Tychy zamówiły zaprojektowanie "HUB-u Zielonej Gospodarki"

zk

01.11.2022 21:03 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE Tychy zamówiły zaprojektowanie "HUB-u Zielonej Gospodarki"

Partnerzy portalu

Tychy zamówiły zaprojektowanie "HUB-u Zielonej Gospodarki" - ZielonaGospodarka.pl
Fot. umtychy.pl

Tyski samorząd zamówił zaprojektowanie "HUB-u Zielonej Gospodarki" - miejsca dla firm zajmujących się szeroko pojętą ekologią i zielonymi technologiami. Miasto chce, aby inwestycję w niezagospodarowanej dotąd części Zespołu Szkół Municypalnych wsparły środki Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Jak wyjaśniają miejscowi samorządowcy, Tychy są postrzegane jako zielone miasto i chcą, aby ta opinia została utrzymana, dlatego m.in. inwestują w "zielone" technologie. Ma to zachęcić przedsiębiorców i mieszkańców do pozostania w Tychach, a także do lokowania tam firm o tym charakterze.

"Chcemy w jednym miejscu zgromadzić wszystkie strefy aktywności, administracji publicznej, przedsiębiorstw prywatnych, start-up’ów, być może też uczelni, które w swojej działalności zajmują się szeroko pojętą ekologią, zmianami klimatycznymi, nowymi źródłami energii" – wyjaśnił, cytowany w informacji miasta, naczelnik wydziału innowacji i inwestycji w tyskim magistracie Jan Cofała.

Pod tym kątem tyski samorząd chciałby wykorzystać środkową, niezagospodarowaną dotąd część budynku przy ul. Piłsudskiego, który według dawnych planów miał mieścić Zespół Szkół Municypalnych. Obecnie w dwóch jego zewnętrznych częściach działają Mediateka i hala sportowa. Środkową część próbowano sprzedać, szukano też dla niej różnych pomysłów.

"Do tej pory środki, które pozyskiwaliśmy, przeznaczaliśmy głównie np. na komunikację miejską, albo na infrastrukturę: kanalizację, przebudowę dróg, budowę parkingów czy oświetlenie" – zaznaczyła wiceprezydent Tychów ds. zrównoważonego rozwoju Hanna Skoczylas.

"Teraz uznaliśmy, że czas zwrócić się z ofertą do przedsiębiorców, którzy też płacą podatki u nas w mieście i także są ważną częścią naszego miasta. Mamy nadzieję, że to zachęci przedsiębiorców i mieszkańców do pozostania w mieście, a także do lokowania swoich firm właśnie w Tychach" – dodała Skoczylas.

Zasygnalizowała, że miasto chciałoby pod kątem budowy HUB-u pozyskać środki z programu Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Gmina stara się o 100 mln zł na sfinansowanie przedsięwzięcia.

W drugiej połowie października br. marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski poinformował o wysłaniu do Komisji Europejskiej do akceptacji wynegocjowanego programu operacyjnego Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 (FE SL). Komisja ma teraz dwa miesiące na jego akceptację.

Ostatnia wersja FE SL łączy zarówno środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego (jak w poprzedniej perspektywie), jak i środki Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST – na podstawie Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji, obejmującego jedynie górnicze obszary woj. śląskiego).

Przygotowując inwestycję, planowaną pod kątem środków TPST, tyski samorząd zamówił już opracowanie dokumentacji projektowej HUB-u wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Wykonawca, firma Paradox, ma na realizację całości zamówienia 8 miesięcy od zawarcia umowy, w tym na opracowanie koncepcji 6 tygodni od zawarcia umowy.

Budowę Zespołu Szkół Municypalnych w Tychach rozpoczęto w końcu lat 90. ub. wieku, a kilka lat później zaniechano. Z czasem udało się oddać do użytku halę sportową. W 2016 r. kolejna część obiektu zyskała nową funkcję: w Mediatece znalazły się m.in. główna siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej, a także sala koncertowa z siedzibą orkiestry kameralnej Aukso.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.