Polska i Norwegia razem dla rozwoju offshore i OZE. Spotkanie branży już niedługo

gm

08.07.2022 12:03
Strona główna Energetyka, OZE Polska i Norwegia razem dla rozwoju offshore i OZE. Spotkanie branży już niedługo

Partnerzy portalu

Polska i Norwegia razem dla rozwoju offshore i OZE. Spotkanie branży już niedługo - ZielonaGospodarka.pl

Polska i Norwegia mają ambitne plany rozwoju energetyki wiatrowej, a długa historia współpracy polsko-norweskiej w sektorze morskim powinna być doskonałą podwaliną wspólnych projektów w branży przyszłości. O tym, gdzie i jak oba kraje uzupełniają się w łańcuchu wartości offshore, oraz w jaki sposób rozwijać biznes, będzie mowa na przełomie sierpnia i września podczas Offshore Northern Seas (ONS) w norweskiej stolicy ropy i gazu - Stavanger.

Offshore Northern Seas to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu całego międzynarodowego przemysłu energetycznego. Od lat 70. jest ściśle związane z sektorem ropy i gazu. W odpowiedzi na trendy i zapotrzebowanie rynku, organizatorzy poszerzyli obecnie tematykę spotkania o zagadnienia z obszaru energetyki odnawialnej. 

Na tegorocznym wydarzeniu (29 sierpnia – 1 września 2022), pojawią się więc wszystkie najważniejsze podmioty związane zarówno z tradycyjnym rynkiem, jak i energetyką niskoemisyjną, w tym dynamicznie rozwijającą się branżą morskich farm wiatrowych. Polska i Norwegia mają w tym temacie o czym rozmawiać.

Długa historia współpracy

– To ekscytująca branża, w której dzieje się obecnie bardzo wiele – mówi Monika Wójcik, Senior Project Manager w Invest in Pomerania, główny organizator polsko-norweskiego wydarzenia „Strong winds towards Polish-Norwegian Offshore cooperation” podczas ONS Net Zero Markets. 

Zaznacza, że pomorskie to jeden z kluczowych regionów dla rozwoju tej branży w Polsce, z ogromnym potencjałem i zapleczem produkcyjnym. 

– Dlatego chcemy pokazać atuty regionu Norwegom, którzy oczywiście znają polskie firmy z wieloletniej współpracy w sektorze stoczniowym, ale chcą dowiedzieć się więcej o możliwościach skierowania tej współpracy również na nowe tory – przekonuje. 

Podczas spotkania biznesowego 31 sierpnia pojawią się eksperci i praktycy z obu krajów, którzy podejmą wątki związane z istniejącą i potencjalną współpracą polskich i norweskich firm w budowie nowego łańcucha wartości offshore – od kwestii zaplecza produkcyjnego, budowy i projektowania statków i platform, po flotę instalacyjną i współpracę w zakresie transferu doświadczeń. 

– Liczymy na bardzo ciekawych gości zarówno z Polski, jak i Norwegii – zapowiada Martalena Eriksen, kierownik zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Oslo. 

Dodaje, że dzięki takim wydarzeniom, polskie firmy mają szczególną okazję do poznania perspektywy norweskiej, w tym planowanych projektów, trendów w branży, oraz do bezpośrednich rozmów z norweskimi partnerami, które są dobrą okazją do budowania długofalowych relacji. 

– Dla nas, jako organizacji wspierającej bilateralne stosunki, technologie offshore to jeden z kluczowych i perspektywicznych sektorów we współpracy polsko-norweskiej.

Ambitne plany

– Nie bez powodu obserwujemy rosnące zainteresowanie współpracą Norwegii z Polską w sektorze offshore wind – podkreśla Joanna Irzabek, Business Development w Biurze Handlowym PAIH w Oslo. 

