POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

Ponad połowa polskich firm planuje wspierać rozwój offshore wind

Ponad połowa polskich firm planuje wspierać rozwój offshore wind - ZielonaGospodarka.pl
29.05.2023 13:46
Strona główna Energetyka, OZE Ponad połowa polskich firm planuje wspierać rozwój offshore wind

Partnerzy portalu

Ponad połowa polskich firm planuje wspierać rozwój offshore wind - ZielonaGospodarka.pl

52 proc. polskich firm planuje wspierać rozwój morskiej energetyki wiatrowej; 9 proc. ankietowanych już się w nią zaangażowało  wynika z badania BGK. Wśród największych beneficjentów budowy morskich farm wiatrowych w Polsce jest m.in. przemysł stoczniowy, stalowy i metalowy – dodano.

Inicjatywa tzw. local content w offshore cieszy się dużym zainteresowaniem polskich przedsiębiorców - zwrócono uwagę w poniedziałkowej informacji Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Wyniki badania BGK pokazują, że 9 proc. badanych firm już się w nią zaangażowało, a kolejne 52 proc. planuje dołączyć do tej grupy lub widzi taką możliwość. Wśród największych beneficjentów budowy morskich farm wiatrowych w Polsce wskazuje się m.in. przemysł stoczniowy, stalowy i metalowy. – Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej wymienia ponad 300 polskich firm, które mogą uczestniczyć w łańcuchu dostaw farm na Bałtyku – wskazano.

Z kolei około 47 proc. spośród już zaangażowanych przedsiębiorców uważa, że bieżąca skala i zakres ich działalności są wystarczające, aby zaangażować się w budowę farm wiatrowych. Natomiast 12 proc. respondentów, którzy znają inicjatywę local content w offshore, ale dopiero planują się w nią zaangażować uważa, że to działanie będzie wymagało wprowadzenia zmian w wewnętrznych procesach i organizacji firmy. – Realizacja tak złożonej inwestycji może wiązać się z koniecznością zwiększenia zatrudnienia – budowaniem nowych relacji biznesowych z innymi podmiotami oraz rozbudową mocy produkcyjnych – ocenił Adam Piłat z BGK, cytowany w poniedziałkowej informacji. Dodał, że podmioty dopiero planujące swoje zaangażowanie zdają się nie doceniać tych wyzwań.

Według badania niezależnie od świadomości i stopnia aktualnego zaangażowania w inicjatywę local content w offshore, polscy przedsiębiorcy widzą dla siebie perspektywy partycypacji w łańcuchu produkcji farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. W grupie firm znających inicjatywę i już zaangażowanych 16 proc. pełni rolę wykonawców bezpośrednich, a 53 proc. realizuje funkcję podwykonawców. Blisko połowa badanych przedsiębiorców deklaruje, że mogliby brać udział w produkcji turbin lub ich komponentów, a ponad 60 proc. zgłasza gotowość dostarczania innych części elektrowni. Gotowość wsparcia w pracach instalacyjnych wyraża 20 proc. badanych przedsiębiorstw, natomiast fazy projektowa oraz eksploatacyjna interesują po ok. 10 proc. respondentów – dodano.

Jak podkreślono w informacji, transformacja energetyczna jest jednym z kluczowych wyzwań, z jakimi mierzy się światowa gospodarka. – Morskie farmy wiatrowe odgrywają istotną rolę w tym procesie, a sam proces ich budowy na Bałtyku jest szansą dla polskich przedsiębiorców, którzy zdecydują się na udział w inicjatywie – wskazano. Przytoczono szacunki, zgodnie z którymi udział morskiej energetyki wiatrowej w całkowitej produkcji energii w Polsce może wynosić nawet 57 proc. w 2040 r.

Autorzy badania podkreślili, że morska energia wiatrowa odgrywa kluczową rolę w dekarbonizacji światowych dostaw. – Komisja Europejska przyjęła technologię jako jeden z filarów swojej strategii energetycznej i jeden ze strategicznych celów Europejskiego Zielonego Ładu – przypomniano. Według unijnych prognoz, jak stwierdzono, moc morskiej energetyki wiatrowej w Europie może osiągnąć 60 GW do 2030, i 300 GW do 2050 r.

Marcin Terebelski z BGK zwrócił uwagę, że rozwój polskiego przemysłu wpisuje się w cele jednego z programów naszego modelu biznesowego. Wyjaśnił, że obecne regulacje unijne związane ze zrównoważonym rozwojem zobowiązują nas, aby dostarczać i wdrażać rozwiązania dla projektów wspierających rozwój gospodarki. – W tym przypadku chcemy wspierać polskich przedsiębiorców, którzy podejmą się uczestnictwa w budowaniu morskich farm wiatrowych. Aby to zrealizować, musimy poznać potrzeby, oczekiwania i perspektywy polskich firm działających w branżach, które mogą zaangażować się w tę inicjatywę – stwierdził Terebelski.

Planowana wartość projektu inwestycyjnego na Bałtyku wynosi ok. 130 mld zł - zwrócono uwagę w informacji. Z badania wynika, że odsetek zamówień trafiających do polskich przedsiębiorców mógłby sięgnąć 27 proc. w przypadku usług związanych z instalacją morskich farm wiatrowych oraz nawet 74 proc., gdy chodzi o produkcję innych niż turbiny części do elektrowni.


Magdalena Jarco
maja/ amac/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.