Polskie Elektrownie Jądrowe spotykają się z mieszkańcami Pomorza

zk

13.04.2022 18:40 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE Polskie Elektrownie Jądrowe spotykają się z mieszkańcami Pomorza

Partnerzy portalu

Polskie Elektrownie Jądrowe spotykają się z mieszkańcami Pomorza - ZielonaGospodarka.pl

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe spotkała się z mieszkańcami w Słajszewie, Sasinie, Jackowie oraz Kopalinie, na terenie gminy Choczewo, preferowanej lokalizacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej.

O spotkaniach z mieszkańcami poinformował PAP w przesłanym komunikacie Zespół ds. Komunikacji Polskich Elektrowni Jądrowych. Jak wynika z pisma, ich głównym celem było przybliżenie najważniejszych informacji z tzw. raportu środowiskowego dotyczącego inwestycji. Dokument złożono 29 marca do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

„W każdym z tych spotkań udział wzięło co najmniej kilkadziesiąt osób. (...) Wiemy, że temat elektrowni jądrowej na Pomorzu jest istotny dla mieszkańców i dlatego będziemy kontynuować rozpoczęty dialog zarówno ze społecznością lokalną, jak i z władzami samorządowymi. Podobne spotkania informacyjne poświęcone raportowi środowiskowemu zorganizujemy także dla mieszkańców gmin Krokowa oraz Gniewino” – powiedziała cytowana w komunikacie p.o. kierownika Zespołu ds. Komunikacji i Zarządzania Interesariuszami Joanna Szostek.

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe podaje, że w spotkaniach wzięli udział eksperci, którzy przygotowywali raport o oddziaływaniu elektrowni jądrowej na środowisko na Pomorzu. Przedstawiciele PEJ zaprezentowali mieszkańcom informacje na temat wyboru preferowanej lokalizacji inwestycji oraz przedstawili znajdujące się w raporcie środowiskowym plany związane z infrastrukturą towarzyszącą, czyli m.in. drogami, połączeniem kolejowym, infrastrukturą wodno-kanalizacyjną czy też teleinformatyczną.

Ze względu na obszerność samego raportu, wynikającą z faktu, że kampania badań środowiskowych była prowadzona na wyjątkową skalę, w trakcie spotkania przybliżono też zawartość dokumentu opisując, w którym miejscu można będzie znaleźć informacje z danej dziedziny. Przytoczono również dane dotyczące wpływu inwestycji m.in. na nieruchomości, leśnictwo, turystykę, rynek pracy czy też gospodarkę. Opisano także wpływ inwestycji na bezpieczeństwo radiologiczne.

W komunikacie czytamy, że kwietniowe spotkania rozpoczęły cykl spotkań informacyjnych w regionie, podczas których spółka przybliży mieszkańcom zarówno raport środowiskowy, status realizacji inwestycji oraz możliwości współpracy ze społecznością lokalną.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.