– W polski sektor morskiej energetyki wiatrowej zaangażował się już wcześniej jeden z największych graczy energetycznych na świecie, norweski Equinor, otwierając drogę do współpracy także wielu innym firmom wykonawczym, projektowym i doradczym. Nasze wydarzenie to także arena do spotkań dostawców branży – tłumaczy.

Equinor zaangażowany jest w Polsce od 2018 roku jako deweloper morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III i partner Polenergii. 

Nie tylko farmy. Wodór to przyszłość

Do 2040 roku Polska planuje produkcję ponad 11 gigawatów energii elektrycznej z morskich farm wiatrowych, jednak po to, aby wykorzystać energię wytwarzaną przez morskie farmy wiatrowe konieczne jest magazynowanie wytworzonej przez nie energii.  

To dlatego po stronie polskiej w dyskusjach panelowych weźmie też udział PGNiG Upstream Norway AS, od lat zaangażowane na rynku norweskim i posiadające portfel koncesji poszukiwawczo-wydobywczych na Morzach Norweskim i Północnym. Polski koncern gazowo-naftowy rozpoczął także prace nad projektami wykorzystania wodoru w energetyce i motoryzacji, włączając się w ten sposób w rozwój rynku paliw alternatywnych. 

– Aby logicznie dopełnić cały łańcuch wartości, należy wziąć pod uwagę magazynowanie wodoru, co jest szczególnie ważne w przypadku zielonego wodoru pochodzącego z niestabilnych źródeł energii odnawialnej – mówi Marek Woszczyk, dyrektor generalny spółki PGNiG Upstream Norway AS. 

– Kompleksowe podejście do tematu magazynowania i dystrybucji wodoru przy rozwijaniu już posiadanych  kompetencji z branży upstream, powinno pozwolić zoptymalizować ekonomikę wykorzystania energii wytwarzanej przez morskie farmy wiatrowe – dodaje.

Poza wydarzeniem polsko-norweskim dedykowanym tematyce offshore wind, polskie firmy wezmą też udział w szeregu spotkań w ramach ONS International Markets. To jedna z dziewięciu ścieżek programowych podczas ONS, poświęcona możliwościom rozwoju międzynarodowej współpracy z udziałem norweskich firm. 

Warto też zauważyć, że osiem pomorskich firm otrzymało dofinansowanie na udział w ONS w ramach projektu Pomorski Broker Eksportowy.

– Sektor morski pozostaje jedną ze specjalizacji regionu, a nasze lokalne firmy już dziś działają w ramach łańcucha dostaw dla sektora offshore wind. Dzięki wspieraniu mniejszych podmiotów na takich wydarzeniach jak ONS, możemy aktywnie rozwijać nasz local content, zwłaszcza w kontekście rozwoju energetyki wiatrowej na Bałtyku – podsumowuje Anna Jafra, główny specjalista w projekcie Pomorski Broker Eksportowy.
„Strong winds towards Polish-Norwegian Offshore cooperation” odbędzie się 31 sierpnia w ramach Net Zero Markets podczas ONS 2022 w Stavanger. Zainteresowanych udziałem prosimy o rejestrację lub kontakt bezpośredni z organizatorami. 

Agencja Rozwoju Pomorza jest samorządową instytucja działającą na rzecz rozwoju gospodarczego województwa pomorskiego. W ramach swoich działań realizuje m.in.: dwa strategiczne projekty – Invest in Pomerania 2020, którego celem jest przyciąganie zagranicznego kapitału na Pomorze  oraz Pomorski Broker Eksportowy, który wspiera internacjonalizację lokalnych firm z sektora MŚP.

Zagraniczne Biuro Handlowe w Oslo Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu wspiera polsko-norweską współpracę biznesową, pomagając firmom znaleźć wiarygodnych partnerów i dostawców. Biuro realizuje również projekty promocyjne, takie jak targi, misje handlowe czy spotkania B2B. Firmy zainteresowane rynkiem norweskim mogą się  kontaktować bezpośrednio poprzez formularz kontaktowy.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.