POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

Polska będzie w stanie wyprodukować milion ton zielonego wodoru

zg

25.10.2023 11:09
Strona główna Energetyka, OZE Polska będzie w stanie wyprodukować milion ton zielonego wodoru

Partnerzy portalu

Polska będzie w stanie wyprodukować milion ton zielonego wodoru - ZielonaGospodarka.pl

Przemysł czeka na tańsze źródła energii – rozwiązaniem może być wodór – tak zgodnie twierdzą eksperci. Beneficjentem będzie także sektor TSL, w tym zarówno transport ciężki jak i komunikacja miejska. 

- Przez ostatni rok udało się wiele zrobić, by poprawić świadomość przedsiębiorców oraz samorządowców w temacie zastosowania wodoru. Wiele podmiotów jest żywo zainteresowanych wdrażaniem strategii wodorowych w swoich firmach,  choć nie brakuje również pytań, na które obecnie nie ma odpowiedzi. Organizacja II Konferencji Naukowo-Technicznej H2Szczecin – Wodór Napędem Regionu, która odbędzie się 30 listopada w Szczecinie – oparta o dobre przykłady z rynku, może nas przybliżyć o kolejne kroki do wykorzystania wodoru w przedsiębiorstwach i samorządach lokalnych - mówi Marek Dymsza, współkoordynator Klastra Metalika dla Przemysłu. 

Kto najbardziej czeka na wodorowe rozwiązania? Ekspert: „Nauka, biznes i samorząd muszą ze sobą współpracować”


Eksperci nie mają wątpliwości, że sukces Polskiej Strategii Wodorowej zależy od ścisłej współpracy podmiotów będących beneficjentami nowych rozwiązań energetycznych. Mowa o samorządowcach, naukowcach oraz przedsiębiorcach. 

- Doliny wodorowe zostały powołane, by dekarbonizować przemysł i uniezależniać polską gospodarkę od surowców energetycznych z Rosji. Polska, Europa i świat szuka nowych rozwiązań energetycznych. Wodór stał się rozwiązaniem, które ma przed sobą wielką przyszłość. Polska Strategia Wodorowa zakładała powołanie pięciu dolin wodorowych. Dobór lokalizacji był i jest uzależniony od kilku czynników, m.in. od wielkości i geograficznej koncentracji przemysłu w danym regionie, a co za tym idzie popytu na wodór oraz od uwarunkowań geologicznych danego regionu, chodzi o koszty magazynowania wodoru w kawernach – mówi Marek Dymsza, współkoordynator Klastra Metalika dla Przemysłu. 

- Polska będzie w stanie wyprodukować milion ton zielonego wodoru. Jakie jest zapotrzebowanie na taki wodór? Nie potrafię na to pytanie odpowiedzieć, nie spotkałem się z opracowaniami badającymi popyt na zielony wodór w Polsce. Wiem jednak, że przedsiębiorcy szukają tańszych źródeł energii i są wodorem bardzo zainteresowani. Interesuje ich efekt końcowy, czyli koszt produktu finalnego jaki muszą sprzedać, by osiągnąć zysk. W przypadku transportu ciężarowego, sektora TSL czy przemysłu ciężkiego to wszelkie działania zmierzające do optymalizacji kosztów są pożądane przez rynek – mówi Marek Dymsza. 

Wszystko o wodorze. Gospodarcze, samorządowe i naukowe ujęcie tematu, który elektryzuje opinię publiczną 


Druga edycja wydarzenia H2Szczecin – Wodór Napędem Regionu, to naturalna konsekwencja sukcesu pierwszej odsłony, która miała miejsce w 2022 roku. Temat wodoru, jako paliwa i źródła energii jest istotny dla samorządów, przedsiębiorców oraz dla świata nauki. Konferencja będzie dyskusją na temat postępów we wdrażaniu rozwiązań wodorowych, ale i oceną tego, jak gospodarka radzi sobie w trudnym dla energetyki czasie. 

- Zapotrzebowanie na informacje: dlaczego zielony wodór jest nam potrzebny? Jak go wykorzystać praktycznie? Jak zdobyć? Ile kosztuje używanie technologii wodorowych? Jest bardzo duże. Nasza konferencja oswaja przedsiębiorców i samorządowców z tym tematem, ale jest jednocześnie okazją do dyskusji i zaprezentowania prac naukowców i przedstawienia obserwacji i wdrożeń przedsiębiorców. Mamy w tym temacie duże doświadczenie - mówi Marek Dymsza. 

Wydarzenie zostanie podzielone na cztery sesje plenarne, w których gościć będziemy autorytety z Polski i zagranicy, które na co dzień zajmują się tematyką wodorową  i szerzej energetyczną. 

Konferencja H2Szczecin – Wodór Napędem Regionu już 30 listopada w Szczecinie. Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie internetowej wydarzenia www.h2szczecin.pl. 

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.