen ma projekty inwestycyjne - w zero- i niskoemisyjne środki wytwarzania; realizujemy jedną z większych inwestycji - morskie elektrownie wiatrowe na Bałtyku, rozwijamy też projekty gazowe i OZE-owe" - powiedział.
Zgodnie z zapowiedzią Nowy Ład ma się składać z następujących obszarów: Plan na zdrowie, Uczciwa praca - godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska - nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia - czyste powietrze, CyberPoland 2025, Złota jesień życia.
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
Włocławek i OSGE podpisują porozumienie dotyczące współpracy przy budowie SMR
Nie służy przyrodzie i osłabia ochronę przed zmianą klimatu. Mimo to latem koszenie w miastach idzie pełną parą
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Szwecja idzie w mały atom. SMR-y zbuduje dla niej brytyjski Rolls-Royce
Polski startup wie co zrobić ze starymi łopatami turbin wiatrowych. Mogą bardzo przydać się budowlance
To historyczny moment dla Puszczy Białowieskiej. Niemal cały jej obszar pod ochroną
Sąd przeciwko projektowi Wód Polskich. Budowa stopnia wodnego w Siarzewie zablokowana
Polacy produkują o ponad 40 proc. więcej śmieci niż dekadę temu. Spółki komunalne ryzykują coraz więcej
00:08:23
OSGE wystąpiło z dwoma wnioskami o Opinie Ogólne do projektu SMR
Technologia rakietowa Muska może przynieść przełom w geotermii. Pojawili się hojni inwestorzy
Offshore napędza unijną gospodarkę i rynek pracy. Dał w zeszłym roku 180 tys. etatów
Amazon kupuje hurtowo energię z offshore. Największa taka umowa
Program Mikroretencja wystartował. Pierwsze wnioski wpływają do WFOŚiGW w Gdańsku
Niemcy mogą znów spojrzeć łaskawszym okiem na węgiel. Powodem są wysokie ceny gazu
00:02:35
16
Pierwszy raz tak blisko morza. Na gdańskich plażach pojawiły się specjalistyczne wózki dla osób z niepełnosprawnością
Ocieplenie hamuje wchłanianie CO2 przez drzewa. To zła wiadomość dla klimatu
TOP5 wydarzeń w Zielonej Gospodarce - 19.06.2026
Polsko-jordańskie konsorcjum rusza z produkcją zielonego amoniaku. Podpisano umowę dzierżawy gruntu
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Energa-Operator zwiększa zakres inwestycji w Polsce wschodniej
Nowa oferta „Tanie weekendowanie” od Energi Obrotu
Terminal LNG w Świnoujściu działa już od 10 lat
Vestas montuje pierwszą turbinę na morskiej farmie wiatrowej Nordseecluster w Niemczech
2,2 bln dolarów na atom: Bain wskazuje warunki skutecznych inwestycji
| Ropa brent | 76.61 $ | baryłka | -1,35% | 24.06.2026 18:05 |
| Cyna | 51895 $ | tona | -5,63% | 24.06.2026 18:05 |
| Cynk | 3502.75 $ | tona | -3,03% | 24.06.2026 18:05 |
| Aluminium | 3263.25 $ | tona | -4,13% | 24.06.2026 18:05 |
| Pallad | 1237.75 $ | uncja | -2,65% | 24.06.2026 18:05 |
| Platyna | 1653.3 $ | uncja | -1,45% | 24.06.2026 18:05 |
| Srebro | 61.63 $ | uncja | -5,45% | 24.06.2026 18:05 |
| Złoto | 4129 $ | uncja | -1,92% | 24.06.2026 18:05 |