Zakończono zieloną rewitalizację śródmieścia - posadzono ponad 32 tys. roślin

Zakończono zieloną rewitalizację śródmieścia - posadzono ponad 32 tys. roślin - ZielonaGospodarka.pl
28.04.2024 15:48
Strona główna ESG, ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ Zakończono zieloną rewitalizację śródmieścia - posadzono ponad 32 tys. roślin

Partnerzy portalu

Zakończono zieloną rewitalizację śródmieścia - posadzono ponad 32 tys. roślin - ZielonaGospodarka.pl
Urząd Miasta Kielce

Zakończono prace związane z zieloną rewitalizacją śródmieścia Kielc. Projekt zakładał m.in. częściowe odbrukowanie Rynku i zasadzenie tam szpalerów drzew. Nową aranżację zieleni zyskały także skwer im. Ireny Sendlerowej, ul. Bodzentyńska i przedpole synagogi przy al. IX Wieków Kielc.

Jak powiedział PAP rzecznik prezydenta Kielc Marcin Januchta, wykonawca zakończył prace we wszystkich lokalizacjach. Obecnie trwają odbiory techniczne. W ramach wszystkich prac w śródmieściu posadzono ponad 32 tys. nowych roślin.

„Krzewy i drzewa potrzebują czasu, aby się rozrosnąć. Natomiast już teraz można dostrzec, że te wszystkie cztery miejsca zdecydowanie zmieniły swoje oblicze, zyskały także nową funkcjonalność” – podkreślił Januchta.

Projekt przewidywał zieloną rewitalizację Rynku. Plac został częściowo odbrukowany - zdjęto granitowe płyty, a w ich miejscu utworzono rabaty z krzewami, bylinami i trawami. Posadzono m.in. kilkaset hortensji, wierzby purpurowe i świdośliwy. Dodatkowo w południowej i wschodniej części Rynku zasadzono dziewięć kilkumetrowych drzew - dąb szypułkowy i lipy drobnolistne. Do wszystkich doprowadzono specjalny systemem nawadniania.

Rośliny posadzono również przy fundamentach starego ratusza oraz bezpośrednio przed obecnym Urzędem Miasta. Nowe aranżacje roślinne i drzewa pojawiły się także na sąsiadującym z Rynkiem placu św. Tekli. Łącznie na głównym miejskim placu zasadzono około 12 tys. roślin.

Januchta zaznaczył, że mimo zielonej rewitalizacji i zadrzewienia kieleckiego Rynku, miejsca dla restauratorów na prowadzenie ogródków gastronomicznych będzie więcej. W porównaniu do ubiegłego roku łączna powierzchnia ogródków na Rynku będzie większa o około 30 metrów kwadratowych.

W ramach projektu przeprowadzono także rewitalizację ul. Bodzentyńskiej wraz z placem Św. Wojciecha. U zbiegu ulicy Kościuszki i Bodzentyńskiej zbudowano m.in. stalową pergolę, którą porastać mają rośliny pnące. W pobliżu placu Św. Wojciecha powstała nowa fontanna, a zasadzona roślinność ma symbolicznie wskazywać historyczny bieg rzeki Silnicy. Poza tym przebudowano chodniki i ustawiono elementy małej architektury – ławki, stojaki rowerowe i kosze.

Nowy plac zabaw przystosowany do dzieci z niepełnosprawnościami i wielofunkcyjna altana parkowa pojawiły się natomiast na skwerze im. Ireny Sendlerowej. Skwer został podzielony na dwie strefy funkcjonalne, relaksu i aktywnego wypoczynku. Zmienił się wygląd alejek spacerowych, które zyskały nową nawierzchnię. Zaprojektowano pergolę, która po zarośnięciu roślinnością będzie stanowić formę ochrony przed słońcem. Przygotowano także punkt informacyjno-edukacyjny poświęcony patronce skweru oraz specjalny regał do wymiany książek.

Z kolei na terenie przed dawną synagogą przy al. IX Wieków Kielc powstał Ogród Wolności – czyli nowo zaaranżowane dojście do zabytkowego budynku, w którym w przyszłości ma się mieścić miejsce pamięci kieleckich Żydów.

W ramach tej inwestycji w pasie rozdziały pomiędzy jezdniami zasadzono ponad dwa tysiące roślin, w tym ponad 20 drzew np. jesiony i jarzęby oraz żywopłoty, krzewy liściaste i iglaste m.in. tawuły, trzmieliny, kosodrzewiny.

W ramach wszystkich prac w śródmieściu zasadzono ponad 32 tys. nowych roślin, blisko 80 drzew. Na realizację inwestycji miasto Kielce pozyskało wsparcie z Programu Inwestycji Strategicznych. Wartość projektu to ponad 21 mln zł, a dofinansowanie stanowiło 90 proc. kosztów.

Zielona rewitalizacja śródmieścia to jedno z założeń wpisujących się w plan adaptacji Kielc do zmian klimatu. Jego celem jest wzmocnienie odporności miasta na skutki obserwowanych i prognozowanych zjawisk m.in. gwałtownych opadów deszczu, czy utrzymujących się przez wiele dni upałów. (PAP)

autor: Wiktor Dziarmaga

wdz/ drag/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.